Nyt..

Kaikki..

3

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beagle Boy

      Taitaa olla hevosmiesten tietotoimiston uutisia.

      Vaikka 1970 -luvulla punaiset ja edistykselliset voimat ryhtyivät uudistamaan rikoslakia -lue, pienentämään rangaistuksia, niin ainakin minun lakikirjassani rikoslain 31 luvun kohdalla, missä lukee: ryöstöstä ja kiristyksestä, ryöstöstä voidaan tuomita vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi vankeuteen.

      Mutta, mutta. Ellei ryöstö ole kokonaisuutana arvostellen vakava, ei tekijää tuomita ryöstöstä, vaan niistä muista rikoksista, jotka teko käsittää.

      Lue enemmän, niin luulet vähemmän.

      • takaisin..

        Ei ole kuin Iltasanomien, alla suora lainaus jos et sitä linkistä jaksa lukea!

        "Hänellä ei ole aikaisempaa rikostaustaa. Haapajärven poliisi tutkii tapausta ryöstönä, josta voidaan tuomita vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi tai enintään kuudeksi kuukaudeksi"

        Etkä edes huomannut ;D tuota, joten...
        Lue enemmän, niin luulet vähemmän.


      • paitsi..
        takaisin.. kirjoitti:

        Ei ole kuin Iltasanomien, alla suora lainaus jos et sitä linkistä jaksa lukea!

        "Hänellä ei ole aikaisempaa rikostaustaa. Haapajärven poliisi tutkii tapausta ryöstönä, josta voidaan tuomita vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi tai enintään kuudeksi kuukaudeksi"

        Etkä edes huomannut ;D tuota, joten...
        Lue enemmän, niin luulet vähemmän.

        ..Pankkiryöstöjen tulos on yleensä tämä..

        2 § (24.8.1990/769) Törkeä ryöstö. Jos ryöstössä

        1)aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,

        2)rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,

        3)käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai

        4)rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,
        ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      4993
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3752
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3188
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      22
      3168
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1727
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1175
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1098
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe