Oletteko

ottaneet

pistokkaita kärhöstä?
Luin jostain, että uusien taimien kasvatus onnistuu lisäämällä. En vain löydä tuota artikkelia mistään...

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärhöä

      ja tökkäsin sitten oksan multaan niin, että vain hiukan jäi lehtiä näkyviin. Oikeastaan kannattaisi laittaa muovia päälle mutta en jaksa sitä nyt virittää. Katsellaan kuin käy. 2 viikkoa on nyt hengissä ollut tiukan kastelun avulla.

      Varmin tapa on tämä: upota maahan kukkaruukku kärhön lähelle ja siihen hyvää multaa. Taivuta varovasti sopiva oksa ruukkuun niin, että lehtihanka tulee multaan. Eli se silmun kohta josta köynnös kasvaa.

      Näin voi lisätä aika monia kasveja eikä tarvitse huolehtia niin kovasti siitä kastelusta. Kuivuuteen nuo pistokkaat monesti kuolee tai bakteereihin.
      Pistokasmultaa on hyvä keventää hiekalla. Sitä samaa hiekkaa, jota hiekkalaatikoissa on.

      • sis KUN

        se taivutettu verso on juurtunut niin oksa leikataan irti emostaan ja istutetaan haluttuun paikkaan.

        Kärhön ollessa kyseessä suositaan kevät istutusta. Eli taivute irrotetaan emosta ja istutetaan uudestaan vasta -seuraavana keväänä huhtikuulla.


      • tiedoista!
        sis KUN kirjoitti:

        se taivutettu verso on juurtunut niin oksa leikataan irti emostaan ja istutetaan haluttuun paikkaan.

        Kärhön ollessa kyseessä suositaan kevät istutusta. Eli taivute irrotetaan emosta ja istutetaan uudestaan vasta -seuraavana keväänä huhtikuulla.

        Vihreää kesää!


    • kokemusta

      Olen lisännyt pistokkaista, joko katkenneista varsista tai leikannut. Laitan ensin ruukkuun (hiekkamulta)juurtumaan (ruukku puutarhaan, esim. kukkapenkkiin muiden 'varjoon'), istutan maahan syksyllä. Viime syksynä laitoin katkenneen oksan syysistutukseen ('risukoriin), siinä vietti talven ja näkyy olevan elossa! Osa noista oksista on 20-30 cm pitkiä, multaan niin syvälle, kuin mahtuu.
      Luin jostain, että joku oli syksyllä laittanut kärhön maahan ja peitelly mullalla, että pärjäisi paremmin talven yli. Kärhö oli juurtunut varrestaan ja hänellä kasvaa nyt useampi kärhö - oletan, että kyse oli jalokärhöistä, niistä isokukkaisista.
      Tätä en ole vielä kokeillut, mutta täytyy kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      726
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      562
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe