Näin karmeaa elämä on maailman "kuuluisimman koiran kanssa", onko se näin karmeaa? =)
http://www.yle.fi/ylex/index.php?id=6818
Elämää maailman kuuluisimman koiran kanssa
8
738
Vastaukset
- wa_
Sitten jos sattuukin olemaan jonkun muun värinen 'lassie' kuin soopeli, niin sitten kysellään rotua. Onpa joltain kysytty, että onko tämä se keskikokoinen lassie :D Itsekin kyllä aina kiusoittelen ronttia tuolla sankarikoira jutulla, kun ei tuo tyttö kuitenkaan niitä kaikkein urheimpia koiria ole. Toisaalta on tuossa elokuvassa myös jotain tottakin; ei collie mikään tyhmä koira ole (osaa käyttää sitä myös törkeästikin hyväkseen), se osaa esittää vaikka minkälaista roolia ja aika helppo on ollut kouluttaa. Tosin kyllä on välillä tulta ja tappuraa ja joutuu pistämään ojennukseenkin. Että näin. En kyllä koiraa ottaessani luullutkaan, että collie on yhtäkuin Lassie.
- MNÄÄ
NO TÄÄ
- Jokunen
Kiusoittelen koiraani, varsinkin silloin, kun pidän sitä vapaana =) "Menepäs nyt kotiin, minä tulen perässä" =) Itselläni on tuo soopeli, tuli vahingossa omistukseeni, en Lassie-koiraa hakenut =)
Kerran kyllä hämmästyin, kun eräs laitapuolen kulkija huikkasi koiralleni "Hei skotti hei!", yleensä se on Lassie-koira ollut =)
Kyllähän collie osaa näytellä, varsinkin silloin kun vessaan pitäisi pesulle mennä, siinä käydään kaikki tunneskaalat läpi pienen pientä piirtoa myöten =)
Eräs henkilö kivenkovaa väitti, että lassie ja collie ovat kaksi eri rotua, mikä näillä on sitten erona, en tiedä =) - miriam.
Jokunen kirjoitti:
Kiusoittelen koiraani, varsinkin silloin, kun pidän sitä vapaana =) "Menepäs nyt kotiin, minä tulen perässä" =) Itselläni on tuo soopeli, tuli vahingossa omistukseeni, en Lassie-koiraa hakenut =)
Kerran kyllä hämmästyin, kun eräs laitapuolen kulkija huikkasi koiralleni "Hei skotti hei!", yleensä se on Lassie-koira ollut =)
Kyllähän collie osaa näytellä, varsinkin silloin kun vessaan pitäisi pesulle mennä, siinä käydään kaikki tunneskaalat läpi pienen pientä piirtoa myöten =)
Eräs henkilö kivenkovaa väitti, että lassie ja collie ovat kaksi eri rotua, mikä näillä on sitten erona, en tiedä =)Samoin minä saan kuulla harva se päivä, kyselyä onko collieni "sheltti vaiko lassien ja jonkun muun rodun sekoitus?" collieni on trikki. MIten ihmiset voivat olla oikeasti noin typeriä?? Ja kuinkahan moni ostaa collien vain ja ainoastaan leffan takia lapsilleen leikkileluksi? välillä suututtaa..
- iso höpölöpppööööopo
Mikä maailman kuuluisin koira Collie muka on? Hahhah! Menepä kysymään kadulla vastaantulevilta, mikä rotu heillä tulee ekana mieleen. Ei taida olla "lassie" ei. On varmastikin maastakin kiinni, mutta yleismaailmallisesti on varmasti joko kultainen noutaja tai saksanpaimenkoira. Sitäpaitsi, Colliehan on maineensa vastaisesti kaikkea muuta kuin kiva, sävyisä koko perheen koira.
- !!!!!
älä yleistä. Onko sinulla itsellä ollut collieita. Colliehan yleensä on ihana rotu.
- Jokunen
väärällä jalalla =) Ja jos kadulla kysytään, mikä koira on kuuluisin, sieltä tulee sana "Lassie" aika varmasti, kyse ei siis ollut kuuluisimmasta rodusta =)
Kyllä colliesta löytyy tulta ja tappuraa tarvittaessa (ja joidenkin käsissä taas tarpeettomasti), colliet ovat yleensä aika herkkiä ja pehmeitä.. - Ellen
Jokunen kirjoitti:
väärällä jalalla =) Ja jos kadulla kysytään, mikä koira on kuuluisin, sieltä tulee sana "Lassie" aika varmasti, kyse ei siis ollut kuuluisimmasta rodusta =)
Kyllä colliesta löytyy tulta ja tappuraa tarvittaessa (ja joidenkin käsissä taas tarpeettomasti), colliet ovat yleensä aika herkkiä ja pehmeitä..Pakko kertoa täälläkin tämä hauska kohtaaminen:
Olin soopelin narttucolliemme kanssa iltalenkillä. Naapurin muutaman vuoden ikäinen pikkupoika seisoi kavereineen tienvarressa postilaatikollaan ja kun tulimme kohdalle, hän huudahti ilahtuneena: "Te on lattie, te pelattaa kaikki!" Kyllä nauratti ja sankarikoiramme sai tietenkin lapsilta asiaankuuluvat silitykset ja ihailut. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891