Mitäpä maalia kannattaisi vetästä uuteen höylä hirsi seinään,pitäis olla peittävää väriä ei kuultavaa eikä vesiohenteista.
Kertokaas viisaammat
mulle
81461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja arvokkaasti.
Olipa taas tyhmä otsikko. En anna sinulle ohjeita vaikka kokemusta asiasta onkin.
Otsikossa oli,jos kerran haluan tietoa viisaammilta maaleista ja maalauksesta.
Otsikkosi ei kerro mihin asiaan kysyksesi liittyy.
kuultavaa eikä vesiohenteista ?
Eikai öljymaali ole hyväksi hirsiseinälle ?
Tehdastekoiset höylähirret ei harmaannu tyylikkäästi niinkuin joku tuolla sanoi vaan homehtuvat ellei niitä käsitellä jollaina puunsuojalla.
Veistetty hirsi on asia erikseen.
Kyllä kysyisin kuitenkin asiantuntijoiden neuvoa seinien käsittelyyn.
Vabha kunnon keittomaalihan on kyllä hyvä jos peittää haluaa ja pinnan kestäväksi.
Naapuri veti höylähirsisaunaan puunsuojaa. Hometta tuli. Sitten hän veti maalin päälle. Olisiko ollut parempi ilman puunsyöjää? Tuo sauna oli seisonut ainakin useita kuukausia näyttelysaunana ilman mitään käsittelyä. Naapuri ei ole käyttänyt mökkiä koskaan saunana (otti lauteetkin pois), vaan pihamökkinä.
Puunsuojat eli nämä homesuojat eivät anna kuin puolen vuoden suojan, sen jälkeen pitäisi olla katot päällä, rännit asennettu ja lopullinen pintakäsittely tehty.
Kosteushan se on kaiken pahan alku ja juuri eli jos näyttelymökkinä on ilman käsittelyjä ollut niin eihän sellaisen ostaja teekään muuta kuin ns. kerjää verta nenästään..
kyllästä ensin seinät esim.lassen peruskyllästeellä-laita reilusti ainetta. sen jälkeen peittävä puunsuoja esim.vinha yhteen kertaan.tietääkseni täytyy olla vesiohenteinen muuten hirsi ei pääse hengittämään. työniloa!