Onko kauriit kostajia?
Olen kuullut juttuja että ne olisivat pitkävihasia jotka saattavat yhtä äkkiä nostaa metakan jostakin pikku jutusta joka kauriille on sanottu viikko sitten...
Ja jos kaurista on loukattu ni kosto on varma eikä kauris ees tunne mitää tunnontuskia kostamisesta?
Ja saattavat tuottaa paljon mieli pahaa eikä anteeks pyyntöö kuulu eikä näy?
Ja jos kauriille sanoo vastaan ni onko niin että sinua loukataan kahta kauheemmin?
Kertokaas ihmiset pitääkö paikkaasa?
-Älkää ihmiset sekkaantuko kauriisiin ne on piruja sille päälle sattuessaan!!!!!-
Kertokaa toki....
16
2133
Vastaukset
- missä sä asut
Äärimmäisessä pakkotilanteessa äärimmäinen kostaja. Kosto on naurettavaa, mutta jos rikoksen laatu on tarpeeksi suuri, nokkaan tulee. Huolella ja ilman anteeksipyyntöjä. Olet oikeassa, kannattanee olla pois silmistä jos on petturi tai pelle silmillehyppijä. On muuten ärsyttävää, että kirjoitat kysymyksen ja odottamatta vastausta kirjoitat jo oman mielipiteesi.
T: Kauris, ei siis ihan ihminen.- missä SÄ asut
Sou...kai sitä saa oman mielipitteesä kertoo ja kertokoot muutte sitte ku kertoovat!
- Kauris
Myönnän kyllä olevani pitkävihainen, mutta en koskaan "nosta metakkaa jostakin pikkujutusta, joka on sanottu viikko sitten". Jos olen jostain vihainen, teen sen selväksi heti, enkä kaivele myöhemmin esiin vanhoja riitoja.
Itse en harrasta kostamista (jätän sen skorpioneille). En ole tekemisissä ihmisten kanssa, joille tarvitsisi jostain syystä kostaa.
Anteeksi pyydän aina jos huomaan sanoneeni/tehneeni jotain asiatonta.
"Ja jos kauriille sanoo vastaan ni onko niin että sinua loukataan kahta kauheemmin?"
No siitä voit olla varma. Mutta ainakaan itse en yleensä todella tarkoita mitä sanon, kunhan vaan sanon sen, minkä tiedän satuttavan eniten. Myöhemminhän tuo hävettää, ja pyydän anteeksi. - eksäni
Valehtelevat,pettävät,eivät pyydä anteeksi,käyttävät hyväksi,tuottavat todellista mielipahaa,arvaamattomia,väkivaltaisia.
Nämä kaikki olen kokenut kauris miehen kanssa.
Aluksi oli päinvastainen.
Varoitan myös.Kauris naisetkin samanlasia,vielä katalampia.- horoskooppimerkkisi
on:....? Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan, vaikka itse olenkin aina liian rehellinen, kiltti ja sinisilmäinen kaurisN:)
Joku on joskus sanonut, että kauriit ovat liian kilttejä, eivät sovi tähän maailmaan.. - kauris
en kyllä tunne ketään kaurista kuka olisi koskaan pettänyt puolisoitaan. Ja tuttavapiirissäni on 15 kaurista. Aikuisia kaikki. Että sitä saa mitä tilaa..
- eksäni
horoskooppimerkkisi kirjoitti:
on:....? Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan, vaikka itse olenkin aina liian rehellinen, kiltti ja sinisilmäinen kaurisN:)
Joku on joskus sanonut, että kauriit ovat liian kilttejä, eivät sovi tähän maailmaan..on ihan samanlainen.
Ja entiset tyttökaverini moni on ollut kauriita ja kaikki loppupeleissä samanlaisia.
Ei kiinosta enään kauriit.
- kaurisneiti79
Niin no kaikkihan loukkantuu kun loukataan, mutta itse henkilökohtaisesti en ymmärrä tota kostopolitiikkaa. Mitä siitä on kenellekkään iloa jos kostaa. Jos toinen on tehnyt väärin ja loukannut, tottakai ottaa päähän mutten tietenkään itse alennu samalle tasolle! Että siinä sulle vastaus. Typerää tommoset kostamiset.
- :)..
Eiköhän jokainen meistä osaa olla piru "sille päälle sattuessa" :)
- k.a.u.r.i.s_N
ja vihaan epäsopua ja riitaa kenenkään kanssa. Yritän aina tulla toimeen kaikkien kanssa ja yritän vähän liikaakin, niin että tulee vähän rankaksikin välillä. Jos tulee väärinkäsitysten takia riitaa, haluan antaa anteeksi ja näyttää, että olen antanut anteeksi ja jatkaa taas ystävänä. Sopiiko tähän kuvaan ajatus kostajasta? I don´t think so.
- från S
välillä, kun palasi mieleen...
