Kaksi kysymystä kanarioista!
1) Miten saan niiden kynnet leikattua? Nappaanko vaan linnun käteen, vaikka se huutaisi ja pelkäisi kauheasti... Olis ihan pakko leikata!
2) Entä onko normaalia että uros rupeaa yhtäkkiä hautomaan? Se alkoi äitienpäivänä!!! Muna lienee tyhjä ja naaras ei pääse enää pesään ollenkaan! On vähän kiukkuinen, vaikka eikös se ole hyvä että uros antaa naaraalle lomaa? Pidänkö munan pesässä vaikka se on tyhjä?
kynnet ja hautominen
2
292
Vastaukset
- -M-
Tokihan ne kynnet leikata pitää jos ovat liian pitkät. Lintu vaan rauhallisesti kiinni vaikka haavin avulla ja tukevasti mutta rintakehää puristamatta käteen, jos ote on sopivan tiukka ei lintu yleensä kädessä kauheasti sätki.
Sitten vaan toisella kädellä poimitaan ne varpaat käsittelyyn ja lyhennetään kynnet leikkureilla (mielummin oikeat koukkupäiset pieneläinten kynsileikkurit kuin tavalliset sakset, tylsät sakset voivat halkaista kynnen).
Opasvideo kynnenleikkuusta löytyy täältä:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=83 - kynsistä!!
Itse en ole ajatellut ruveta "saksimaan" peipposteni kynsiä. Mutta olen ostanut orsien päälle kiinnitettävää "hiekkapaperia" (en tiedä sen oikeata nimee) mutta auttaa kuluttamaan lintujen kynsiä :) Ei tietenkään kaikissa orsissa, mutta muutamassa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482543
- 1801818
- 701637
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91281- 80988
- 95979
- 72978
- 67891
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884