Hämmästellen olen seurannut poliisien työllisyystilannetta. Yli 80 jo valmistunutta on vailla vakinaista virkaa ja koulu suoltaa kuuden viikon välein uusia työttömiä jonon jatkoksi. Ollaan jo siinä tilanteessa, että harvoja avoimia virkoja jaetaan suhteiden perusteella tiskin alta laittamatta niitä yleiseen hakuun, koska kihlakunnat hukkuisivat hakemusten tulvaan.. Tämä ei lie aivan reilua meininkiä. Tälläkin hetkellä koulutetaan kolmiluokkaisia kursseja vaikka totuuden nimissä kurssi tai pari tulisi jättää pitämättä, jotta jo nyt valmistuneet saisivat koulutustaan vastaavaa työtä. Erityisammattiin, kuten poliisi, jonka koulutukseen ei haeta, eikä päästä yhteishaussa, tulisi kouluttaa vain tarvittava määrä ihmisiä. Nykyinen tilanne on absurdi ja erityisen väärin jo koulussa olevia, pian valmistuvia kohtaan. Valtioneuvoston lisämääräraha, joka ilmoituksen mukaan kohdennetaan EU-puheenjohtajuuskauden turvallisuuden hoitamiseen, tuskin työllistää yhtään virkamiestä pysyvästi. Jo nyt kihlakunnissa on erittäin tiukat rekrytointikiellot. Valtio säästää...ja rikollisuus rehottaa...tutkijat hukkuvat massarikosjuttuihin...uusia tutkijoita ei saa palkata, vaikka nyt vähemmän haluttuihinkin tutkijan virkoihin olisi paljon halukkaita hakijoita.
Poliisien työttömyys
44
3256
Vastaukset
- Beagle Boy
Vai olisi vähemmän haluttuihin tutkijan virkoihin paljon halukkaita. Taitaa olla valetta tai sitten sinisilmäisyyttä.
Ei juuri koulusta valmistunutta poliisia voi ajatellakaan tutkinnan hommiin. Kestää ainakin 3-5 vuotta, ennen kuin esim. kentällä ollut alkaa hahmottamaan tutkinnan monet kiemurat niin, että pystyisi itsenäiseen työskentelyyn.
Kun etukäteen ei voi tietää mikä inisijä tai ihmisoikeusaktivisti minkäkin jutun takana piilee, niin taitaisi untuvikolta loppua virkaura lyhyeen. Inisijä kun heittää niin paljon kaupuloita rattaisiin kuin ikinä pystyy.
Nähtiinhän tuo Hätäkeskuspäivystyksen uudistamisessa, kuinka käy, kun laitetaan äkkinäisiä päivystämään. Ainakin Helsingissä vallitsee täysi kaaos ja puurot ja vellit ovat sekaisin. Jokainen sinne rekrytoitu poliisi pyrkii pois niin pian kuin ikinä.
Kummallista tuo poliisien virkojen täyttämättä jättäminen. Samalla periaatteellahan voitaisiin jättää vaikka palomiesten virat täyttämättä. Olisiko tuo nyt niin iso asia, jos palokunta tulisi vaikka 1-2 tunnin kuluttua, kuten nyt poliisi monissa osissa maatamme.- rautalankaa...
Sä muuten olet pahasti väärässä. Jokainen poliisikoulusta valmistuva todellakin on kykenevä tutkintaan. Sulla ei näköjään ole hajuakaan rikostutkinnasta. Kannattaa ehkä hieman katsoa kritisoiden jenkkileffoja.
- lestin heittäjä
Järjestyspoliisissa oppii rikostutkinnan kiemuroita?! Esitutkinnan monet kiemurat opitaan alan töitä tekemällä eikä juoppoa kuskaamalla. Kenttä ja tutkinta tukevat toisiaan ja molemmista oppii jotain toisessa tehtävässä hyödyllistä, mutta että 3-5 vuotta kenttää ennen tutkintaa... NYPD Bluen katsominen ei anna kovin kaksista kuvaa suomen poliisiorganisaatiosta.
- laittaa
juuri valmistuneen tutkinnan puolelle. Katsos kun 50 prosentissa jutuissa ei ole takana mitään ihmeellistä. Joku on lyönyt jotain nenään kännipäissään, jäänyt kiinni, ollut kopissa yön ja tulee aamulla krapulassa kuulusteluun. Ei tavalliset ihmiset yleensä hankalaksi rupea. Täysin selvät rattijuopumukset, vahingonteot, näppärit.
Kyllä se tutkinnan arki koostuu näistä massarikoksista, missä tekijänä on tavallisia ihmisiä, eikä mitään hankalia linnavenkuloita.
Eri asia on sitten laittaa henkilö vaativaan väkivalta- tai huumerikostutkintaan, siellä kokonaiskuvan ja etenkin pakkokeinojen käytön mahdollisuudet on oltava kirkkaina mielessä.
Kyllä sen tutkinnan oppii tutkimalla ja kuulusteluja tekemällä. Tottakai sellaisella, joka on ollut 3-5 vuotta hommissa on paremmat lähtökohdat tutkintatyöhön, mutta ei se mikään autuaaksi tekevä asia ole. - Beagle Boy
rautalankaa... kirjoitti:
Sä muuten olet pahasti väärässä. Jokainen poliisikoulusta valmistuva todellakin on kykenevä tutkintaan. Sulla ei näköjään ole hajuakaan rikostutkinnasta. Kannattaa ehkä hieman katsoa kritisoiden jenkkileffoja.
Se poliisikouluhan tuntuu olevan ainut koulu Suomessa, missä juuri valmistunut on täysi tekijä.
Yleensä Suomessa ammatissa kuin ammatissa menee jokunen vuosi, ennen kuin voi sanoa olevansa ammattimies. Ei sitä taloakaan juuri ammattikoulusta valmistuneet pystyyn saa ilman vanhempien ammattimiesten ohjausta.
Taitaa sittenkin olla niin, että parhaat yrittävät ensin kirjoitusten jälkeen sinne Poliisikouluun ja jos eivät pääse, niin sitten vaikka yliopistoon, maisteriksi, oik.kandiksi, lääkäriksi, dipl.insinööriksi jne. Onhan niitä vaihtoehtoja, kun ei kerran poliisiksi päässyt. - mala_fide
Beagle Boy kirjoitti:
Se poliisikouluhan tuntuu olevan ainut koulu Suomessa, missä juuri valmistunut on täysi tekijä.
Yleensä Suomessa ammatissa kuin ammatissa menee jokunen vuosi, ennen kuin voi sanoa olevansa ammattimies. Ei sitä taloakaan juuri ammattikoulusta valmistuneet pystyyn saa ilman vanhempien ammattimiesten ohjausta.
Taitaa sittenkin olla niin, että parhaat yrittävät ensin kirjoitusten jälkeen sinne Poliisikouluun ja jos eivät pääse, niin sitten vaikka yliopistoon, maisteriksi, oik.kandiksi, lääkäriksi, dipl.insinööriksi jne. Onhan niitä vaihtoehtoja, kun ei kerran poliisiksi päässyt.on kenttä, kun se tekee tutkinnan ammattilaiseksi.
OK, siinä saa perustietoja ja joissain paikoissa kenttämiehet hoitaa kuulusteluitakin, mutta kyllä tutkijaksi oppii tutkimalla, ei kentällä eikä koulussa, vaikka molemmista pohjatietoa saakin. - opettaa
mala_fide kirjoitti:
on kenttä, kun se tekee tutkinnan ammattilaiseksi.
OK, siinä saa perustietoja ja joissain paikoissa kenttämiehet hoitaa kuulusteluitakin, mutta kyllä tutkijaksi oppii tutkimalla, ei kentällä eikä koulussa, vaikka molemmista pohjatietoa saakin.just tasan tarkkaan kahvinkeittoon. Kyllä äijät hommat oppii vasta harjoittelujaksoilla ja valmistuttuaan työelämässä. Näin on sekä kenttä- kuin tutkintatyössä.
- kyttätyttö
Jos suljetaan pois YJT:n ylläpito, niin mikä on järjestyspoliisin tehtävä? Sen tehtävä on kerätä tietoja tutkintaa varten. Jos järjestyspoliisilla ei ole kokemusta tutkinnasta, niin saattaapi kerätyt tiedot jäädä vajavaisiksi.
Olen sitä mieltä, että kentälle ei saisi päästää sellaista poliisia, jolla ei ole kokemusta tutkinnasta. Jokaisen poliisin pitäisi aloittaa virkauransa tutkinnan puolelta. Edes puoli vuotta... - Leksa
kyttätyttö kirjoitti:
Jos suljetaan pois YJT:n ylläpito, niin mikä on järjestyspoliisin tehtävä? Sen tehtävä on kerätä tietoja tutkintaa varten. Jos järjestyspoliisilla ei ole kokemusta tutkinnasta, niin saattaapi kerätyt tiedot jäädä vajavaisiksi.
Olen sitä mieltä, että kentälle ei saisi päästää sellaista poliisia, jolla ei ole kokemusta tutkinnasta. Jokaisen poliisin pitäisi aloittaa virkauransa tutkinnan puolelta. Edes puoli vuotta...sitä mieltä, että kentälle lähtevä poliisi on AINA päästävä vanhemman ja kokeneemman poliisin työtoveriksi - oppimaan maan tavat, eli yleinen käytäntö.
Ainakin meillä Sodankylässä hommat meni todella pieleen kun muualta tulleet "poikaset" pääsivät keskenään sähläämään ja sotkemaan asioita. Niillä kun ei ollut minläänlaista tajua yleisestä käytännöstä, ei edes lakipykälistä. - Beagle Boy
Leksa kirjoitti:
sitä mieltä, että kentälle lähtevä poliisi on AINA päästävä vanhemman ja kokeneemman poliisin työtoveriksi - oppimaan maan tavat, eli yleinen käytäntö.
Ainakin meillä Sodankylässä hommat meni todella pieleen kun muualta tulleet "poikaset" pääsivät keskenään sähläämään ja sotkemaan asioita. Niillä kun ei ollut minläänlaista tajua yleisestä käytännöstä, ei edes lakipykälistä.Muissa ammateissahan ammattitaito karttuu vuosien saatossa, paitsi näköjään poliisitoimessa. Poliisikoulusta valmistuneet, kun näyttävät heti olevan päteviä hommaan kuin hommaan.
Kentällä pärjää vastavalmistunutkin kohtalaisesti, kunhan ei mene asiakasta lyömään.
Tutkinnassa yhdenkin muotoseikan tai juridisen faktan unohtaminen tai hallitsemattomuus aiheuttaa heti kantelun, mistä ei selittelyillä selviä, kun siitä on aina mustaa valkoisella. Tulee virkavirhesyyte ja ura loppuu heti alkuunsa.
Muinoin Helsinkiin saapuvat nuoret poliisit laitettiin aina vanhemman seuraksi, jotta eivät olisi heti eksyneet. Sattui minittäin niinkin, että jalkaisin partioineet nuoret poliisit olivat ottaneet juopon kiinni. Lähtivät kuljettamaan sitä poliisiasemalle, mutta joutuivat kyselemään kaupunkilaisilta, että missä päin vaikka se Eiran piiri oikein sijaitsee. - helvetti
Leksa kirjoitti:
sitä mieltä, että kentälle lähtevä poliisi on AINA päästävä vanhemman ja kokeneemman poliisin työtoveriksi - oppimaan maan tavat, eli yleinen käytäntö.
Ainakin meillä Sodankylässä hommat meni todella pieleen kun muualta tulleet "poikaset" pääsivät keskenään sähläämään ja sotkemaan asioita. Niillä kun ei ollut minläänlaista tajua yleisestä käytännöstä, ei edes lakipykälistä.Juu helvetti, että opettaa se vanhempi mies. Opettaa sillä että jylkyttää kaikkia kylän huoria, ostaa pimeästä viinaa, makeilee kunnanjohtajalleen ja verojohtajalle joitten kanssa on ryypännyt ravintolassa ja joukossa on kuoroa johtanut laamanni tai käräjätuomari.
Väärentää pöytäkirjat pelastaakseen ryyppykaverinsa, kuin koira veräjästä.
Kyllä se opettaa, juupa juu. Sitä rikostutkintaa ja vahtaa mustasukkaisesti reviiriään. - Beagle Boy
helvetti kirjoitti:
Juu helvetti, että opettaa se vanhempi mies. Opettaa sillä että jylkyttää kaikkia kylän huoria, ostaa pimeästä viinaa, makeilee kunnanjohtajalleen ja verojohtajalle joitten kanssa on ryypännyt ravintolassa ja joukossa on kuoroa johtanut laamanni tai käräjätuomari.
Väärentää pöytäkirjat pelastaakseen ryyppykaverinsa, kuin koira veräjästä.
Kyllä se opettaa, juupa juu. Sitä rikostutkintaa ja vahtaa mustasukkaisesti reviiriään.Tällaisia vuodatuksiahan tältä palstalta saa lukea joka päivä. Kun Suomessa kateus ja keuhkotauti olivat ennen niitä suurimpia voimavaroja ihmisten kanssakäymisessa, niin mihin ne nyt ovat joutuneet.
Heti vaan väsäämään tutkintapyyntöjä kanteluviranomaisille, niin ainakin tuhannen poliisin uhra päättyy siihen.
Vai ovatko ne kantelut sittenkin niitä lekendoja, joista yksi kymmenestätuhannesta johtaa johonkin toimenpiteeseen. - Leksa
helvetti kirjoitti:
Juu helvetti, että opettaa se vanhempi mies. Opettaa sillä että jylkyttää kaikkia kylän huoria, ostaa pimeästä viinaa, makeilee kunnanjohtajalleen ja verojohtajalle joitten kanssa on ryypännyt ravintolassa ja joukossa on kuoroa johtanut laamanni tai käräjätuomari.
Väärentää pöytäkirjat pelastaakseen ryyppykaverinsa, kuin koira veräjästä.
Kyllä se opettaa, juupa juu. Sitä rikostutkintaa ja vahtaa mustasukkaisesti reviiriään.sanotaan, ja näyttää pitävän myös paikkansa. Sinunkin kohdalla?
Minulla taas on vuosikymmenien kokemukset ja havainnot siitä, miten poliisin tulee virkaansa hoitaa silloin kun se oikein ja viisaasti hoidetaan.
Samoin minulla on omakohtaisia kokemuksia siitäkin, miten poliisin EI TULE virkaansa hoitaa. Näitä poliisien töppäilyjä ja valheita nyt parhaillaan tutkitaan monellakin eri suunnalla.
Edelleen muistuttaisin siitä, että poliisin työ ei ole pelkkää juoppojen kuskaamista eikä "pissaliisojen" retuuttamista. Poliisi joutuu työssään kohtaamaan myös yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä ja juuri näissä kysymyksissä tarvitaan maan tavan ja voimassa olevien lakien tuntemusta, joita läheskään kaikilta poliiseilta ei näytä löytyvän - ei edes kykyä kuunnella, mitä asianomistajalla itsellään on asiassaan sanomista. - Beagle Boy
Leksa kirjoitti:
sanotaan, ja näyttää pitävän myös paikkansa. Sinunkin kohdalla?
Minulla taas on vuosikymmenien kokemukset ja havainnot siitä, miten poliisin tulee virkaansa hoitaa silloin kun se oikein ja viisaasti hoidetaan.
Samoin minulla on omakohtaisia kokemuksia siitäkin, miten poliisin EI TULE virkaansa hoitaa. Näitä poliisien töppäilyjä ja valheita nyt parhaillaan tutkitaan monellakin eri suunnalla.
Edelleen muistuttaisin siitä, että poliisin työ ei ole pelkkää juoppojen kuskaamista eikä "pissaliisojen" retuuttamista. Poliisi joutuu työssään kohtaamaan myös yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä ja juuri näissä kysymyksissä tarvitaan maan tavan ja voimassa olevien lakien tuntemusta, joita läheskään kaikilta poliiseilta ei näytä löytyvän - ei edes kykyä kuunnella, mitä asianomistajalla itsellään on asiassaan sanomista.Odottele Leksa nyt vaan sitä hovin päätöstä, niin nähdään voititko vai hävisit.
- Leksa
Beagle Boy kirjoitti:
Odottele Leksa nyt vaan sitä hovin päätöstä, niin nähdään voititko vai hävisit.
suulliseen käsittelyyn. Perusteltua tämä on esiin tulleiden uusien todistajien vuoksi.
Sain asianajajaltani eilen kirjeen, jossa tiesi kertoa, että syyttäjä on sairaslomalla heinäkuun puoliväliin asti, joten näyttää menevän syksyyn. - herraonnea
Leksa kirjoitti:
sanotaan, ja näyttää pitävän myös paikkansa. Sinunkin kohdalla?
Minulla taas on vuosikymmenien kokemukset ja havainnot siitä, miten poliisin tulee virkaansa hoitaa silloin kun se oikein ja viisaasti hoidetaan.
Samoin minulla on omakohtaisia kokemuksia siitäkin, miten poliisin EI TULE virkaansa hoitaa. Näitä poliisien töppäilyjä ja valheita nyt parhaillaan tutkitaan monellakin eri suunnalla.
Edelleen muistuttaisin siitä, että poliisin työ ei ole pelkkää juoppojen kuskaamista eikä "pissaliisojen" retuuttamista. Poliisi joutuu työssään kohtaamaan myös yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä ja juuri näissä kysymyksissä tarvitaan maan tavan ja voimassa olevien lakien tuntemusta, joita läheskään kaikilta poliiseilta ei näytä löytyvän - ei edes kykyä kuunnella, mitä asianomistajalla itsellään on asiassaan sanomista.Teillä on hyvä herraonni siellä Sodankylän puolessa. Tälläiseen käsitykseen päädyin jo valovuosia sitten kun poikkesin Annin baarissa kahvilla hillanpoimintareissullani.
Baariin tuli tuli piilperin liskon näköinen mieshenkilö myös kahville, kalju pää, silmät pullistuivat ulos
kuopistaan, harhaileva katse, ei isosti hymyä.
Käveli ohi, tuoksahti lievästi alkoholille.
Joi kahvinsa ja lähti mennen tien yli.
Joku kansalaisista tiesi henkilön olevan poliisi.
Joka kurittaa vaimoraiskaansa.
Baarin emäntä tuumaili, "että niin se poijaat on".
Teitä lykästää, teillä on onnea, lienee darwinistinen valinta kohdallanne. - Leksa
herraonnea kirjoitti:
Teillä on hyvä herraonni siellä Sodankylän puolessa. Tälläiseen käsitykseen päädyin jo valovuosia sitten kun poikkesin Annin baarissa kahvilla hillanpoimintareissullani.
Baariin tuli tuli piilperin liskon näköinen mieshenkilö myös kahville, kalju pää, silmät pullistuivat ulos
kuopistaan, harhaileva katse, ei isosti hymyä.
Käveli ohi, tuoksahti lievästi alkoholille.
Joi kahvinsa ja lähti mennen tien yli.
Joku kansalaisista tiesi henkilön olevan poliisi.
Joka kurittaa vaimoraiskaansa.
Baarin emäntä tuumaili, "että niin se poijaat on".
Teitä lykästää, teillä on onnea, lienee darwinistinen valinta kohdallanne.Joskus tuntuu siltä, että tänne Sodankylään kertyvät kaikki, jotka eivät muualle enää kelpaa. Kunnanjohtajiksi, nimisiehiksi, tuomareiksi ja poliisiksikin.
Tiedän kyseisen nyt jo entisen poliisin ja hänen ongelmansa. Eikä ole ainut Sodankylässä. Tosin totuuden nimessä on sanottava, että Sodankylästä löytyy myös todella rehtejä poliiseja, jotka ansaitsevat kaikkien kunnioituksen ja luottamuksen. - juupaseipästuoli?
Leksa kirjoitti:
sitä mieltä, että kentälle lähtevä poliisi on AINA päästävä vanhemman ja kokeneemman poliisin työtoveriksi - oppimaan maan tavat, eli yleinen käytäntö.
Ainakin meillä Sodankylässä hommat meni todella pieleen kun muualta tulleet "poikaset" pääsivät keskenään sähläämään ja sotkemaan asioita. Niillä kun ei ollut minläänlaista tajua yleisestä käytännöstä, ei edes lakipykälistä.kun et mitään tiedä!
- Ymmärrätkö?
Leksa kirjoitti:
sanotaan, ja näyttää pitävän myös paikkansa. Sinunkin kohdalla?
Minulla taas on vuosikymmenien kokemukset ja havainnot siitä, miten poliisin tulee virkaansa hoitaa silloin kun se oikein ja viisaasti hoidetaan.
Samoin minulla on omakohtaisia kokemuksia siitäkin, miten poliisin EI TULE virkaansa hoitaa. Näitä poliisien töppäilyjä ja valheita nyt parhaillaan tutkitaan monellakin eri suunnalla.
Edelleen muistuttaisin siitä, että poliisin työ ei ole pelkkää juoppojen kuskaamista eikä "pissaliisojen" retuuttamista. Poliisi joutuu työssään kohtaamaan myös yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä ja juuri näissä kysymyksissä tarvitaan maan tavan ja voimassa olevien lakien tuntemusta, joita läheskään kaikilta poliiseilta ei näytä löytyvän - ei edes kykyä kuunnella, mitä asianomistajalla itsellään on asiassaan sanomista.Kirjoittelit joskus... hovioikeudessa sakkosi pysyi,olit väärässä ja poliisi ammattitaitoinen. Se paskapuheistasi!
- muualla
Leksa kirjoitti:
Joskus tuntuu siltä, että tänne Sodankylään kertyvät kaikki, jotka eivät muualle enää kelpaa. Kunnanjohtajiksi, nimisiehiksi, tuomareiksi ja poliisiksikin.
Tiedän kyseisen nyt jo entisen poliisin ja hänen ongelmansa. Eikä ole ainut Sodankylässä. Tosin totuuden nimessä on sanottava, että Sodankylästä löytyy myös todella rehtejä poliiseja, jotka ansaitsevat kaikkien kunnioituksen ja luottamuksen.toimittajiksi kykenemättömät marisijat ilman mitään tietoa journalismin lakivaatimuksista?
- Leksa
muualla kirjoitti:
toimittajiksi kykenemättömät marisijat ilman mitään tietoa journalismin lakivaatimuksista?
aivokääpiö olet - ellet jo peräti täys ääliö?
Ilmeisesti sinäkin elät, kuten eräät muut, siinä sairaalloisessa harhassa, että invalidit ovat tässä "eurooppalaisessa oikeusvaltiossa" sellaista arvotonta hylkysakkia, joiden ihmis- tai muistakaan oikeuksista ei kenenkään tarvitse välittää; ja joiden mainetta poliisi saa seuraamuksitta valheillaan mustata. Sellaista hylkysakkia, joiden osana on kontata poliisilaitoksen jäisillä pihoilla vain sen takia, että jonkin idylli säilyy rikkoutumatomana. Tai joiden osana on lainsuojattomana väistellä omalla mökkitiellään ulkopuolisten nyrkkien edessä.
Herää hyvä ihminen harhoistasi tai ota sinäkin ne psyykelääkkeet, kuten eräät - harhoissaan elävät.
Mainittakoon vielä, että 16.11.2004 EIT tuomitsi Suomen valtion mittaviin korvauksiin lehdistön toiminnan rajoittamisesta ja lisää juttuja tulee, ellei Suomessa totuus ja oikeus muutoin voita. Tämän lisäksi mainittakoon, että muutamat poliisit on jo potkittu viroistaan ja lisää virkoja on katkolla - myös syyttäjien, nimismiesten ja jopa tuomareiden. Asiat kun ovat myös EOA:n tutkittavana. - pee kolmonen
Eihän tuossa mitään uutta ole. Melkoinen osa Suomea on sellaista korpea, että palokunnan saapuminen kestää ideaalioloissakin 30 minuuttia.
Sitten kun sattuukin olemaan jo toinen keikka toisella laidalla pitäjää, niin tunti vierähtää ennenkuin hööki kurvaa pihatielle. - Leksa
Beagle Boy kirjoitti:
Odottele Leksa nyt vaan sitä hovin päätöstä, niin nähdään voititko vai hävisit.
Rovaniemen hovioikeus on päättänyt, että pidetään suullinen pääkäsittely lokakuussa. Aikaa on varattu 4 päivää, joten aikaa on riittävästi tuoda koko totuus esiin - salatuinta myöten.
- eikä katkerana
Leksa kirjoitti:
aivokääpiö olet - ellet jo peräti täys ääliö?
Ilmeisesti sinäkin elät, kuten eräät muut, siinä sairaalloisessa harhassa, että invalidit ovat tässä "eurooppalaisessa oikeusvaltiossa" sellaista arvotonta hylkysakkia, joiden ihmis- tai muistakaan oikeuksista ei kenenkään tarvitse välittää; ja joiden mainetta poliisi saa seuraamuksitta valheillaan mustata. Sellaista hylkysakkia, joiden osana on kontata poliisilaitoksen jäisillä pihoilla vain sen takia, että jonkin idylli säilyy rikkoutumatomana. Tai joiden osana on lainsuojattomana väistellä omalla mökkitiellään ulkopuolisten nyrkkien edessä.
Herää hyvä ihminen harhoistasi tai ota sinäkin ne psyykelääkkeet, kuten eräät - harhoissaan elävät.
Mainittakoon vielä, että 16.11.2004 EIT tuomitsi Suomen valtion mittaviin korvauksiin lehdistön toiminnan rajoittamisesta ja lisää juttuja tulee, ellei Suomessa totuus ja oikeus muutoin voita. Tämän lisäksi mainittakoon, että muutamat poliisit on jo potkittu viroistaan ja lisää virkoja on katkolla - myös syyttäjien, nimismiesten ja jopa tuomareiden. Asiat kun ovat myös EOA:n tutkittavana.valehdella sitten julkisuudessa niin säästyy monelta harmilta ja asiallisuus kannattaa aina
- niilapoika
Leksa kirjoitti:
aivokääpiö olet - ellet jo peräti täys ääliö?
Ilmeisesti sinäkin elät, kuten eräät muut, siinä sairaalloisessa harhassa, että invalidit ovat tässä "eurooppalaisessa oikeusvaltiossa" sellaista arvotonta hylkysakkia, joiden ihmis- tai muistakaan oikeuksista ei kenenkään tarvitse välittää; ja joiden mainetta poliisi saa seuraamuksitta valheillaan mustata. Sellaista hylkysakkia, joiden osana on kontata poliisilaitoksen jäisillä pihoilla vain sen takia, että jonkin idylli säilyy rikkoutumatomana. Tai joiden osana on lainsuojattomana väistellä omalla mökkitiellään ulkopuolisten nyrkkien edessä.
Herää hyvä ihminen harhoistasi tai ota sinäkin ne psyykelääkkeet, kuten eräät - harhoissaan elävät.
Mainittakoon vielä, että 16.11.2004 EIT tuomitsi Suomen valtion mittaviin korvauksiin lehdistön toiminnan rajoittamisesta ja lisää juttuja tulee, ellei Suomessa totuus ja oikeus muutoin voita. Tämän lisäksi mainittakoon, että muutamat poliisit on jo potkittu viroistaan ja lisää virkoja on katkolla - myös syyttäjien, nimismiesten ja jopa tuomareiden. Asiat kun ovat myös EOA:n tutkittavana.käyneen niin, että virka-asemaansa väärinkäyttänyt (syyte jo ja mikä kaikki ei julkisessa tiedossa vielä??? ..aina syntyy ajtuksia ja herää niitä..) nimismies potki itselleen ei "mukavia" virkamiehiä pihalle ja sehän on valtion virassa helppoa. Julkisuus tuskin kertoo kaikkea todellisuudesta joten sitä tuskin täälläkään kuullaan keneltäkään.
- riita-asiat kuulu poliisille
Leksa kirjoitti:
sanotaan, ja näyttää pitävän myös paikkansa. Sinunkin kohdalla?
Minulla taas on vuosikymmenien kokemukset ja havainnot siitä, miten poliisin tulee virkaansa hoitaa silloin kun se oikein ja viisaasti hoidetaan.
Samoin minulla on omakohtaisia kokemuksia siitäkin, miten poliisin EI TULE virkaansa hoitaa. Näitä poliisien töppäilyjä ja valheita nyt parhaillaan tutkitaan monellakin eri suunnalla.
Edelleen muistuttaisin siitä, että poliisin työ ei ole pelkkää juoppojen kuskaamista eikä "pissaliisojen" retuuttamista. Poliisi joutuu työssään kohtaamaan myös yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä ja juuri näissä kysymyksissä tarvitaan maan tavan ja voimassa olevien lakien tuntemusta, joita läheskään kaikilta poliiseilta ei näytä löytyvän - ei edes kykyä kuunnella, mitä asianomistajalla itsellään on asiassaan sanomista.Poliisille ei kuulu riita-asiat=yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä.
Ne ovat siviiliasioita. - Leksa
niilapoika kirjoitti:
käyneen niin, että virka-asemaansa väärinkäyttänyt (syyte jo ja mikä kaikki ei julkisessa tiedossa vielä??? ..aina syntyy ajtuksia ja herää niitä..) nimismies potki itselleen ei "mukavia" virkamiehiä pihalle ja sehän on valtion virassa helppoa. Julkisuus tuskin kertoo kaikkea todellisuudesta joten sitä tuskin täälläkään kuullaan keneltäkään.
tulee Sodankylään. Istuntoaikaa varattu 4 päivää, joten eiköhän Sodankylän poliisisotkut lopultakin selviä ja "Sodankylä-tauti" muutoinkin lopullisesti parane.
