Kilpailukielto ja työkkäri.....

mitäs sitten??

Jos nyt niin hienosti käy että viisivuotta tässä jaksetaan olla mukana. Sopimus kun päättyy ja kilpailukielto alkaa niin entäs sit.???? Ilmoittaudun tietty työttömäks siksi aikaa kun en kerran saa jatkaa. Mutta mitäs se työkkäri mulle tarjoaa vuoden kun se ei saa tarjota siivousalaa, ja muutahan en osaa tehdä. Enhän saa olla yrittäjänä enkä työntekijänä siivousalalla. Onkohan tämä nyt ihan laillinen juttu. Pitää alkaa jo harkita yhteydenottoa euroopan ihmisoikeuskomissioon. Tämä alkaa jo muuten kuulostamaan yrittäjävapauden riistolta.
Mites muilla juoksee ajatus tässä asiassa?

4

1663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      "Kilpailukieltosopimusta käsittelevä lakipykälä on pitkä. Ydinkysymys on siinä, liittyykö liike- ja ammattisalaisuuden säilyttämiseen tai työntekijän erityiskoulutukseen sellaista, minkä perusteella työnantajalla on suojelun tarve.

      Kilpailukiellon pituus voi lähtökohtaisesti olla enintään kuusi kuukautta. Mikäli työntekijä saa kilpailukiellosta korvauksen, rajoitusaika voidaan sopia enintään vuoden pituiseksi.

      Työsopimuslain kilpailukieltopykälä asettaa kuitenkin rajoituksia sen käytölle. Mikäli työsuhde päättyy työnantajasta johtuvasta syystä, kilpailukieltosopimus ei sido työntekijää. Kilpailukiellon käyttö on myös ajallisesti ja sopimussakon määrän osalta väljempää, kun työntekijä tehtäviensä tai asemansa perusteella katsotaan tekevän johtamistyötä tai olevan tällaiseen johtamistehtävään välittömästi rinnastettavassa itsenäisessä asemassa. Hyväksyttävänä syynä kilpailukiellolle ei pidetä sitä, että sillä pyritään yksinomaan estämään tai rajoittamaan kilpailua." Asajo tsto: Paldanius ja Mäkelä

      Rautakirjan kilpailukiellosta, kilpailuviraston lauseke alla.
      "Yhteistoimintasopimuksen mukaan R-kauppias ei saa yhden vuoden aikana sopimuksen päättymisestä osallistua R-kioskin kanssa kilpailevaan toimintaan. Tämän kilpailukieltolausekkeen kilpailua rajoittavat vaikutukset saattavat muodostua suuremmiksi kuin Rautakirjan viittaamasta vapaamatkustuksen estämisestä kilpailun toimivuudelle koituvat hyödyt. Tämä johtuu lähinnä kahdesta seikasta. Ensiksi vuoden pituinen kilpailukielto estää tai ainakin vaikeuttaa R-kioskikauppiaiden siirtymistä kilpailevien kioskien pitäjiksi ja on sikäli omiaan rajoittamaan alalle tuloa kioskikaupassa ja ylläpitämään kioskikaupan olemassa olevia rakenteita. Toiseksi on kyseenalaista, missä määrin kilpailukielto on ylipäätään välttämätön vapaamatkustuksen estämiseksi ja missä määrin se käytännössä ylläpitää Rautakirjan kannusteita kioskitoiminnan kehittämiseen ja kauppiaiden koulutukseen. Ainakin R-kioskien ulkonäkö, tavaravalikoima ja tavaroiden asettelu liikkeeseen on kenen tahansa kopioitavissa R-kioskeista immateriaalioikeuksia ja liiketoimintaa yleensä säätelevien lakien rajoissa. Myös liikkeenharjoittamisen perustiedot, joita yhtiö antaa kauppiailleen järjestämillään kursseilla, ovat pääosin hankittavissa muualtakin. Kilpailukiellosta huolimatta osa Rautakirja Oy:n kioskikaupan toimintamallista voi siis siirtyä kilpailijoiden käyttöön eikä kilpailukielto näin ollen vaikuta ehdottoman välttämättömältä franchisingin antajan teollis- tai tekijänoikeuksien suojaamiseksi tai R-kioskiverkoston yhteisen erityisluonteen tai maineen säilyttämiseksi. Viraston kioskikaupasta saamat tiedot viittaavat kuitenkin siihen, että tällä hetkellä kilpailukielto ei olisi aiheuttamassa kilpailun toimivuuden kannalta merkittäviä rajoituksia alalla. Kilpailuvirasto ei katso tässä vaiheessa tarpeelliseksi ryhtyä selvittämään oma-aloitteisesti lausekkeen vahingollisuutta, mutta tähän voidaan tarvittaessa myöhemmin ryhtyä, jos kilpailukieltolauseke osoittautuu kilpailun toimivuuden esteeksi"

      http://www.franchising.fi/sfy/fi/html/frsopsis.html Tuolta vois löytyä jotain. Kannattaa kysyä kilpailuvirastosta myös kilpailukiellon pitävyydestä.

    • lisää ajatuksia

      Eli käsittääkseni ainoastaan puolenvuoden kiellon voi määrätä, jos määrätään sitä pidempi (vuoden) niin silloin siitä on pitänyt suorittaa sinulle maksu, muussa tapauksessa se ei ole pätevä, eikä vuoden kilpailukielto päde.

      Jos kilpailukielto pidetään kohtuuttomana kilpailuvirastossa ei se päde käsittääkseni silloinkaan. Toisaaltaan kilpailukielto voidaan kai rajoittaa niin, että kaikki asiakkaat joita sinulla on, jäävät Laatutakuulle, etkä saa ottaa heitä asiakkaaksi em. seuraavaan puoleen vuoteen.

      Kukaan muu teidän asioitanne ei ala ajamaan, ellette te itse. Ottakaa yhteys kilpailuvirastoon, kyselkää ja kyseinalaistakaa!

      • sama

        Kiitos.... joo se on totta että kukaan ei näitä asioita puolestani aja joten siksi olenkin jo sieltä täältä alkanut kyselemään. Olen tutustunut jo oikeus.fi-sivuihin ja ennakkopäätöksiin ym. Kilpailuvirasto onkin seuraavana vuorossa. Yrittäjien liitostakin olen jo kysellyt. Muutamalta lakimieheltäkin olen saanut neuvoa. En aio jättää yhtään selvittämättä näitä asioita. Kaikki alkaa kohta pikkuhiljaa purkautua.... saapa nähdä miten sitten käy.


    • hanki asianajaja!

      Toi on pelkkää sontaa, mitä sulle syötetään! Sulla on kilpailukielto,jos meinaat laittaa franchising-yrityksen(koskien siivousalaa)pystyyn.Muuten olet vapaa kuin taivaan lintu!(varo metsästäjiä!)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe