Huomioitavaa....

Rattimatti

"Maataistelukoneet" ovat saapuneet laumoittain kevään tieliikenteeseen. Erityistä varovaisuutta tämän lajin edustajien kanssa. Vaikka konekanta on uusiutunut hyvin, on silti puutteita esim. peräkärryjen merkinantolaitteiden valojen kanssa. Ja kuljettaja ei välttämättä ole ajellut muualla kuin sinä kotikulmilla, joten ennakoitavuus on vaihtelevaa. Toki varmaan uusi isäntäpolvi on sen verran nuorta ja hyvän havainnointikyvyn omaavaa, että he osaavat pelata liikenteessä. Joka tapauksessa hidas ajoneuvo ja vaikeahkot työskentelyolosuhteet esim. vilkkaiden valtateiden varsilla asettavat omat haasteensa.

Toinen merkille pantava asia on, joskaan ei vielä ihan ajankohtainen, mutta lähitulevaisuutta, on matkailuvaunuliikenne. Kuljettajien kirjo tässä laumassa on ehkä suurinta. Taitoskaala on päästä päähän, heikosta erittäin taitavaan. Monelle esim. asuntoauto on suurin ajoneuvo, mitä on koskaan kuljettanut. Ennakoitavuus on myös vaihtelevaa, koska esim. maisemien katselu kuuluu olennaisena tähän harrastukseen, hieman liikenneturvallisuuden kustannuksella. Tämä ilmenee usein seilaavana ajonopeutena.

Tässä en arvostele ketään, vaan haluan herätellä uneliasta autokansaa huomioimaan kausiluonteisenkin liikenteen. Vain molempien osapuolien antama "pelivara" takaa turvallisen liikkumisen.

TURVALLISTA KEVÄT- JA KESÄLIIKENNETTÄ!!!!!

4

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäs olet rattimasa mieltä näistä "mopoautoista"? Ovat mielestäni hengenvaarallisia, ajavat mopon nopeudella ja kuitenkin vievät lähestulkoon auton tilan ajokaistalla. Siinä on kabiini käsiä täynnä tietyissä paikoissa tietä... Kun ei ihan kaikkea voi huomioida kukaan. Ja senverta sanoisin myös näin motoristina,että ihmeesti unohtuu talven aikana osalta porukkaa,että tiellä liikkuu muitakin kuin henkilöautoja. On tässä taas pujoteltu ;-)

      • Rattimatti

        Yleensähän tuollaisen mopoauton ratissa näkee vanhempaa väkeä, joten peli sinänsä on heille kuin tehty. Ei pääse liian lujaa siihen nähden, mikäli havainnoitikyky on laskenut luonnollisesti iän karttuessa. Toisaalta kyllähän tuollainen hitaasti liikkuva menopeli voi aiheuttaa kanssakulkijoille yllätysmomentteja, varsinkin jos sellainen ykskaks yllättäen tupsahtaa eteen. Tietysti tässä taas nämä hannu karpot huomauttavat, että ennakointi ja oikea tilannenopeus tulisi huomioida. Raskaalla yhdistelmällä on vaan melko paha ennakoida joka mäkinyppylän taakse, varsinkin jos työtä on riittävästi pitää se liikkeessä, ettei jäädä siihen vastaiseen. Ja toisaalta raskaan ajoneuvon taloudellisen ajamisen yksi kulmakivistä on se, että annetaan massan kuljettaa, ei siis jarrutella ennen vastamäkeä ja rullataan myötäisissä jarrulla/moottorijarrulla nopeutta rajoittaen kasvamasta liian suureksi. Tätä ei hannu karpot ymmärrä.


    • Työkonekuski

      Liian monta kertaa olen nähnyt aivan järjettömiä ohituksia tienpäällä ajaessani traktorilla. Lähdetään ohittamaan vaikka tulee vastaan autoja, omalle kaistalle paluu traktorin etupyörää hipoen ym.

      Minulla on hieman kookkaanpuoleinen traktori ja paripyörävarustuksella se vie valtatiestä kaistan kokonaan. Oikean puolen pyörät juuri asfaltin reunan yli ja vasemman puolen pyörät keskiviivan päällä. Monta kertaa on säikyttänyt, kun vastaantulija meinaa ajaa renkaaseen päin.

      Tuollaisella koneella ajaessa saa olla muutenkin kieli keskellä suuta, ettei liikennemerkit lähde.

      "Ja kuljettaja ei välttämättä ole ajellut muualla kuin sinä kotikulmilla, joten ennakoitavuus on vaihtelevaa"

      Jotenkin huvitti tuo kommentti. :D ei noilla koneilla juuri poistuta kotikulmilta...

      Tosin minä olen nuorta sukupolvea, ikää 28v ja ajokokemusta löytyy eurooppaa myöten rekalla.

      • Rattimatti

        Minähän mainitsin, että ei VÄLTTÄMÄTTÄ ole ajellut kuin siinä kotikulmilla. Tarkoitan sillä näitä vanhoja papparaisia, joilla ei ole traktorikorttia kummempaa ajolupaa ja ikänsä ovat samoja tanhuja kolunneet (omalla kylällä). Nykytraktorit muuten kulkevat helkkarin lujaa, joten moni arvioi väärin ohitustilanteessa edellä kulkevan koneen nopeuden. Itse olen ainakin pistänyt merkille, että pitkän suoran saa varata yhdistelmällä ohittaessani uutta traktoria, kun rekka ei kulje 80 km/h:ssa lujempaa. Täydellä kuormalla, 420 hepan koneella 60km/h:sta 80 km/h:ssa ei tahdo oikein kiihtyvyyttä löytyä. Silloin toivoisi ohitettavalta vähän apuja eli hiukan hellittäisi vauhtiaan, jotta ohitustapahtuma nopeutuisi. Hyväkin ohituspaikka voi muuten tuhrautua. Jos siihen taakse jää oikein pitkäksi aikaa ajelemaan, niin seuraavana on liuta "kiiruisia" pikkuautoilijoita letka perässä ja show on valmis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9688
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      70
      4953
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4317
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      137
      2826
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      130
      2652
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      176
      2479
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      24
      1844
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1627
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1530
    10. Älä nyt ainakaan pelkää

      että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava
      Ikävä
      72
      980
    Aihe