- älkää
riita-asiat kuulu poliisille kirjoitti:
Poliisille ei kuulu riita-asiat=yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä.
Ne ovat siviiliasioita.immeiset eksykö aiheesta. Kyse oli siis poliisien TYÖTTÖMYYDESTÄ. Suurin osa jutuista käsittelee ihan jotain muuta.
- Leksa
riita-asiat kuulu poliisille kirjoitti:
Poliisille ei kuulu riita-asiat=yksityisoikeudellisia kiistakysymyksiä.
Ne ovat siviiliasioita.Varsinkin silloin kun nyrkit heiluu tai on puukkoja ym. aseita varalla.
Aiemman poliisilain 12 § oli selvää tekstiä näitä tilanteita varten; ja tämän pykälän mukaan poliisi on toiminut niin kauan kuin muistan - muutamia nyky-hunsvotteja lukuunottamatta.
Esim. 1960-luvulla kotikylälläni riitautui pari naapurusta siinä määrin, että toinen lähti hakemaan kotoaan asetta ampuakseen naapurin. Kun kotiväki ei ollut antanut asetta ottaa, oli tämä pistänyt puukon hihaansa ja lähtenyt naapurinsa luo. Omaiset olivat varoittaneet naapuria hihassa olevasta puukosta ja soittaneet poliisit hätiin.
Paikalle tullessaan poliisit olivat kuunnelleet ensin toista naapuria ja sitten toista ja ratkaisseet riidan paikan päällä: "Haluatteko te sopia tämän asian?" olivat kysyneet lopuksi.
Ja asia oli sovittu ja samalla loppuun käsitelty. Valitettavasti tämä taito näyttää puuttuvan nykypoliiseilta. - loppuuhan marinasi!
Leksa kirjoitti:
tulee Sodankylään. Istuntoaikaa varattu 4 päivää, joten eiköhän Sodankylän poliisisotkut lopultakin selviä ja "Sodankylä-tauti" muutoinkin lopullisesti parane.
oikeinko omasta pussista menee kulut vai valtion piikkiin kuten yleensäkin suurimmilla "kalliokiipeilijöillä"?
- Leksa
loppuuhan marinasi! kirjoitti:
oikeinko omasta pussista menee kulut vai valtion piikkiin kuten yleensäkin suurimmilla "kalliokiipeilijöillä"?
17. Jokainen ase, joka valmistetaan sinun varallesi, on oleva tehoton; ja jokaisen kielen, joka nousee käymään sinun kanssasi oikeutta, sinä osoitat vääräksi. Tämä on Herran palvelijain perintöosa, tämä heidän vanhurskautensa, minulta saatu, sanoo Herra.
- kait?
Leksa kirjoitti:
17. Jokainen ase, joka valmistetaan sinun varallesi, on oleva tehoton; ja jokaisen kielen, joka nousee käymään sinun kanssasi oikeutta, sinä osoitat vääräksi. Tämä on Herran palvelijain perintöosa, tämä heidän vanhurskautensa, minulta saatu, sanoo Herra.
..älä lausu toisesta väärää todistusta ?
- Leo J. Salmela
kait? kirjoitti:
..älä lausu toisesta väärää todistusta ?
todistajia todistamaan, että poliisi on kirjoittanut virassaan mainettani mustaavia valheita.
Eli jokainen kirjoittamani sana on ollut ja tulee olemaan TOTUUS ja totuuden kertominen EI OLE kunnianloukkausta - ei myöskään julkisessa virassa olevien virkatoimien arvostelu.
Ellet usko niin lue rikoslain 24 luvu 9 §. - tuore muisti
Leo J. Salmela kirjoitti:
todistajia todistamaan, että poliisi on kirjoittanut virassaan mainettani mustaavia valheita.
Eli jokainen kirjoittamani sana on ollut ja tulee olemaan TOTUUS ja totuuden kertominen EI OLE kunnianloukkausta - ei myöskään julkisessa virassa olevien virkatoimien arvostelu.
Ellet usko niin lue rikoslain 24 luvu 9 §.eikös ne sinua jo opettaneet miten siin käy, kun perättömiä syyttelee?
- on näköjään täällä?
Leo J. Salmela kirjoitti:
todistajia todistamaan, että poliisi on kirjoittanut virassaan mainettani mustaavia valheita.
Eli jokainen kirjoittamani sana on ollut ja tulee olemaan TOTUUS ja totuuden kertominen EI OLE kunnianloukkausta - ei myöskään julkisessa virassa olevien virkatoimien arvostelu.
Ellet usko niin lue rikoslain 24 luvu 9 §.eikä tuomioistuimissa.
