Hovioikeus on alentanut kankaanpään kaksoissurmaajan elinkaautistuomion 12v.vankeutta.Olikohan tapaus juonittu aikoinaan niin että ensin annetaan elinkautinen ja sen jälkeen se alennetaan 12 vuoteen.Ja kaikki vain sen takia että murhaaja on isosta talosta venesjärveltä.Ei se mielestäni mikään tappo voi olla varsinkin kun hän haki autolla aseen 10 kilometrin päästä kotoaan.Jos hän olisi ollut köyhän työmiehen poika ,olisi tuomio pysynyt hovioikeudessa elinkautisena.Turun hovioikeudella olisi mielestäni syytä hävetä.
Että näin on kansalaiset eriarvoisia lain edessä.Säälin erityisesti lapsia jotka menettivät äitinsä pöljän murhaajan takia.Kun murhaaja pääsee aikoinaan linnasta pois,niin mielenkiintoista nähdä .Kehtaako hän naamatauluansa näyttää Venesjärvellä ja Kankaanpäässä.
Ikuinen häpeä Kankaanpään pöljälle murhaajalle!
Kankaanpään surmat
17
9219
Vastaukset
- Hapuan Jaska
Täysin oikea ratkaisu hovioikeudelta.
- Honkakosken plikka
Vähintäänkin kohtuullista, että muutettiin tapoiksi. Kovin väärin ei olisi ollut, vaikka olisi laitettu kuolemantuottamusten piikkiin.
Ase vähän poltteli käsissä ja sormet kutisivat väärään aikaan.
Sattuhan noita... - nyt sentään
".Ja kaikki vain sen takia että murhaaja on isosta talosta venesjärveltä"
- ei taida hovioikeutta venesjärvet ja isot talot kiinnostaa. Muuten kyllä ovat käsittämättömän ymmärtäväisiä tappajia, kiduttajia ja raiskaajia kohtaan. Eivät ne Porin "velkojatkaan" mitään isäntämiehiä tainneet olla... - puhut
Aivan käsittämätöntä hovioikeudelta.
- meitsi n
kyllä oikee päätös tuli,olisi voinut saada vähemmänkin mun mielestä...eihän blomeruskaan saanut taposta kuin 10v,vaikka myös haki aseen,ja oli kuitenkin rikoksenuusija,justiinsa vapautunut...mitä kpään surmaaja ei ollut!
- molemmat...
meitsi n kirjoitti:
kyllä oikee päätös tuli,olisi voinut saada vähemmänkin mun mielestä...eihän blomeruskaan saanut taposta kuin 10v,vaikka myös haki aseen,ja oli kuitenkin rikoksenuusija,justiinsa vapautunut...mitä kpään surmaaja ei ollut!
päätökset lienevät väärin...
- phj
Tahallisella surmaamisella on kaksi perusmuotoa,
toinen on tappo ja toinen tapon törkeä muoto
eli murha.jotta murha tunnusmerkit täyttyvät,
niin ehtoina ovat vakaa harkinta,erityisen
raaka tai julma tai yleistä vaaraa aiheuttava
tekotapa.emme tunne vielä ho:n perusteluja
ao.tapuksessa,joten niiden puuttuessa ei voi
sanoa mitään,mikä johti siihen,että KO:n murha-
tuomio muuttui ho:ssa tapoksi.perustelujen täytyy
kuitenkin olla vahvat.syytetyn ammatti-tai talou-
dellinen asema ei ole missään roolissa ratkaistaessa henkirikostuomioita (muuta kuin siinä mielessä kun teko kohdistuu virkamieheen
puolustuskyvyttömään lapseen,vanhukseen tai
vast,koventamisperuste).
murhatuomion langettaminen on aina kova paikka,
eikä siinä enää lieventäviä asianhaaroja parane
löytää,tappotuomio on jo itsessäänkin kova
(tahallinen surma),joten sivulliselle tapon
ja murhan välinen raja on usein veteen piirretty
viiva.olettava kuitenkin on,että tämä tapaus
menenee korkeimpaan oikeuteen,joten aikaan
saamme tietää sitten ratkaisujen perusteet.- luki..
että tappo, koska ei ollut harkittu teko, eikä motiivia.
Ihmettelen vaan miten teko voi olla lievempi, jos tappaa ilman syytä.
Silloinhan voi vastaisuudessakin tappaa kenet tahansa.
Minusta olisi paljon ymmärretävämpää, jos olisi jokin syy. luki.. kirjoitti:
että tappo, koska ei ollut harkittu teko, eikä motiivia.
Ihmettelen vaan miten teko voi olla lievempi, jos tappaa ilman syytä.
Silloinhan voi vastaisuudessakin tappaa kenet tahansa.
Minusta olisi paljon ymmärretävämpää, jos olisi jokin syy.Juuri tuollaiset hullut kuten vaikkapa tämä Kankaanpään Aki ovat niitä pelottavimpia. Noin vain tappaa kavereitaan ilman mitään syytä. Mistä sitä tietää mitä tekee vapauduttuaan jos sattuu pimahtamaan. No siinä tuli sitten kahden ihmishengen hinnaksi 6 vuotta vankeutta, kun tämäkin henkilö selviää istumalla vankilassa puolet tuomiostaan.
- eeda
kahvitar kirjoitti:
Juuri tuollaiset hullut kuten vaikkapa tämä Kankaanpään Aki ovat niitä pelottavimpia. Noin vain tappaa kavereitaan ilman mitään syytä. Mistä sitä tietää mitä tekee vapauduttuaan jos sattuu pimahtamaan. No siinä tuli sitten kahden ihmishengen hinnaksi 6 vuotta vankeutta, kun tämäkin henkilö selviää istumalla vankilassa puolet tuomiostaan.
Mitä lyhyempiä tuomiota sen parempi. Ei ihminen vankilassa paremmaksi muutu, päinvastoin. Katkeroitunut liian pitkään kaapissa istunut "elukka" se vasta suuri uhka yhteiskunnalle onkin.
- tappo
onkin ihme,että oli tuomittu EK ensikertalaiselle, selvästä taposta.
- hmmmmmmmmmm
Valittiko syyttäjä tai asianomistajat korkeimpaan oikeuteen?
- Näin olen kuullut
Eikö kolmoistappaja Sanna Sillanpää ole myöskin alunperin Kankaanpäästä syntyisin? Ainakin hän omisti siellä kesämökin.Kesämökki tieto täytyy ainakin olla varma,koska sen luin monta vuotta sitten iltasanomista.Vastatkaa ketkä tiedätte totuuden tästä asiasta??
- ........
Ei tämän Akin isä mikään rikas ole.. Missä niin sanotaan?
- pultsari_jaakko
Onkohan päässyt jo vapaaksi?
On vissiin päässyt joo, eipä oo pahemmin naamaansa kpäässä näytelly.. ei olis siitäkää jätkästä uskonu että tappajaks rupeis. Oli mun isän ja veljen kaveri :---O ja uhrit oli sitte veljen kavereita..
- Anonyymi
En sanoisi vielä yhtääm mitäö onko oiken vai väärim sillä olen itse 13v ja olen kuulu paljon tutuilta monen vuoden takaisessta murhasta hotellin lähetyvilla pihlajan vieressä ja se on selvitämätön eikö silloin ois jo pitäny sen 12vuota vakeiutta ois ollu hyvä eri asai jos on joukko murha
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061708
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931316- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall214830Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718