Heips
Ostin tänään kaksi parvekelaatikkoa. Nyt pitäs ostaa niihin yrttejä. Mutta voisiko joku ystävällisesti kertoa mitkä yrtit laatikoissa pärjää? Laatikot voi siis nostaa sisälle helposti..:)
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.
Parvekelaatikot: Mitä yrttejä?
4
1044
Vastaukset
- liina
Mä olen kasvattanut parvekelaatikoissa basilikaa, tilliä, persiljaa, rucolaa ja muita salaatteja. Olen poistanut kaupan yrteistä muoviruukut ja laittanut multaan, hyvin ovat aina kasvaneet ja satoa tehneet. paljon helpompi tapa kuin kasvattaa siemenistä.
- Fisunpurija
Balilika on yrteistä herkin, eli se viihtyy tuulettomassa ja lämpimässä paikassa. Jos viima käy laatikkoihisi ja ne eivät ole kovin aurinkoisessa paikassa, basilika kannattaa kasvattaa vaikka sisällä.
Tilli taas ei viihdy paahteisessa auringonpaisteessa, vaan mieluummin puolivarjoisessa.
Kirveli ja tilli on helppo kasvattaa itse siemenistäkin, muut ostaisin valmiina, joko toritaimina tai noina kaupan ruukkuina.- Nimetön
paikka on melko aurinkoinen ja lämmin. Tulee isolle kuistille(ei ole lasitettu).
- ei viihdy
alle kymmenessä lämpöasteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859