Meillä on lukittavat pukukaapit. Itse pidän pukukaappiani lukossa ja avainta työpöydällä. Esimies oli ihan omin luvin ottanut avaimen, avannut kaappini ja tonkinut tavaroitani. Tuli vielä itse sanomaan.
Eikö pukukaappi kuitenkin ole yksityinen tila? Mitäs sanotte? Tuntuu kyllä samalta kuin joku olisi omin lupineen kaivanut käsilaukkuani. Kaiken lisäksi esimies jätti kaappini lukitsematta ja oven auki retkottamaan.
Keneen otan yhteyttä tällaisessa tapauksessa koska luottamusmiestä meillä ei ole.
Poliisiin?
mitäs sanotte tästä?
6
1567
Vastaukset
- Varapääluottamusmies
Tee välittömästi rikosilmoitus.Työnjohdolla tai kellä hyvänsä ei ole oikeutta mennä toisten pukukaapeille.Lain mukaan pukukaappi kuuluu kotirauhan piiriin ja kotirauhan rikkominen on rikos.Voit myös kertoa tapauksesta ammattiliittoon.
- teillä ei
ole luottamusmiestä niin ammattiosastolla on tai sitten saat neuvoa liiton toimitsijalta..
Ottaisin myös yhteyttä esimiehesi esimieheen.. - Varapääluottamusmies
Ammattiliiton netti osoite on
http://www.pam.fi
Keskustoimiston puhelin-numero 020-7742039 - maria30
Jätit kertomatta miksi esimies avasi kaappisi?
- hmmm
Miksikö hän avasi kaappini? En minä osaa sanoa. Hän oli sieltä hakenut toisen paitani antaakseen sen uudelle työntekijälle, niin minä asian käsitin. Miksei hän tullut suoraan minulta kysymään onko minulla toista paitaa antaa uudelle työntekijälle? En tiedä. En osaa vastata hänen puolestaan, sinun pitäisi kysyä häneltä.
- Käoy
Suurin osa suostuu työsopimusta tehdessään kohteen turvatarkastuksiin. Esimiehellä ei ole oikeutta mennä työntekijän pukukaapille tai tutkia laukkua. Tarkastuksen tekijän täytyy olla vartija(koulutettu, jolla on vartijan status) tai poliisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760