Kävin tänään lääkärissä ja sain tietää että olen neljännellä viikolla. Olen seurustellut lapsen isän kanssa vasta 2 kk. Mä varasin jo ajan aborttiin, mutta en tiedä kerronko lapsen isälle... Kyllähän sen kuuluis tietää, mutta pelkään että se johtaa eroon ja pitää mua vastuuntunnottomaksi..
Abortti toisen tietämättä?!
...nyyh
112535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
no kyllä sun kannattais kertoo sen lapsen isälle. sen kuuluu se myös tietää.
Hei. Eikö olisi vastuuntunnotomampaa jättää kertomatta, ja myös syyllistyä Aborttiin ja pienen elämän lopettamiseen......
kun oltiin tunnettu vasta muutama kuukausi. Oltiin jo tosin puhuttu ennenkin, että todennäköisesti aborttiin päätyisin, jos niin kävisi. Ja kyllä ainakin tämä isäehdokas halusi tilanteesta kuulla ja vielä varmisti minulta, että olinhan ajatellut hänelle kertoa (kun en voinut olosuhteiden pakosta kertoa kuin vasta lähes viikon päästä testin teon jälkeen). Olihan se hänellekin aika shokki, mutta luulen, että hän olisi ollut minuun aika pettynyt, jos olisi vasta jälkikäteen saanut jotenkin kuulla. On se kuitenkin sen verran iso asia.
Muutenkin, vaikka minäkin olin varma päätöksestä, niin pakko siitä oli jollekin puhua. Tarkoitan, että se aiheuttaa niin paljon muutoksia kropassa, että ainakin minä mielelläni puhuin kaikesta havaitsemastani. Ja nehän ovat sellaisia asioita, jotka yleensä tietävät vain raskaana olevat, joten ei niistä voinut kenelle tahansa kertoa. Vain muutama ihminen tietää raskaudestani, joten he saavatkin kuulla aika paljon kaikkea siihen aiheeseen liittyvää.
onko teistä joku jättänyt kertomatta ja miltä on tuntunu sen jälkeen..
kertomatta jättäminen on mielestäni "ihan typerää", sillä lapsen isän olisi parasta asiasta saada tieto.
Ei abortti ole miehellekään helppo juttu,mutta vielä vaikeampaa se on naiselle. Psyykkisesti.
Jos et saa jakaa kokemustasi ollenkaan lapsen isän kanssa niin se on varmasti raastavaa... mun oli pakko olla asiassa ainakin rehellinen, kun tein abortin tälla tavoin. Kerroin asiasta heti kun sain mahdollisuuden. Ja mies otti sen TODELLA raskaasti!...itselle teki todella kipeetä nähdä mieheni tuska ja suru. Mutta kuten miehiseen tapaan kuuluu, oli miehelle se silti nopeesti "pois päiväjärjestyksestä", mutta suuremmat kivut ja arvet se abortti sittenkin jätti MINUUN, eikä mieheen(?).
En suosittele!!
KERRO!! On se varmasti pieni shokki kummallekin mutta on toisenkin osapuolen oikeus tietää...
Kerroin poikakaverille tekstarilla ja olin että voiko olla et on näin päässyt käymään, kun en muista tapahtunutta. Oli se shokki ja heti oli kyllä tieto et abortti, mutta tukena poikakaverini pysyi ja olisi ollut mukana lääkärissä ja muissa jos olisi vain pystynyt. Ero tuli sen jälkeen mutta eipä se olisi muutenkaan loppupeleissä kestänyt.
Kyllä se jossain vaiheessa tulisi kumminkin ilmi, näin ainkain uskon. Tee niinkuin oikeaksi näet
Lapsella on aina äiti ja isä. Lapsi ei ole äitinsä eikä isänsä ruumiin osa vaikka onkin heidän jälkeläisensä.
Molempien vanhempien velvollisuus ja oikeus on huolehtia lapsestaan.
Lapsen isän on oikeus saada tietää lapsestaan. Uskon, että hän on kunnon mies ja ottaa tekemisistään seuraavan vastuun. Uskon, että hän rakastaa lastaan ja on kykenevä huolehtimaan pienokaisestaan ja lapsensa äidistä.
Lapsen isällä on oikeus tietää todellakin. Ihan typerää ku ihmiset naiset salailevat noin tärkeetä asiaa. Lapsesta on kysymys ei mistää koira pennusta.
Kerro kerro kerro!
Lapsen isän on oikeus saada tietää että hän olisi tullut/tulossa isäksi...
Lapsihan on yhtä suurelta osin isän kuin äidinkin lapsi! Geenit ovat 50/50! Tämänkin takia, sinun kannattaisi kertoa..
Ennemmin tai myöhemmin, kerro!!
eihän se todellakaan kovin vastuuntuntoiselta kuulosta että on raskaana tahtomattaan..
Jo itseasiassa vastuullisempaa olisi käyttää luonnollisesti ehkäisyä joka ilmeisesti on ollut joku muu kuin kortsu? Kondomi taas vasta kuukauden seurustelun jälkeen on tervettä itsstään välittämistä ja huolehtimista ettei saa edellisten suhteiden muistoja..
Nyt en siis todellakaan osaa olla kovin myötämielinen tilanteellesi joka ei siis edelleenkään ole kovin vastuullista toimintaa mielestäni, vaan oppia ikä kaikki?
On aivan järjetöntä olla kertomatta tilanteesta lapsen isälle. On paljon helpompi kantaa vaikea asia kahden kesken kuin yksin, sitäpaitsi vastuu lapsesta (siinä tapauksessa, että saa syntyä) kuuluu teille molemmille. Tarkoittaa siis suomeksi sitä, että tulee paljon helpommaksi pitää lapsi, jos ja kun toivottavasti mies tajuaa vastuunsa ja asemansa.