Päiväunista

Poika kaheksankuukautta ja ei nuku kun puolentunnin pätkissä päiväunia,ehkä kolmet unet.illalla ysin aikoihin nukkumaan ja herää seitsemältä,viimeistään ysin/kympin aikoihin jo ihan sippi ja ekat unet toiset puolilta päivin ja yhet iltapäiväl..olis kiva kun nukkuis joskus edes vähän pitemmät unet vai eikö tarvi enempää unta?kokemuksia?
2344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä on samanikäinen poika, joka on alusta asti nukkunut kahdet pitkät päiväunet ulkona vaunuissa. Nukutatko sisällä vai ulkona? Olen todennut että meillä nukkuu huomattavasti paremmin pihalla, sisällä unet jäävät juuri tuollaisiksi puolen tunnin torkuiksi. Talvella kovien pakkasten varalta koitin opettaa nukkumaan päikkäreitä myös sisällä, mutta ei siitä mitään tullut...

Eli yöunet meillä yleensä 11-12 tuntia, nukkuu koko yön heräämättä. Ekoille päikkäreille menee yhentoista maissa ja toisille sitten neljän maissa. Nukkuu molemmilla kerroilla pari tuntia.

Vaikea sanoa, että saako poikasi riittävästi unta, mutta aika lyhyiltä nuo unet kuulostaa... Eihän tuossa ajassa ehdi oikein edes vaipua syvään uneen. Onko teillä muuten tarkka rytmi, syömisten ym. juttujen kanssa? Meillä koitettu melkein alusta asti saada aika tarkka päivärutiini. Heti jos on jotain extraa päivässä, menee kaikki unetkin ihan pyllylleen ja sitten poika on todella kiukkuinen.

Ehkä kannattaa koittaa venyttää hiukan ensimmäisille päikkäreille menoaikaa, niin jospa nukkuisi sitten pidempään. Tsemppiä, ehkä ne pidemmät unet teilläkin vielä löytyy :)

Äänestä

tyttö nukkui viel kk sitten vaunuissa 3h puolen-tunnin tirsat sisällä..nyt ei suostu vaunuun lainkaan..joten ottaa aamutirsat, päivällä ja illal vielä tirsat..puolen tunnin mittaisia myös..joskus isken tissin suuhun ennenkuin kerkeää kunnol herätä niin saattaa tuurilla ottaa viel tunninpari unet..tuntuu ettei riitä millään unet ja on sit kiukkuinen..yöllä on ruvennut heräilee 3-4 maissa ja saattaa valvoa kauankin.ikään saattaa kuulua kun oppinu ryömiin ja hampaita tekee..yöunille alkaa ysin maissa viimeistään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suzy kirjoitti:

Poika kaheksankuukautta ja ei nuku kun puolentunnin pätkissä päiväunia,ehkä kolmet unet.illalla ysin aikoihin nukkumaan ja herää seitsemältä,viimeistään ysin/kympin aikoihin jo ihan sippi ja ekat unet toiset puolilta päivin ja yhet iltapäiväl..olis kiva kun nukkuis joskus edes vähän pitemmät unet vai eikö tarvi enempää unta?kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu