Moi.
Eli kaveri on muutamassa kaupungin kämpästä koht omaan kämppään ja mä haluasin sen vanhan kämpän.. mikä olisi helpoin tapa? Ilmoitanko itseni vaan kirjoille sen kämppään ja ku toinen muuttaa pois niin se jää automaattisesti sit mulle vai? Riittäkö vaan et ilmoittaa huoltoyhtiölle? -Thanks :)
Miten Saada Toisen Kämppä??
11
1752
Vastaukset
- eräs vaan...
et kai tosissasi kysele. Laita hakemus kaupungille ja katso miten käy. Ei huoltoyhtiö kaupungin asuntoja jakele, vaan asuntotoimisto, joka hyväksyttää valitut asukkaat asuntolautakunnassa. Oletan että jonossa on ennen sinua muutama tuhat hakijaa.
- kannattaa ensin
ottaa yhteyttä asunnon omistajaan. Eli jos yksityinen vuokrakämppä, niin vuokranantajaan ja sopia käytännön järjestelyistä, varmaan onnistuu, koska omistajan ei tarvitse etsiä uutta vuokralaista. Jos on kaupungin omistama kämppä, niin ehkä ei onnistu. Mut kirjoille siirtäminen ei tarkoita sitä, että olisit asunnon haltia. Haltia on se kenen nimissä sopimus on tehty.
- kaupunki
Siis se on kaupungin kämppä.
Sovi sen sun kaverin kanssa että muutat siihen ihan ilman mitään paperitöitä. Vuokran maksat sille sun kaverille vähän ekstraa päälle.
Niin kaikki tekee. Tyhmintä mitä voi tehdä on luovuttaa hyvällä paikalla oleva kaupungin asunto pois.- tuo neuvosi
kehota lievään petokseen, joka on mitä ilmeisemmin rangaistavaa. Kaikki paljastuu aikanaan tavalla tai toisella.
Katsos vielä on sellainen pointti, jos satut unohtamaan esim. avaimet ja pyydät huoltomiestä avaamaan oven, niin hän ei sitä sinulle avaa, jos et ole kirjoilla talossa.
Katsos vielä, kun tämä alkuperäinen asunnonhaltija muuttaa ja ilmoittaa väestörekisteriin uuden osoitteensa, niin viimeistään siinä vaiheessa taloyhtiö saa tietää, ettei hän enää asu ko. huoneistossa. Joten tässäpä teille pohdittavaa venkulointinne välissä. - erkki299
tuo neuvosi kirjoitti:
kehota lievään petokseen, joka on mitä ilmeisemmin rangaistavaa. Kaikki paljastuu aikanaan tavalla tai toisella.
Katsos vielä on sellainen pointti, jos satut unohtamaan esim. avaimet ja pyydät huoltomiestä avaamaan oven, niin hän ei sitä sinulle avaa, jos et ole kirjoilla talossa.
Katsos vielä, kun tämä alkuperäinen asunnonhaltija muuttaa ja ilmoittaa väestörekisteriin uuden osoitteensa, niin viimeistään siinä vaiheessa taloyhtiö saa tietää, ettei hän enää asu ko. huoneistossa. Joten tässäpä teille pohdittavaa venkulointinne välissä.mites jos menee alivuokralaiseks kyseiseen taloon ja sit kun alkuperäinen vuokralainen muuttaa pois niin eikös se talo jää sit sille alivuokralaiselle?
- yritän vastata
erkki299 kirjoitti:
mites jos menee alivuokralaiseks kyseiseen taloon ja sit kun alkuperäinen vuokralainen muuttaa pois niin eikös se talo jää sit sille alivuokralaiselle?
päävuokralainen on tehnyt vuokranantajan kanssa vuokrasopimuksen, ei siis alivuokralainen. En ole myöskään varma, että kaupungin aravavuokra-asuntoihin saa noin vaan ottaa alivuokralaisia ellei sitten ole kysymys avopuolisosta (en tiedä tarkkaan). Soittele näitä vuokra-asioita hoitavaan virastoon, niin sieltä saat tarkat tiedot, mitä voi tehdä ja mitä ei.
Tietenkin ainakin yksityisellä puolella voi kysellä vuokraisännältä, jos alivuokralainen pääsee päävuokralaiseksi.
- ainakin onnistui
Eli toinen kaverini otti tämän ko. neitokaisen kirjoille asuntoonsa ja kun alkuperäinen asukas muutti pois, niin tämä jälkeenpäin muuttanut kaveri sai jäädä asuntoon asumaan ihan luvallisesti. Samoin kuolinpesä voi ottaa kaupungin vuokra-asunnon haltuunsa ja näin ollen jatkaa uudella vuokrasopimuksella. Tai näin ainakin muutama vuosi sitten...
- Helsingin kaupungin
aravavuokra-asuntoa? Jos tarkoitat, niin aika kummalliselta kuulostaa, jos joku pääsee noin vain kymmenien tuhansien asunnonhakijoiden ohi.
- sivusta kuunnellut
Helsingin kaupungin kirjoitti:
aravavuokra-asuntoa? Jos tarkoitat, niin aika kummalliselta kuulostaa, jos joku pääsee noin vain kymmenien tuhansien asunnonhakijoiden ohi.
Varsinkin kaupungin sisäisissä vuokra-asuntojen vaihdoissa käytetään jos jonkinlaisia kepulikonsteja. Esim. jos halutaan saada perheen aikuiselle nuorelle asuntoa...
- funtsia
sivusta kuunnellut kirjoitti:
Varsinkin kaupungin sisäisissä vuokra-asuntojen vaihdoissa käytetään jos jonkinlaisia kepulikonsteja. Esim. jos halutaan saada perheen aikuiselle nuorelle asuntoa...
pitäisikö ottaa yhteyttä johonkin asuntolautakunnan jäseneen, jotta asuntojen jako menisi oikeudenmukaisesti eikä kepulikonstein ja pyytää tutkimaan, miten niitä asuntoja oikein jaetaan tms. Onhan se väärin, että jotkut ovat asuntojonossa vuosikausia saamatta kuitenkaan kaupungilta asuntoa ja toiset pääsevät kaikkien jonojen ohi kuka milläkin konstein.
- ainut keino!
Muuta kaverisi kämppään ja ilmoittakaa avopuolison muutosta asuntoon. Kun kaverisi lähtee kämpästä, saa puoliso jäädä huoneistoon asumaan. Jos huoneistoon on muita hakijoita, et muuten saa asuntoa itsellesi.!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293483No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452410- 501538
- 361473
- 391299
- 141192
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv221154- 271078
- 1651069