- suustani
Aivan samanlaisia ajatuksia on pyörinyt mielessäni. Mutta ketään ei vaan tunnu kiinnostavan! On vaan sanottu, että parin vuoden päästä tilanne on toinen. No sehän ei hirveästi tässä vaiheessa mieltä lämmitä. Mä ainakin olen siinä vaiheessa jo aivan toisissa hommissa. Ei toi poliisityökään niin ihmeellistä ole, että niitä töitä jaksaisi kuukausitolkulla alkaa odottelemaan!!!
- hoitsu
ihan oikein että on mistä valita
- Brasiliassa ois
nyt vapaita vakansseja, että sinne!? Ja on hyvää pimua, lapsiprostituoituja, kunnon huumeita ja mahtavat kelit!
Sinne! - Tommiska
Tervetuloa vain kaikki toistaitoset poliisikokelaat pohjois kymenlaaksoon taksi-rengeiksi,-saatte pullaa.
- jalla jalla
Sitä minä kyllä voin kysyä, että mitäs lähtevät poliisikouluun kun tuo oli jo tiedossa hakiessa? Poliisin työssä taitaa olla jotain tosi hohdokasta? Noin kovilla hakijamäärillä ei onneksi valtion tarvitse ainakaan palkkausta parantaa, kun kerran tekijöitä riittää vähemmälläkin.
- Samiii
Ei muuten ollut tiedossa. Sanottiin sillon, että töitä on.
- teoria
Samiii kirjoitti:
Ei muuten ollut tiedossa. Sanottiin sillon, että töitä on.
Tässä taitaakin olla vähän kusetuksen makua. Ekana koulupäivänä julistetaan ilosanomaa, kuinka teidät opiskelijat "tullaan repimään töihin heti, kun valmistutte". Totuus alkaa paljastua vasta sitten, kun valmistuminen on oven takana!
Julkisuudessa puhutaan, kuinka suuret ikäluokat jää eläkkeelle ja poliiseista tulee olemaan huutava pula, jos koulutusta ei lisätä. Työttömiltä (tai hanttihommiin työllistyneiltä) poliiseilta tulee aina silloin tällöin yrityksiä huudella vähän julkisuuteenkin sitä, että tälläkin hetkellä on lukuisia työttömiä poliiseja, mutta heti tulee vastaiskua ministeriön puolelta! Mitäs se hyödyttää, jos poliisipaikkoja aukeaa vaikka millä mitalla, mikäli niihin ei kuitenkaan ole varaa palkata väkeä!!! HALOO!
Jos se työllistyminen eläköitymisestä olisi kiinni, niin kaikki valmistuneet poliisit olisi jo töissä! Ministeriö ryhtyy toimiin vasta kun työttömyys "kroonistuu"... koskahan se muuten on! Nyt jo puolet valmistuvista tekee hanttihommia.. eihän ne silloin työttömyyslukuja kasvata, vaan antaa ministeriölle taas aiheen kehua, ettei ole mitään ongelmaa, kun työttömiä on vaan näin ja näin paljon. Ongelma huomattaisiin vasta sitten, kun valmistuvat poliisit marssisivat kylmähermoisina kortistoon ottamatta vastaan mitään muuta kuin poliisitöitä!
Joku voi heittää sellaisen kaneetin, että miksi poliisikoulusta valmistuville pitäisi olla varma työpaikka, kun ei niin ole muillakaan aloilla. No itse olen sitä mieltä, ettei poliisin täsmäkoulutuksella tee YHTÄÄN MITÄÄN, jos ei pääse juuri poliisitöihin. Onhan armeijan alallakin valmistuville aina varma työpaikka ja mun mielestä kyse on aivan samasta asiasta; Täsmäkoulutuksesta, jolla taataan riittävä määrä ammattilaisia turvaamaan Suomen turvallisuutta.
Tämä vaan on niin mahdoton yhtälö, ettei voi kertakaikkiaan ymmärtää! Rahaa haaskataan ihan hemmetisti uusien poliisien kouluttamiseen, mainontaan ym. mutta sitten sitä rahaa ei kuitenkaan anneta tarpeeksi kihlakunnille, että olisi varaa palkata henkilöstöä! Aivan typerää politiikkaa... ei järjen hiventäkään!
Millä noi idiootit päättäjät saa näkemään, ettei tämä toimi!
- helvetisti liikaa
eikä niistä ole poliiseiksi. Palloilevat porukalla satamissa pelleilemässä.
- nuori mies 88
Ajattelin hakea poliisi kouluun armeijan jälkeen eli noin vuoden kuluttua mutta nyt alkoi koko ajatus vituttamaan että kouluttaisi itseään 2.5 vuotta TURHAAN ! eihän siinä ole mitään järkeä, mille ministerille tästä asiasta voisi valittaa??? eihän armeijakaan koulutua upseereita ja jätä heitä puille paljaille sen jälkeen, HALOO HALOO SUOMEN PÄÄTTÄJÄT HALOO HALOO , kouluttakaa puolet vähemmän porukkaa ja lisätkää määrärahoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880