Kysyisin vaan että minkä ikäisenä lapsen kanssa voi ruveta pyöräileen eli lapsi siinä turvaistuimessa ja kypärä tietty päässä? Meidän vaavi nyt 7 kk. Istuu syöttötuolissa mutta lattialla ei vielä osaa itsekseen istua. Nyt kun kesä tulossa ja lämpimät ilmat niin ois kiva päästä tekemään pyöräretkiä! Miten teillä muilla on ollu?
Vauvan kanssa pyöräily
äippä
4898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
en oo itse viel pyöräilyt, mutta mun mielestä heti voi laittaa kun vauvaa saa istuttaa...eli sinuna menisin jo heti kun tulee hienoja pyöräilykelejä!!!!
Meillä on aloteltu aina kun muksu on tullut noin vuoden vanhaksi.Kovasti ovat tykänneet ja istuneen jopa 40-50 km matkoja kyydissä.
Pari viimeistä kesää ollaan menty peräkärryssä ja se on ihan pop lasten mielestä.Parhaillaan on ollut kolme lasta yhtä aikaan kyydissä niin että kaksi kärryssä ja yksi isän takana istuimessa.
Hei! Tyttö nyt 9kk ja pyöräily aloitettiin 8kk iässä. Muutamia kertoja käyty pyöräileen lyhyitä matkoja ja tykkää tosi paljon. Höpöttelee itsekseen ja naureskelee. Hauska ilmestys kypärä päässä ja aurinkolasit silmillä =)
Meille sanottiin neuvolassa että pyöräilyn voisi aloittaa 8kk iässä.