Olen jo pitkään miettinyt ku tuntuu välillä et olis sydän tossa heti vatsan alla ku siitä kohtaa aika usein hakkaa silleen ku syydön löis nopeesti.. Yks päivä avokki laitto käden vatsan päälle ja sano et "ihan ku sydän sykkeis tuolla"! En tie mikä se on, mutta sitä on useesti.. elohiiri se ei ole sen tunnistan meinaan. Ja vatsa heiluu lyönnin tahdissa.. Outoa! Elohiiri on sellasta jomotusta...
Sydämmen tykytys vatsan kohdalla???
15
24169
Vastaukset
- realniina
Jos se on sun oma sydän? Millä viikolla olet?
Mulla ei ainakaan elohiiri ole mitään jomotusta, kuten ei varmaan kenelläkään muullakaan.....vai sattuuko sun silmään silloin, kun siinä on elohiiri?- viikko 21 menossa..
En tarkoittanut, että jomotus jotenkun sattuis.. ei mulla ainakaan. En osaa selittää sitä tunnetta mutta tiedät varmaan :) Olen monta kertaa miettinyt, että mahtaako se olla oma sydän, mutta miten se voi tuntua mahan kohtaan niin voimakkaasti?
- realniina
viikko 21 menossa.. kirjoitti:
En tarkoittanut, että jomotus jotenkun sattuis.. ei mulla ainakaan. En osaa selittää sitä tunnetta mutta tiedät varmaan :) Olen monta kertaa miettinyt, että mahtaako se olla oma sydän, mutta miten se voi tuntua mahan kohtaan niin voimakkaasti?
Luulen, että ne on sun omia sydämenlyöntejä...
En usko, että sitä vielä tuossa vaiheessa pystyy tuntemaan vauvan sydämenlyönnit mahanpäältä.....
En kyllä tiedä varmaksi asiaa. - rv35
viikko 21 menossa.. kirjoitti:
En tarkoittanut, että jomotus jotenkun sattuis.. ei mulla ainakaan. En osaa selittää sitä tunnetta mutta tiedät varmaan :) Olen monta kertaa miettinyt, että mahtaako se olla oma sydän, mutta miten se voi tuntua mahan kohtaan niin voimakkaasti?
se on sun oma pulssi mikä lyö
- catx
Niin tai viikoista riippuen sehän voi olla vauvan hikka. Mulla, ainki nyt viimeiet pari kk pikkuinen nikoittelee muutaman kerran päivässä. Nyt tuntuu jo aika ilhottavalta, mutta liikkeiden tuntemisen alkuaikoina tuntui hauskalta kutitukselta, kuin elohiireltä. Nyt rv 34 6
- :))
En ole tullut ajatelleeksi, että voi se pikkanen hikoitella siellä :) Muuten piti kysyä vielä, sellaista asiaa kun viime ultrassa vauva pää oli mun häpyluiden alla eli todella alhaalla ja sillähän on tilaa liikkua tuolla niin voiko se vaihtaa sitä asentoa tosta vaan?
- pinwe
Vatsan päällä kulkee vatsa-aortta, jonka sykkeen voi tuntea parhaiten selällään maaten. Toisilla se tuntuu selvemmin kuin toisilla. Myöskin on mahdollista että tunnet istukan sykkeen jos se sijaitsee sinulla etuseinämässä.
- emo83
Vatsa-aortta se siinä tuntuu. Se on yksi elimistön suurimmista verisuonista, vie verta sydämestä tuonne kehon alaosaan. Toisilla pulssi tuntuu vatsa-aortan kohdalla tosi vahvana, toisilla heikompana (riippuu siitä, kuinka paljon muita kudoksia sattuu väliin).
- taitaa
olla hikka!
- että....
se on istukka. Itsellä tuntuu myös syke mahanpäällä kun on makuulla. Mulla on ainakin istukka edessä.
- !!!!!
tiedän mitä tarkoitat..itsellä sama homma, ja kun kokeilee itseltä kaulalta pulssin niin se lyö samaan tahtiin kuin se jonka tunnet mahassa ja hikan kyllä erottaa hikaksi,ihan erilaista...ja välillä kun yrittää tuntea vauvan liikkeitä niin tämä "mahapulssi" on todella häiritsevää...mutta onneksi normaalia!!!
- siipiorava
Mulla tuntuu myös syke kun makaa paikallaan ja nyt rv 17 0. On se hieman oudon tuntusta... :)
- ***
siipiorava kirjoitti:
Mulla tuntuu myös syke kun makaa paikallaan ja nyt rv 17 0. On se hieman oudon tuntusta... :)
Mä olen tuntenut tuon sykkeen mahalla vuosia. Siis jo ennen raskautta ja juuri selällään maaten. Ja tosiaan tunnistaa omaksi sykkeeksi, kun "kuuntelee" omaa sydäntään tai sitten ihan koettaa kaulavaltimoa. Nyt (rv 16 5) se on kuitenkin ehkä hieman vahvistunut.
- Anonyymi
Onko normaalia jos maha liikkuu itestään selällään maaten sängyssä
- Anonyymi
Itselläkin välillä sellainen möykky jossa tuntuu syke.
Kerran, kun menin siitä kysymään niin sanoivat, että ilmaa olisi vain jossain ohutsuolessa. 16v male.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 325104
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2404500Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394431Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364254Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2194242Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264092Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?693878Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1403656Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203004Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!272971