Vaikka tämä menee hieman mainostamisen puolelle en malta olla kirjoittamasta lämpöpaneelista, niin moni on täällä keskustelupalstalla pohtinut eri lämmitysmuotoja.
SolarVenti lämpöpaneelit puhaltavat auringolla lämmitettyä kuivaa ulkoilmaa taloon. Pienemmät mallit ovat tarkoitettu nimenomaan talon kuivana pitämiseen, mutta isoin malli SV30 nimenomaan myös lämmittämiseen.
SV30: http://www.pknetshop.com/catalog/product_info.php?cPath=36&products_id=119&osCsid=2afb60a6df9a58d1cc97e09f0e51276a
Jos vesi tulee taloon sisälle ei tätäkään voi tietysti käyttää yksinään peruslämmön ylläpitämiseen koska talvella voi tosiaankin olla viikonkin reilulla pakkasella, eikä aurinko paista. Paras on asettaa patterit tai lämpöpumppu ylläpitämään esim 5° peruslämmön, mutta lämpöpaneelin termostaatin asettaa vaikka 25°:een. Silloin aina kun auriko paistaa ja ulkolämpötila ei ole alle -35° lämpöpaneeli tuottaa 1-3kW lämpöä taloon - eli noin 2000 tuntia vuodessa. Tästä jokaisen on helppo laskea omalla sähkön hinnallaan siirtokuluineen, kuinka nopeasti paneeli maksaa itsensä takaisin. Ensimmäiset paneelit on asennettu 1985 ja ne toimivat vieläkin eivätkä tarvitse huoltoa tai minkäänlaista ylläpitoa.
Bonuksena sisäilma on aina raikas ja kuiva. Petivaatteet ja seinät ovat kuivia ja lämpöisiä. Varaavakin takka vetää heti kunnolla, koska kosteus on hävinnyt.
Monelle on tämän tuotteen toimistaperiaate epäselvä. Tällä ei kaupallisella sivulla on kuvattu periaate yksinkertaisesti: http://koti.welho.com/pkylliai/
Lämmityskustannuksista
6
1444
Vastaukset
- 3,14
Koko laitteisto ulkona. Täällä kaakossa se varastetaisiin melko varmasti.
- Arsène Lupin
Mitä ihmettä?
Viedäänkö siellä kaakossa seinälaudatkin?
Onko savupiippukin varastettu?
- Fiktio
koskaan siihen sijoitettuja euroja takaisin?
Kuinkahan esim. katolle asennettu laite selviää ehjänä talven yli ja mitenkähän vuosien käytössä katon läpiviennin tiivistys kestää vuotamatta?
Pitemmän ajan käyttäjien kokemuksia laitteista?Hyvä esimerkki on Grönlannin telemuseo. Parikymmentä vuotta ovat siellä katolla olleet ja toimivat edelleen ilman minkäänlaista huoltoa.
Kattoasennussarjassa on erilaiset läpiviennit mukana huopa- tiili- tai peltikatolle.
Yksinkertaisinta on asentaa se seinälle jos se vain on mahdollista. Laite on aivan yhtä tehokas seinällä kuin katolla. Katollakin se pitää asentaa 60-90 asteen kulmaan, muuten lämpötila laitteen sisällä saattaa kohota liian suureksi.
Sillä on muuten kolmen vuoden takuu.- fiktio
Fiinicus kirjoitti:
Hyvä esimerkki on Grönlannin telemuseo. Parikymmentä vuotta ovat siellä katolla olleet ja toimivat edelleen ilman minkäänlaista huoltoa.
Kattoasennussarjassa on erilaiset läpiviennit mukana huopa- tiili- tai peltikatolle.
Yksinkertaisinta on asentaa se seinälle jos se vain on mahdollista. Laite on aivan yhtä tehokas seinällä kuin katolla. Katollakin se pitää asentaa 60-90 asteen kulmaan, muuten lämpötila laitteen sisällä saattaa kohota liian suureksi.
Sillä on muuten kolmen vuoden takuu.vaan kohtuullisen reippaasti ajatellen laitteen takaisinmaksuaikaa jos tällä laitteella sitä yleensä on mahdollista saavuttaa?
- Iso-S
.. paneelista kyselin jo!
Täältä löytyy jotain vastauksia
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000015&posting=22000000015722434
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli379291"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn323841Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi812419Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1192373Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251925Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.371899Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151590Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321411- 711247
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1711038