Negatiiviset asiat muistan kyllä helpommin kuin hyvät asiat, totta. Ja mun päätä on erittäin vaikea kääntää, jos jotakin päätän. Saa olla eri mieltä, enkä mä mökötä, mutta ..melkein turha yrittää saada mua mielipidettä muuttumaan.
Ennenkun edes miettisin ilkeillä jollekulle, kyllä sen aika pahasti täytyisi tehdä..tai käyttäytyä. Ja sittenkin, jos sanosin ilkeästi takasin, harmittaa jo saman tien.
Pitkä pinna, ..mutta jos joku aivan tahallaan yrittää ärsyttää ja viimein onnistuu siinä, niin myönnän, että joskus ärsyynnyn minäkin.
Ei mun mielestä kauriita tarvitse varoa..tai mitään merkkiä erityisesti. Aina joidenkin kanssa tulee paremmin toimeen kuin toisten.. hyvä on, olen ite kauris, mutta kuitenkin. ..Kauris kyllä sen sijaan voi olla varovainen.
Tämä kauris ennemminkin murehtii kuin miettii, miten toista satuttas. Jos pahasti joku loukkaa, niin kyllä se huomaa sen saman tien. Ärsyyntyminen yleensä purkautuu aika nopeasti. - peruskauris
eivät ole tiedon väärttejä, eikä niitten perusteella ole syytä ainakaan viimeisen huutomerkkilauseesi kaltaista johtopäätöstä vetää :))
- eeva
rakastuin kauriiseen..otti petti ja jätti 2x.
muita kauriita en tunne. ja tämä herra ei ole koskaan ollut uskollinen-kenellekkään.
ehkä poikkeus vahvistaa säännön, mutta en usko että kauriiseen kosken "sillä mielellä" enää ikinä. tältä siis tuntuu olla täysin nöyryytetty ja hyväksikäytetty. kostan, en, en tiedä vaikka oinas olenkin.
miten voi kukaan käyttäytyä noin? ja rakkauden nimessä satuttaa? luotto meni täysin. - peruskauris
eeva kirjoitti:
rakastuin kauriiseen..otti petti ja jätti 2x.
muita kauriita en tunne. ja tämä herra ei ole koskaan ollut uskollinen-kenellekkään.
ehkä poikkeus vahvistaa säännön, mutta en usko että kauriiseen kosken "sillä mielellä" enää ikinä. tältä siis tuntuu olla täysin nöyryytetty ja hyväksikäytetty. kostan, en, en tiedä vaikka oinas olenkin.
miten voi kukaan käyttäytyä noin? ja rakkauden nimessä satuttaa? luotto meni täysin.kokemuksesta, miltä moinen tuntuu ja ettei sinua lohduta, kun sanon, että heittiöitä löytyy lähes joka lähtöön, myös kauriita.
Ikävää, että kohdallesi osui sellainen.
- sentään
Meitä on joka lähtöön mutta,itse pystyy vaikuttamaan omaan käytökseensä.Itse olen huumorintajuinen, hauska ja vähemmän vakava Kauris. (mutta ehkä minussa on enemmän Jousimiestä) Suuttumukseni ja pettymykseni ilmaisen vaikenemalla. Mutta eipä ole tarvinnut suuttua kovin usein. En kostaisi missään tapauksessa,vaikka päätän olla esim.auttamatta vasstaisuudessa satuttajaa, autan kuitenkin.Pohdin aina sellaisessa tilanteessa että en koskaan alennu halpamaisiin tekoihin.
Mutta jos Kaurista todella loukataan aiheetta, petetään luottamus, tms. hän poistuu läheltäsi mitään kertomatta,(tässä suhteessa kuin Härkä)jättää sinut pohtimaan mikä tuli välillenne,se on ehä kostamista joidenkin mielestä,en tiedä.
Tulen toimeen kaikien kanssa, nautin ystävien ja kavereiden suurta luottamusta. Ja kuten joku jo sanoi se on joskus raskasta, mutta onneksi en jää niitä pohtimaan, kuuntelen ja piste.
Tunnen toki Kauriita jotka suuttuu pikkuasioista silmittömästi tai jos toiset ei ole samaa mieltä heidän kanssaan.He tuntevat ehkä myös usein tarvetta kostoon.He ovat myös ehdottomia mielipiteissään, joustovaraa ei ole.Heidän kanssaan on todella vaikea keskustella, kun ei koskaan tiedä mikä saa heidät hyökkäämään. Säästä on kai turvallisinta heidän kanssaan keskustella ja siinäkin voi tehdä virheen. - Jousileijona
Olen tavannut helposti loukkaantuvia Kauriita, mutta en hurjia kostajakauriita. Enemmänkin nämä loukkaantujakauriit ovat poistuneet loukkaajan seurasta.
Ja jos syytä on kostaa ja tilaisuus tulee, kostan minäkin, vaikka en Kauris olekaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865352
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h784714Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113017Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv872948Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232514Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251966- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328