Olisi kiva jos joku voisi kokemukseen pohjautuen kertoa millainen valintakoe on odotettavissa, erityisesti palvelujen tuottamisen ja johtamisen koulutusohjelmaan. Kiitos jo etukäteen :)
Matkalu- ravitsemis- ja talousala
-Kukkis-
3476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ainakin semmoinen, että ensiksi oli ryhmäkeskustelu. Ryhmässä oli n. 6henkilöä ja piti keskustella annetusta aiheesta. Tämän jälkeen opettajat kyselivät vuoretellen osallistujilta erilaisia kysymyksiä. Seuraavaksi psykologinen testi, jossa annettiin eteen nippu paperia, jotka oli täynnä kysymyksiä (piti valita a,b tai c-vaihtoehto), mitä nopeammin niihin vastasi sitä parempi. Tämän jälkeen kirjallinen testi jossa piti kirjoittaa referaatti valitsemastaan aiheesta (aiheita oli muutamia, joista sai itse valita minkä halusi.). Tämmöiset siis meillä, en tiedä miten muualla:)
Viime vuonna aiheena ainakin Laureassa oli silja Linen ympäristöraportti(noin 10sivua pientä tekstiä), josta piti sitten kirjoittaa tiivistelmä, vastata sisältöä koskeviin kysymyksiin, englanninkielinen aine, sekä matemaattisia tehtäviä. Lisäksi oli tietenkin haastattelu. Niissä tehtävissä on tietty alimmaispisteraja joka pitää ylittää, kaikissa osa-alueissa, jotta pääsisi sisään.
Kiitos tästä vastauksesta. Kysyisin vielä, että millaisia tehtäviä siinä matemaattisessa osiossa oli? Ja saiko käyttää laskinta?