Vähän väliä törmää jonkin aloituksen alussa olevaan mielipiteeseen, jossa syytellään provoilusta.
Mitä pahaa on provoilemisessa?
Tavallaanhan aihe on jonkun henkilön toiveajattelua, haaveilua/pelkoa siitä, miten asian haluaisi/ei haluaisi olevan...
Provoaloitus toimii vähän samanlaisena kuin roolipeli, jossa halutaan muitten ihmisten mielipiteitä vastaavassa tilanteessa.
Miksi siis tuomitsemme provoilun, sillä jollekin vastaava saattaa olla totisinta totta, vaikkei juuri kirjoittajalle...
Eihän tämä kirjoittelu niin ryppyotsaista toimintaa ole etteikö tänne fantasia-aloituksiakin mahtuisi joukkoon?
Provoilu - miksi ei?
10
693
Vastaukset
- pikku-aapeli
Eikös suurin osa juuri niitä olekin:)))
- anopiton
"Mitä pahaa on provoilemisessa? "
Ei kyse ole pahasta.
Useimmiten kyse on kielteisesti asetettu keskustelun aloitus.
"Tavallaanhan aihe on jonkun henkilön toiveajattelua,
haaveilua/pelkoa siitä, miten asian haluaisi/ei haluaisi olevan... "
Kysy keltä vain _asiaa kielteisessä muodossa_ saat,
sen kielteisen vastauksen.
Keskusteluun pitäisi sisältyä mahdollisuus saada uutta tietoa ja tai uudenlainen katsantokulma kyseiseen asiaan tai aiheeseen.
Kielteinen aloitus vie keskustelu EIPÄS JUUPAS linjalle.???
Ollaan joko vastaa tai samalla "puolella" >:(
Se on kuin köydenvetokilpailu,
seuraava askel on kielikuvalliset vastapuolen kuvailut. :-X Niinkuin hyvin tiedät, provoilussa kiihdytetään, kiihdytetään tekoihin. Riippuu tietysti mihin kiihdytetään mutta kuitenkin....
Kirjoitat saman otsikon alla myös mielikuvituksesta (fantasiasta), sitä toki esiintyy palstoillakin.
Provoilua ei minusta tarvita. Jos provoilua olisi ja muut alentuisivat provosoitaviksi niin palstojen henki pilaantuisi.- pikku-aapeli
Provoilu voi olla huumorintajuistakin,yllyttää siinä tapauksessa irroittelemaan,jotkut ottavat netin turhan vakavasti,täällähän kuitenkin me kaikki olemme vain virtuaalihenkilöitä ja se oikea elämämme on tuolla ulkopuolella:))
- Kummallinen
pikku-aapeli kirjoitti:
Provoilu voi olla huumorintajuistakin,yllyttää siinä tapauksessa irroittelemaan,jotkut ottavat netin turhan vakavasti,täällähän kuitenkin me kaikki olemme vain virtuaalihenkilöitä ja se oikea elämämme on tuolla ulkopuolella:))
Olen minä jokusen provonkin kirjoittanut mutta ihmettelen, miksi niin usein kun aloitan jutun, sitä ajatellaan provoksi.
Menepä ja kirjoita tosissasi jotain yleisiin sovinnaisiin asenteisiin sopimatonta, niin heti sinua epäillään provoilusta. - Ajomies
Vuosia sinun "jutusteluasi" seuratessani olen vakuuttunut että sinullakaan ei kiihdy mikään vaikka usein
- poltat päreesi !
- yksi provo
lisää työpaikkani "palstavahdille".
Nautitko työstäsi?
Hyvää päivänjatkoa, olen lähdössä kotiin!
Jatkahan muitten vahtimista.- palstavahdille
siellä vartiotornissa, tulin juuri töihin.
Työaikani alkaa vasta 5 minuutin päästä joten tässä on aikaa kirjoitella muutama sananen.
Laitan samalla terkut "kultaruhtinattarelle".
Hyvää työpäivää molemmille. - sie toimittelet?
palstavahdille kirjoitti:
siellä vartiotornissa, tulin juuri töihin.
Työaikani alkaa vasta 5 minuutin päästä joten tässä on aikaa kirjoitella muutama sananen.
Laitan samalla terkut "kultaruhtinattarelle".
Hyvää työpäivää molemmille.Sitä sattuu usein keväisin että silmujen puhjetessa puhkeaa jotain muutakin.
Onkohan siellä puhjennut luulottelutauti vai mitä oireilet, kun omiasi höpäjät?
- pulttis
kaiken provoiluna,toiset taas eivät tunnista itsestäänselvääkään provoa,meitä on täälläkin moneen junaan;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475495Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612396Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181890Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1461773- 171615
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol341575Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5140881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome181125Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2281059