Tutustukaa Porvoon kaupungin netti sivulta www.porvoo.fi/?mid=63 löytyvään Keskustan pohjoisosien katuverkkoselvitykseen.
Suomenkyläntie aiotaan katkaista Käräjätalontien risteyksestä.
Jo on aikoihin eletty!
Olen sitä mieltä että jos Suomenkyläntie katkaistaan on Pappilanmäen ympärille rakennettava aita ja parkkipaikat asukkaille joen länsipuolelle.
Me Pappilanpellon asukkaat maksamme kaupungille veromme samalla lailla kui Pappilanmäellä asuvat "Öykkärit"
Suomenkyläntie aiotaan katkaista Käräjätalontien risteyksestä.
Jo on aikoihin eletty!
Olen sitä mieltä että jos Suomenkyläntie katkaistaan on Pappilanmäen ympärille rakennettava aita ja parkkipaikat asukkaille joen länsipuolelle.
Me Pappilanpellon asukkaat maksamme kaupungille veromme samalla lailla kui Pappilanmäellä asuvat "Öykkärit"
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä tekemistä Pappilanmäellä on tämän asian kanssa? Tarkoitushan on suojella Vanhaa Porvoota tarpeettomalta läpiajoliikenteeltä.
Olen aivan samaa mieltä asiasta! Kerrankin tyhmät porvoolaiset voisivat tajuta että vanha kaupunki ei ole auton ajoon rakennettu.
läpiajo liikenne?
entisen Hattulan puunn alueelle.
Niitä ovat sinun kaltaisesi "öykkärit"
asuva kaupunginhallituksen puheenjohtaja saa asua rauhassa !
Keitä ovat Kuniinkaantien kaaharit? Kaahareita ovat nikyajan äidit ja isät jotka vievät lapsiaan
päiväkotiin.
Keitä ovat Ruutikellarin kadun kaaharit?
Kaaharit ovat Myllymäeltä ja Pappilanmäeltä asuvat. Kenelläkään muulla ei ole okeastaan asiaa Ruutikellarinkadulle.
Kirkokadun liikenne. Ennenkuin Järnbölentie rakennettiin kaikki raskas ym.likeenne keskustasta pohjoiseen kulki Kirkokadun kautta eivät rakennukset siloinkaan hajonneet! Te nyky-
sin ko. kadun varrella asuvat tiedätte mihin muutitte katu ja liikenne on ollut siinnä paljon
kauvemmin kuin te.
Parpeeton läpiajoliikenne Suomenkyläntietä keskustaan. Tarpeetonta on se liikenne joka tulee
Mangnusborin risteyksestä ei se joka tulee Pappilanpellolta.
silta pappilanpellolta hattulaan niin ei tarvis ajaa vanhan kaupungin läpi!
Tunneli vanhan kaupungin alitsehan olisi mahtava vaihtoehto!
alitse on olut. Varaus poistettiin kartoista kun Porvoon "Riviera" rakennettiin Almit ,Niemiset ynm.
Saatiihan Kirkkokatu suljettua tarpeettomalta läpiajoliikenteeltä.
Nyt kaikki ajaa Kankurinkujaa pitkin. Vähän meinaa olla ahdasta auton levyisellä väylällä kohtaamistilanteissa, mutta hyvinhän ihmiset tuon tuntuu klaaraavan.