Kaipaisin apua..

tyttö83

Kaipaisin apua asiaan mikä häiritsee arkielämää toisinaan aika lailla.
Vähään aikaan minulla ei ole näitä oireita ollutkaan, mutta nyt taas on ja toistuvasti. Esimerkiksi yöllä tulee kova pissahätä ja vessassa käynnin jälkeen alapäätä polttelee, lähinnä emättimen alueelta. Virtsatessa ei kuitenkaan kirvele. Monia virtatietulehduksia sairastaneena, voin sanoa että oireet tuntuvat aluksi hieman samanlaisilta.
Olen käynyt asian takia useita kertoja lääkärissä, eikä mitään syytä ole löytynyt. Ei ole virtsatietulehdusta, ei hiivaa, eikä mitään sukupuolitauteja, papa kokeessakin kävin alkuvuodesta eikä mitään poikkeavaa löytynyt.
Asia vaivaa minua ihan tosissaan, koska alapään polttelu ja ikävä tunne voi kestää tunteja ja saa ihoni toisinaan ihan kananlihalle, ihan vaan sen takia kun tuntuu niin ikävältä. Usein vaiva helpottaa päivällä tai sitten ei, mutta menee kyllä ohi ja ilmaantuu taas viikkojen kuluttua.

3

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.K.

      ehdottaisin että kokeilet alapesua aina pissaamisen jälkeen jonku aikaa et helpottaako vaiva. Älä käytä saippuaa koska se kuivattaa. Sulla voi olla esim hiertymiä tai haavaumia jossain. Pestä voi myös niin että käyttää jotain hajustamatonta apteekin kevyt lotionii saippuan tilalla, niin kosteuttaa vähän ja hoitaa jos iho rikki. Juo paljon vettä, se ikäänkuin laimentaa pissaa jos on styrkkaa ja siks polttaa. Kokeile.

      • babats

        Mulla on aivan sama ongelma, ollut jo vuosia.
        Lääkärissä ei ole löytynyt mitään, lääkäri on vain aina kehotaanut laittamaan jotakin hajustamatonta kosteusvoidetta alapäähän ennen nukkumaan menoa ja nukkumaan ilman alushousuja.
        Pikkuhousunsuojia ei saa käyttää, pahentavat tilannetta. Valitettavasti en mäkään ole ongelmaani mitään ratkaisua löytynyt.. Tiedän että se on todella ikävä tunne ja todellakin saattaa kestää vaikka koko päivän.. Mutta meidän on vain pärjättävä ongelmamme kanssa :) Tsemppiä!


    • käytä

      aina kun käyt vessassa ja jos oireita tulee, niin pese vain vedellä ja kuivaa pyyhkeellä. sitten levitä hieman punaista bebantene voidetta alueelle. mä käytän sitä, kun haavoja alapäässä. auttanut mulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe