Vaikka tämä menee hieman mainostamisen puolelle en malta olla kirjoittamasta lämpöpaneelista, niin moni on täällä keskustelupalstalla pohtinut eri lämmitysmuotoja.
SolarVenti lämpöpaneelit puhaltavat auringolla lämmitettyä kuivaa ulkoilmaa taloon. Pienemmät mallit ovat tarkoitettu nimenomaan talon kuivana pitämiseen, mutta isoin malli SV30 nimenomaan myös lämmittämiseen.
SV30: http://www.pknetshop.com/catalog/product_info.php?cPath=36&products_id=119&osCsid=2afb60a6df9a58d1cc97e09f0e51276a
Jos vesi tulee taloon sisälle ei tätäkään voi tietysti käyttää yksinään peruslämmön ylläpitämiseen koska talvella voi tosiaankin olla viikonkin reilulla pakkasella, eikä aurinko paista. Paras on asettaa patterit tai lämpöpumppu ylläpitämään esim 5° peruslämmön, mutta lämpöpaneelin termostaatin asettaa vaikka 25°:een. Silloin aina kun auriko paistaa ja ulkolämpötila ei ole alle -35° lämpöpaneeli tuottaa 1-3kW lämpöä taloon - eli noin 2000 tuntia vuodessa. Tästä jokaisen on helppo laskea omalla sähkön hinnallaan siirtokuluineen, kuinka nopeasti paneeli maksaa itsensä takaisin. Ensimmäiset paneelit on asennettu 1985 ja ne toimivat vieläkin eivätkä tarvitse huoltoa tai minkäänlaista ylläpitoa.
Bonuksena sisäilma on aina raikas ja kuiva. Petivaatteet ja seinät ovat kuivia ja lämpöisiä. Varaavakin takka vetää heti kunnolla, koska kosteus on hävinnyt.
Monelle on tämän tuotteen toimistaperiaate epäselvä. Tällä ei kaupallisella sivulla on kuvattu periaate yksinkertaisesti: http://koti.welho.com/pkylliai/
Lämmityskustannuksista
6
1460
Vastaukset
- 3,14
Koko laitteisto ulkona. Täällä kaakossa se varastetaisiin melko varmasti.
- Arsène Lupin
Mitä ihmettä?
Viedäänkö siellä kaakossa seinälaudatkin?
Onko savupiippukin varastettu?
- Fiktio
koskaan siihen sijoitettuja euroja takaisin?
Kuinkahan esim. katolle asennettu laite selviää ehjänä talven yli ja mitenkähän vuosien käytössä katon läpiviennin tiivistys kestää vuotamatta?
Pitemmän ajan käyttäjien kokemuksia laitteista?Hyvä esimerkki on Grönlannin telemuseo. Parikymmentä vuotta ovat siellä katolla olleet ja toimivat edelleen ilman minkäänlaista huoltoa.
Kattoasennussarjassa on erilaiset läpiviennit mukana huopa- tiili- tai peltikatolle.
Yksinkertaisinta on asentaa se seinälle jos se vain on mahdollista. Laite on aivan yhtä tehokas seinällä kuin katolla. Katollakin se pitää asentaa 60-90 asteen kulmaan, muuten lämpötila laitteen sisällä saattaa kohota liian suureksi.
Sillä on muuten kolmen vuoden takuu.- fiktio
Fiinicus kirjoitti:
Hyvä esimerkki on Grönlannin telemuseo. Parikymmentä vuotta ovat siellä katolla olleet ja toimivat edelleen ilman minkäänlaista huoltoa.
Kattoasennussarjassa on erilaiset läpiviennit mukana huopa- tiili- tai peltikatolle.
Yksinkertaisinta on asentaa se seinälle jos se vain on mahdollista. Laite on aivan yhtä tehokas seinällä kuin katolla. Katollakin se pitää asentaa 60-90 asteen kulmaan, muuten lämpötila laitteen sisällä saattaa kohota liian suureksi.
Sillä on muuten kolmen vuoden takuu.vaan kohtuullisen reippaasti ajatellen laitteen takaisinmaksuaikaa jos tällä laitteella sitä yleensä on mahdollista saavuttaa?
- Iso-S
.. paneelista kyselin jo!
Täältä löytyy jotain vastauksia
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000015&posting=22000000015722434
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760