Jakohihna

sekaisin

Autoon vaihdettiin jakohihna. Nyt näyttäisi siltä, että toinen nokka-akselin ajoitus (pakoventtiilit) meni noin 2-3 pykälää (10astetta?) aikaiselle. Onko mahdollista että moottorista on vaurioitunut jotain? Katti tai pakoventtiilit? Autolla ajettiin 500km ennen kuin vika huomattiin. Kiitos vastauksesta.

3

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roikkuu

      Tuurista roikkuu. Hyvällä onnella lähtenyt karstat pakoventtiilistä, huonolla onnella venttiililautaset palanut. Palamista kun on tapahtunut pakosarjassakin/kannen kanavassa aikaisen poiston takia. Katti lamba-anturi on voinut saada myös lämpöö. Toisaalta terminen kuormitus on kyllä aika isoa, kun auto periaattees kestää kaasu 100% ajamista jonkun aikaa. Suurin virhe olisi mekaaninen kolistelu, mutta se ei tässä tapauksessa ole mahdollista, venttiilin avautuessa mäntä matkalla ylös ja on mennyt vaan aikaisemmin kiinni. Imuventtiili jos on aikasella se on pahempi.

      • masentaja....

        yep,hyvä ne olisi olla kohdallaan. Autoissa nokka-akselilta välitetään myös tietoa eculle joka taasen sytyttelee sitä bensaa tuleen. Tai voipi ruiskutella dieseliä, uudemmissa autoissa bensakin. Eli kyllä se remmi pitää olla juuri kohdallaan.


    • audi200

      missä vaihdatit...vai vaihdoitko itse.kyllä nokka(nokat)pitää todellakin olla ajassa!viehän se tehoakin autosta pois....eikä kyllä mielestäni tuollainen asia pitäisi jäädä huomiotta....no....vahinkoja tietysti sattuu!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6114
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4802
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1077
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe