olen tässä miettinyt sellaista että kannattaako syömättömyys ?
mitä haittoja siitä on ?
olen kuullut että ei välttis saa lapsia ja hiukset lähtee...tottako ?
en halua että hiukseni lähtevät joten alanko taas syömään normaalisti.
mä olen ihan hukassa.
kannattaako
11
1446
Vastaukset
- .....
En osaa lapsettomuusasiaan sanoa kun se ei itselläni ole vielä ajankohtainen, mutta ainakin kuukautiskierto on ollut sekaisin niin että en tiedä miten se normaali raskaaksituleminen joskus sitten onnistuu ja saa nähdä ehtiikö kierto normalisoitua sitä ennen.
Hiusten lähtöön on taas kokemusta nimittäin pitkään jatkunut aliravitsemus heikentää elintoimintoja ja muunmuassa hiukset menevät huonoon kuntoon (Ohenevat, katkeilevat, eivät kasva enää eikä kestä enää käsittelyä kuten harjaamista pesua tai värjäilyä) Meinaan mulla oli joskus todella tuuheat ja pitkät hiukset mutta parin anoreksiavuoden aikana hiukset kärsi sen verran että kun katsoo niitä kuvia niin hiukset näytti karseelta kun katkeilleet epätasaseen, lyhenneet ja 1/3 lähtenyt päästä.- aloittanut
sittenemme syö ?
mullakin on jonkun sortin anoreksia.(kai)
mutta olen ajatellut että miksen voisi sitten ihan hyvin syödä koska en halua että upeat hiukseni lähtevät.............? - =))
aloittanut kirjoitti:
sittenemme syö ?
mullakin on jonkun sortin anoreksia.(kai)
mutta olen ajatellut että miksen voisi sitten ihan hyvin syödä koska en halua että upeat hiukseni lähtevät.............?No kyllä mä ainakin nykyään syönkin, olen päässyt jotenkuten yli pahimmasta vaiheesta (165/38 pahimmillaan) mutta en mä sillon ainakaan välittänyt hiuksista enkä ulkonäöstä paskan vertaa, oli ihan samantekevää kun halusin vain kuolla siihen. Ei mullaainakaan ollut muuta mielessä kun puntari ja kilot, sama se miltä näytin kun vihasin itseäni joka tapauksessa.
- JÄRJEN RIEMUVOITTO!
Joo kannattaa todellakin!! Suosittelen tätä mielisairautta kaikille koko sydämestäni! Ajattele kuinka upeaa on kun sinusta tulee kalju, hedelmätön rumilus! Ah niitä sydämen rytmihäiriöitä, palelua ja pyörtyilyä! Ja rumaa luukasan päällä roikkuvaa ihoa koristaa mustelmat ja vaalea karva! Kaupan päälle osteoporoosi ja varhainen kuolema! Siis suosittelen todellakin kaikille maailman ihmisille tätä PSYYKKISTÄ SAIRAUTTA!
Sorry meni vähä ehk pitkälle.. Hiukka vaan vitutti noin tyhmä kysymys. - turmio
Minulta alkoi lähtemään tukka päästä jo ennen kuin olin edes alipainoinen. Aliravitsemus ei ole siis ainoastaan alipainoisen "etuoikeus" vaan siitä voi kärsiä oli elopainoa sitten yli ali tai normaali verran. Syömättömyys ei kannata koskaan, kun siihen lähtee niin siihen tuppaa jäämään, en todellakaan suosittele kenellekään. Kuulostan todella tekopyhältä kun sanon muille aina että paraneparane vaan ja hyväksy itsesi ymym. ja kuitenkin olen itse niin parantumista vastaan kun en kerta kaikkiaan hyväksy oman painoni nousemista vaikka olenkin alkanut syömään paremmin. Josta tulikin mieleen että syöminen kannattaa sillä olo on 1000000000 kertaa parempi vaikka en syökään vielä tarpeeksi. Täytän 19 tänä vuonna ja saattaa olla että minulla on ensi vuonna osteoporoosi jos jatkan tätä samaa tyhjää elämää. En varmaankaan saa koskaan lapsia (en kyllä ole koskaan halunnutkaan..) sillä menkat ovat kolmatta vuotta teillä tietämättömillä eikä paluusta ole tietoakaan. Hiusten lisäksi lähtöä tekevät silmäripset ja kulmakarvat. Pääni hilseilee eikä siihen auta mikään (muu kuin ravitsemustilan korjaantuminen). Olen laiha ja ruma ja masentunut ja väsynyt itsemurhainen säälittävä olento jota tuskin voi edes eläväksi kutsua.
