BRIG kumiveneet

M/M

Onko kokemuksia joko omia tai muiden mm. laadusta , ajettavuudesta , käyttäytymisestä esim aallokossa ja kestävyydestä yms. Hankinta harkinnan alla ja kiinnostaisi kokemukset kovasti.

7

6419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brigisti

      Ostin 5 vuotta sitten ilmapohjaisen Brig Dingo D265W:n moottoriveneen jollaksi. Käyttö on ollut vähäisenlaista, mutta ainakaan mitään negatiivista ei ole ilmennyt. Vallan laadukkaanoloinen tuote! Kumppariksi ihan soutukelpoinen. Moottorilla (2,5 hv) olen ajanut vain kerran kokeeksi, ja nätisti kulki (tuolla teholla ei tietenkään voi vauhdeista puhua juuri mitään).

      En ole osannut katua ostostani.

      Toinen ukrainalaismerkki Grand on kai suunnilleen samanhintainen eikä laadussakaan liene juuri eroja. Vahva vaihtoehto.

      Brig: http://www.sakaco.fi/mallisto_brig.htm
      Grand: http://www.mcsea.fi/grand/grand.htm

      • toinen kyselijä

        Kuinka suuri vaiva täyttää ja pakata, jos välillä reservissä veneen sisätiloissa tai kassissa kiinnitettynä kannella?


      • Brigisti
        toinen kyselijä kirjoitti:

        Kuinka suuri vaiva täyttää ja pakata, jos välillä reservissä veneen sisätiloissa tai kassissa kiinnitettynä kannella?

        Täyttö sujuu veneen omalla paljepumpulla oikeastaan yllättävänkin helposti ja nopeasti. Melkeinpä isompi vaiva on veneen putsaaminen, kuivaaminen ja laskostelu kassiin käytön jälkeen.

        Vene kassi painaa noin 35 kg. Se on aika isokokoinen, joten säilytys on minulla sekä kotona että veneessä jonkinmoinen ongelma (eikä kassia pitkiä matkoja mielellään kanniskelekaan). Olen pitänyt venettä joskus pitkin kesää kotilaiturissa vedessä kellumassa, rst-ketjulla ja munalukolla veneeseen kiinnitettynä. Varas saa tietenkin halutessaan helposti veneen kiinnitysraksin poikki (samaa materiaalia kuin vene muutenkin).


    • HA_

      Kokemusta on yhdestä kovapohjaisesta ja yhdestä ilmakölisestä pursiseuran juniorien saattoveneenä. Ikää alkaa jo olemaan, taitaa olla viides kausi alkamassa. Käyttö on ollut ahkeraa, eikä aina hellävaraisinta mahdollista, kuljetuksiakin sekä pakattuna että kokonaisena on ollut paljon. Toistaiseksi kummassakaan ei ole ollut mitään korjattavaa, mitä ei todellakaan voi sanoa niiden moottoreista.

    • kokemuksella

      Loistavia veneitä ! harmi vaan että niitä pitää tätänykyä hakea virosta asti kun ei suomessa ole maahantuojaa....

      • ostinsittenzodiacin

        Olikohan se viime vuonna kun kyselin Sakacolta niin sanoivat että valmistaja antaa "ei oota" tänne Suomen markkinoille... Tiedä sitten oliko totuus mutta sanoivat etteivät vaan nyt saa kyseistä venettä


    • Brig 285

      Minulla on Brig 285. Se on ollut käytössä 6 v Välimerellä ja olen toimivuuteen ja
      laatuun tosi tyytyväinen. Täällä Suomessa en sitä enää tarvitse, joten jos kiinnostaa, niin soittele. t. 050 344 5564

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6174
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3072
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2135
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      88
      1053
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe