Arkkitehdit töihin ja miettimään miten pientalot(ja vaikka isotkin) rakennettaisiin taloudellisesti ja energiaa säästäviksi.
Jos kaikki pientalot( omakoti-,rivi- pari- jne talot)rakennettaisiin oikein( ja isotkin talot ja teollisuushallit ja -työtilat) niin ei ainakaan kuudetta ydinvoimalaa tarvittaisi!
Arkkitehtien kannattaisi, sen sijaan että ovat grynderien talutusnuorassa, ottaa oppia vaikka sodanaikaisista rakenneratkaisuista ja säätövinkeistä!
Itse olen yli parikymmentä vuotta suunnitellut ja korjanut/korjauttanut energiaa säästäviä pientaloja . Suunnitellut aina taloudellista ja luonnononergiaa käyttäviä rakennuksia. Täytyy vain oivaltaa!
Arkkitehdit! Ryhtykää ajattelemaan!!
JH.
Arkkitehdit töihin!
4
676
Vastaukset
- jkjkjkjkjjkjkjk
Ei arkkitehtejä kiinnosta energiatalous, heidän tehtäviinsä kuulluu vain rakennuksen muoto ja tyylittely.
Rakennesuunnitelija on se joka sitten yrittää parhaansa mukaan suunnitella arkkitehdin luomukseen energiataloudelliset ratkaisut, joka on joskus melkeimpä mahdoton yhtälö.
Valitettavasti suunnittelupuolella ei ole yleensä minkäänlaista käytännönkokemusta varsinaisesta rakentamisesta, joten he eivät tiedä rakentamisesta muuta kuin sen mitä kirjoissa opetetaan.
Näitä sinunkaltaisiasi kokeneita rakennusalan oivaltajia tarvittaisiin opettamaan uusia ja vanhoja suunnittelijoita, mutta ottavatko he kokeneen opit vastaan? kun tahtovat olla yleensä kaikkitietäviä ja täynnä itseään.- tiimityötä
Suurimman osan rakennuksen energiankulutuksesta kuluttavat LVI-laitteet, joten mielestäni tärkein henkilö energiataloutta ajatellen on lvi-suunnittelija.
- kädentaitaja
Minulle arkkitehti suunnitteli energiaa säästävän talon. Minulla oli ideat, joihin energiataloudellisuus perustui sekä tarvittavat tilat ja niiden sijainti suhteessa toisiinsa. Arkkitehdin tehtävksi jäi suunnitella talosta toimiva ja hyvännäköinen. Homma toimi erinomaisesti.
Naapurit ovat tyytyväisiä kun maisemaa ei pilattu ja minulla ei pala kaikki rahat talon lämmittämiseen.- edellisestä
Kädentaitajalle kiitos asiallisesta kommentista. Arkkitehdin työ on palveluammatti, jossa pyritään tekemään asiakkaan toiveista sellainen toimiva ja esteettinen paketti, jota joku muukin kestäisi katsella.
Koska rakennuksessa aina on monta intressitahoa, täytyy arvota laittaa johonkin järjestykseen ja hyviä järjestyksiä ei ole vain yksi.
Toivoisin, että jokainen saisi asua omiin arvoihin sopivassa talossa. Mielstäni se on elintasoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874028Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242891No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750