Lieviä homevaurioita suihkutiloissa

Vainoharhainenko?

Asumme kerrostalossa. Meidän suihkutiloissa alkoi pian muuttomme jälkeen leviämään (silikonisaumauksissa) hometäplät pikkuhiljaa. Olin siitä kovin hämmästynyt, koska kylppäriin oli tehty remontti juuri ennen muuttoammme.
Huoltomies kävi sitten vetämässä uudet silikonit ja nyt (2 kk jälkeenpäin) näyttää siltä, että home olisi poissa. Tosin homepiskoja jäi wc-pytyn ympärillä oleviin laattoihin.

Koko asumisemme ajan, olen kärsinyt tukkoisesta nenästä.
Tänä keväänä alkoivat oirehtia lapset. Tyttärellä, jolla ei koskaan ole ollut mitään allergiaan viittaavaa, on jatkuvasti flunssassa tai muuten nuhainen. Pojalla on vakavia silmäoireita ja hengenahdistukseen määrättiin juuri lääkitys.
Kyse voi tietysti olla vain allergiasta, mutta olen pyytänyt isännöitsijää, että huoneistossamme tehtäisiin sellainen homemittaus, ihan varmuuden vuoksi. Talossamme on erittäin huono ilmanvaihto ja siitä ovat kaikki asukkaat valittaneet alati.

Isännöitsijä ei ole asiaa eteenpäin ilmeisesti vienyt, kun kestää ja kestää. Mitä toimenpiteitä tässä voisi tehdä, mikäli isännöitsijä ei asiaa hoida? Haluan saada varmuuden, etten altista perhettämme homeelle.

2

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikalle

      Erityisesti homekoiria suosittelen, sillä ne haistavat, onko hometta vai ei ja jos on, niin missä sitä on.

      Terveystarkastaja on toinen osoite asioiden vauhdittamiseksi. Jotkut tarkastajat ovat ammattitaitoisempia kuin toiset, joten tuurista riippuu, saako hyvän tarkastajan.

      Perheesi oireet kuullostavat kovasti homeoireilta. Hyvä, että selvität asiaa. Kun homevauriot korjaa tarpeeksi ajoissa, voi hyvinkin selvitä ilman pysyviä seuraamuksia.

    • kaikilla allergiaa

      Isännöitsijällä pitäisi olla tietoa remontista.Monessa taloyhtiössä on tapana että isännöitsijä käy tarkistamassa vesieristeen remontin yhteydessä,silloin vastuukin siirtyy taloyhtiölle vesieristeeseen saakka.Kysyppä mitä isännöitsijä tuosta remontista tietää.
      Voihan olla että remontti on juosten kustu.
      Ongelma kertomasi mukaan kyllä näyttää olevan tuolla kylppärissä.Toki huono ilmanvaihtokin voi lisätä ongelmaa.Kysy samalla,milloin hormistot puhdistettu.Niiden puhdistusväliksi suositellaan 10 vuotta,mutta voi olla 30v monessa talossa,ettei ole edes koskettu.Kyllä sekin vaikuttaa ilmanlaatuun.
      Tuskin teille kaikille yhtä aikaa pukkaa allergista reaktiota ilman syytä.Syy näköjään on yhteinen ja voisi olla kosteusvaurio kylppärissä.
      Olet vaan tiukkana isännöitsijälle,oletteko vuokralaisia ja omistatteko osakkeen.Vuokralaisena otatte osakkeenomistajaan yhteyttä ja omistajana olette tiukkana isännöitsijälle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe