Nyt..

Kaikki..

3

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beagle Boy

      Taitaa olla hevosmiesten tietotoimiston uutisia.

      Vaikka 1970 -luvulla punaiset ja edistykselliset voimat ryhtyivät uudistamaan rikoslakia -lue, pienentämään rangaistuksia, niin ainakin minun lakikirjassani rikoslain 31 luvun kohdalla, missä lukee: ryöstöstä ja kiristyksestä, ryöstöstä voidaan tuomita vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi vankeuteen.

      Mutta, mutta. Ellei ryöstö ole kokonaisuutana arvostellen vakava, ei tekijää tuomita ryöstöstä, vaan niistä muista rikoksista, jotka teko käsittää.

      Lue enemmän, niin luulet vähemmän.

      • takaisin..

        Ei ole kuin Iltasanomien, alla suora lainaus jos et sitä linkistä jaksa lukea!

        "Hänellä ei ole aikaisempaa rikostaustaa. Haapajärven poliisi tutkii tapausta ryöstönä, josta voidaan tuomita vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi tai enintään kuudeksi kuukaudeksi"

        Etkä edes huomannut ;D tuota, joten...
        Lue enemmän, niin luulet vähemmän.


      • paitsi..
        takaisin.. kirjoitti:

        Ei ole kuin Iltasanomien, alla suora lainaus jos et sitä linkistä jaksa lukea!

        "Hänellä ei ole aikaisempaa rikostaustaa. Haapajärven poliisi tutkii tapausta ryöstönä, josta voidaan tuomita vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi tai enintään kuudeksi kuukaudeksi"

        Etkä edes huomannut ;D tuota, joten...
        Lue enemmän, niin luulet vähemmän.

        ..Pankkiryöstöjen tulos on yleensä tämä..

        2 § (24.8.1990/769) Törkeä ryöstö. Jos ryöstössä

        1)aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,

        2)rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,

        3)käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai

        4)rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,
        ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      416
      6051
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      85
      5396
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4404
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3951
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      55
      3781
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      178
      3470
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      119
      3244
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      63
      3217
    9. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      2366
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2289
    Aihe