- dekodee
mitään anoreksiaa ole. Anteeks vaan. Ei sulla voi olla, jos tuut tänne kysymään, että kannattaako se. Anoreksia on sairaus, ei mikään päätös. Jos sulla oikeesti olis anoreksia, niin et sä sitä noin vain sais lopetettua. "Uhups, alanpas syödä enempi" ja tsadam. Hei haloo. Sulla on vaan joku haluanollaanorektikko vaihe menossa. Mutjoo siitä se lähtee.. Älä nyt hullu ala leikkiä terveydelläs! Ala syödä, kun vielä voit.
- mahakipuilija
Hiuksista lähti reipas 1/3. Ikinä ei varmaan kykene syömään normaalisti, kun meni suolisto huonoon kuntoon. Lapsia ei ole vielä yritetty, mutta menkat kyllä palasivat.
Ei kannata. Pistele sinä vaan ruokaa poskeen. Syö terveellisesti ja tukevasti, liiku. Niin hiuksesi, ihosi, kyntesi ja psyykesi pysyvät hyväkuntoisina. Hoikka sitä voi olla silti. Hoikalla tarkoitan painoindeksiä 20:n hujakoilla, sellaiset ne on kaikkesta näteimpiä, mielestäni.
Nyt olen 27 ja normaalipainon alarajalla, koetan painoa kokoajan hilata ylöspäin. Olisi ollut kivaa olla nuoruutensa ajan nätti. Vaan ei, niin ei. Aikaa ei saa takaisin, eikä nuoruuttaan. Ihmisellä on vain yksi nuoruus ja sekin pitää tuhlata typerään temppuiluun, kun olisi voinut pitää hauskaa ja nauttia elämästään!
Abiturienttina oli olo, kuin haperolla mummelilla. Siltä minä näytinkin. Muilla vaan oli kivaa, minulla ei.- normaalisti
jos vaikka söis sen verran päivässä mitä pitää (en muista paljon se on) ja sitten kuluttais sen kaiken kalorimäärän niin onko se terveellisempää kuin se että ei syö mitään ja ei myöskään lähe kuluttamaan mitään ? oon ihan pihalla...
meinaa että voiko liikunta siis harrastaa liikaa ? - mikään toimi
normaalisti kirjoitti:
jos vaikka söis sen verran päivässä mitä pitää (en muista paljon se on) ja sitten kuluttais sen kaiken kalorimäärän niin onko se terveellisempää kuin se että ei syö mitään ja ei myöskään lähe kuluttamaan mitään ? oon ihan pihalla...
meinaa että voiko liikunta siis harrastaa liikaa ?jos ei saa polttoainetta.
Jos kuluttaa enemmän kun syö niin ennenpitkää kuolee.
Eli on syötävä sen verran että antaa elimistölle mahdollisuuden toimia normaalisti.
Ei silti liho jos pysyy kohtuudessa. - pakko syödä
mikään toimi kirjoitti:
jos ei saa polttoainetta.
Jos kuluttaa enemmän kun syö niin ennenpitkää kuolee.
Eli on syötävä sen verran että antaa elimistölle mahdollisuuden toimia normaalisti.
Ei silti liho jos pysyy kohtuudessa.mutta sitten mä lihon !!!!!!!!
- ......................
pakko syödä kirjoitti:
mutta sitten mä lihon !!!!!!!!
.. pelkkä paikallaan makaaminenkin kuluttaa - ruumiintoimintojen ylläpitämisen takia pitää syödä päivittäin. himolaihduttajat eivät koskaan tunnu käsittävän tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925931
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48754