tuliko tehtyä moka

aloittelija kompostoija

Tuli laitettua kiireessä liian kostea (haiseva) kompostimulta yhteen tyhjään kukkapenkkiin ja päälle uutta multaa. Nyt se löyhkää edelleenkin hieman vaikka sekoittelin ja mylläsin talikolla. Uskaltaako tuohon penkkiin koko kesänä laittaa köynnöstä yms. kesäkukkia tai perennaa, mitähän haittavaikutusta tällä "vääränlaisella" kompostilla on penkissä?

3

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kompostoituminen

      on vielä kesken, polttaa se kaiketi kasvien juuret, siemenet tai mitä siihen laittanetkin. Mutta jos muuta multaa runsaasti seassa, voi tilanne muuttua. Kompostimullan ei käsittääkseni saisi enää haista käyttöön otettaessa.

    • niin laita

      päälle vielä paksuhko kerros uutta multaa. Se kompostihan nyt kyllä siellä vielä palaa, mutta samalla se lämmittää penkkiä. Juuret kyllä kärsivät useimmilla kasveilla, jos ne suoraan tuohon maahan laitat.

      Tai laita siihen penkkiin tänä vuonna pelkkiä kurpitsalajeja. Komean kukkapenkin saisitkin. Ei sekään huono idea ole.

      • aloittaja

        Tuo olikin hyvä idea! Kurpitsantaimia onkin kasvamassa ja niille kyllä tulee ihan kohopenkki jossain vaiheessa, mutta nythän niille onkin hyvä paikka täksi vuodeksi tiedossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe