Pieni 80cc nelitahticrossi- öljyvaatimuksena sg ja/tai joku muu mitä en muista. Viskoluokkana esim. 10/30.
Pitääkö ostaa jotain tiettyä moottoripyöräöljyä? Mielestäni tavallinen autoissa käytetty moottoriöljy ylittäisi tuon koneen vaatimukset. Vai asettaako samassa yhteydessä oleva vaihteisto jotain erilaisia vaatimuksia? Käyttäisin mielelläni Mobil Delvac 10/30 (traktoriin sopivaa), koska sitä tuossa olisi isossa kannussa=)
Koneesta vielä- onko normaalia että kone kuluttaa öljyä, tai ainakin helteellä kovassa ajossa huohottaa öljyä pihalle?
Pitääkö ostaa jotain tiettyä moottoripyöräöljyä? Mielestäni tavallinen autoissa käytetty moottoriöljy ylittäisi tuon koneen vaatimukset. Vai asettaako samassa yhteydessä oleva vaihteisto jotain erilaisia vaatimuksia? Käyttäisin mielelläni Mobil Delvac 10/30 (traktoriin sopivaa), koska sitä tuossa olisi isossa kannussa=)
Koneesta vielä- onko normaalia että kone kuluttaa öljyä, tai ainakin helteellä kovassa ajossa huohottaa öljyä pihalle?
Vastaukset 18
Vanhimmat
toinen vaatimus voi olla MA? Eli jos siellä on aski ja kytkin samalla öljyllä kuin kone, pitää öljyn olla ihan tähän tarkoitettua. Castrol GPS:ää on käytetty tän tyyppisissä vehkeissä menestyksellä.
Moi
Duada duada, tommoseen Hondan valmistamaan xr 80 rakkineeseen ollaan "jungstereille" laitettu ihan perusmineraaliöljyä viskositeettiluokassa 15W-40 tai 20W-50.
Hmm, tollanen perus 10W-30 on mielestäni turhan ohutta tollaseen möyrintälaitteeseen. Ihan varmasti tollasta öljyä kuluu enemmän kuin paksumpaa ja saattaapi huohotella pihalle, jos tuo kone alkaa käymään erityisen kuumana.
Tollasta SG-luokan 15W-40 öljyä oli ainakin viime viikolla Varaosamaailmassa, ja tais olla jotain 7,5 euroa / neljän litran töpö. Merkkinä oli Esso ja töpö oli väriltään punainen. Onhan noita muitakin halpoja mineraaleja just tossa 15W-40 luokassa. Voit tietysti laittaa jotain muutakin öljyä jonka yläviskositeetti on vähintään SAE 40.
Jos kuitenkin ajelet tolla 10W-30 Delvacilla, niin ole tarkkana, että sitä öljyä sitten siellä koneessa on....vielä tunnin möyrimisen jälkeenkin...öljynpuutteeseen tollanen pikkunelari kuolee sitten suht äkkiä.
Varmuuden vuoksi itse ajelisin siis paksummalla voiteluaineella.
joo työnnä raktori öljyä joka koneeseen varsinkin uusiin autoihin ja moottori pyöriin niin saadaan töitä
10W/30 on viskositeettiluokka (eli öljyn "paksuus"), SG taas laatuluokka (lähinnä lisäaineistus). Jos Delvac on SG-luokassa niin sitä voi käyttää. Vaihteistossa´esiintyy yleensä suuria pintapaineita, ja vaihteistoöljyjeb luokituset ovat GL-1. Gl-4 ja GL-5. Tavallinen moottoriöljy on lähellä luokka GL-1. Jos valmistaja suosittelee pelkkää moottoriäljyä vaihteistoon niin vaihteisto on suunnitelto niin, ettei siellä ole suuria pintapianeita.
Moottoripyöriin suunnitellun öljyn käyttö on suositeltavaa, etenkin jos ajat kilpaa tai tahdot pyörän kestävän pitkää, Ks. esim uusin TM.
Öljyvirmooilla on neuvonnumeroita. Soita niihin!
Sinuna en lähtisi kokeilemaan "omia sekoituksia" vaan laittaisin ihan siihen tarkoitukseen tehtyä öljyä. http://www.teboil.fi/Product.asp?path=1;1510;1508;4351;4352;4355;4416
Tämä siksi että kytkin toimisi vielä pienen seisottamisen jälkeen. Tavallinen vaihteistoöljy saattaa turvottaa kytkinlevyt niin että se ei enää irrota, tai sitten se rupeaa luistamaan.
Periaatteessa maatalouden yleisöljy toimii, mutta se käy vähän turhan ohkaiseksi kuumassa crossimoottorissa.
Kyseessä on kuintenkin pieni investoint jos koneeseen menee vajaa litra öljyä. Jos tässä säästät, saatat joutua maksumieheksi kytkin remontin yhteydessä :D
Päädyin sitten Motul 5100 15W/50. 42€/4L paikallisessa tarvikeliikkeessä. Kallista(= mutta toivottavasti pysyy sitten myös kytkin ja loota kunnossa.
päätös. Motul on prätkäöljyissä käsite.
Varsinkin Jampan kaltaisten mielestä jotka lukevat esitteitä kuin piru raamattua uskoen joka sanan. Ei se Motul sen parempaa ole kuin muutkaan vaikka hyvää onkin.
ei tietenkään ole. Eihän niissä eroja ole, kuten ei ole mesen ja ladan välillä tai marlin hedelmäviinin ja chiantin välilläkään.
Se että sulla ei mielikuvitus riitä, ei tarkoita että kaikki mikä näyttää samalta myös olisi samaa. Ristus sentään sitä yksinkertaisuuden määrää...
Moi
Jep jep, fiksu valinta.
Ihanan kallista...elämä on!
Moi
Hmm, auttaako tollanen toisten mollaaminen kysyjän asiaa?
Alkuperäinen kysyjä päätyi laadukkaaseen tuotteeseen, eikä siis ota riskiä tollasen kuumana suht lirun 10W-30 öljyn kanssa.
Hyvä niin.
Moi
.....Parasta hedelmäviiniä on tietysti:
- Tummanpunainen, makea, hennosti pihlajanmarjainen.......SORBUS......
Köh köh.
Viina on myrkkyä.
Olen samaa mieltä että hyvä valinta. Mutta että Motul käsite prätkäöljyissä, hmmm..
Millätavoin se on erilaista eli käsite verrattuna jonkun muun prätkäöljyyn. Miten se eroaa edukseen ja miksi muilla ei ole samanlaista. Minun tietääkseni öljyn teko ei ole avaruustiedettä joten voisko Jamppa raottaa tiedon salaista arkkuaan.
salaista? Jos nyt ei ihan yleistiedosta ole kyse, niin yleisestä tiedosta ainakin. Esteripohjaiset tuotteet, pitkä historia, kilpailutoiminta, laatu, valikoima jne, jne.
Itsellä ei ole prätkää mutta autoissa on motuli tullut tutuksi myös. Voin suositella. Niin ja prätkäöljyissä on kaksi käsitettä, motul ja castrol. Eihän nuo asiaan vihkiytyneet muita käytäkkään.
Sä jamppa täällä suosittelet. On huomattu mitä merkkejä itse käytät ja mainostat erinomaisuudellaan. Myönnä nyt vaan pois että sulla on mielikuvat päässä jotka jyllää. Just tuon takia laitetaan miljoonia moottoriurheilun mainontaan. Mutta kerros nyt miten se esteri motuli on käsite eli parempaa. Mitä sillä esterillä saavutetaan ja miksei muut sitä käytä. Tekeekö motul raaka-aineensa itse vai ostaako se ne joltain ? Heitä nyt pöytään jotain konkreettista tietoa kun täällä aktiivisesti asiantuntijana esiinnyt. Siinä olen samaa mieltä että ne motulit ja castrolit on laadukkaita. Eli samanlaisia kuin muidenkin yhtiöiden prätkäöljyt.
mä en periaatteesta suosittele miteään mitä en tiedä hyväksi. Toinen asia on, että halvalla ei saa hyvää. Ei siinä sen kummempaa.
"Mutta kerros nyt miten se esteri motuli on käsite eli parempaa. Mitä sillä esterillä saavutetaan ja miksei muut sitä käytä"
-En todellakaan ala mitään kirjaa vääntämään estereistä. Avaa google ja etsi itse jos kiinnostaa. Sen verran voin valottaa että sitä käyttää nykyään oikeastaan kaikki laatumerkit. Motuli vaan on siinä edelläkävijä. Vähän niinkuin autoissakin tietyt merkit on edelläkävijöitä. Vaikka se missä on tähti renkaan sisällä. Siitäkin amatöörit ihmettelee että mikähän siinäkin maksaa niin paljon...
"On huomattu mitä merkkejä itse käytät ja mainostat erinomaisuudellaan."
-Tarkka kaveri, pääset vielä pitkälle kun pidät silmät ja korvat auki. Ja kertauksen vuoksi: Meillä ajetaan pääasiassa, huom. pääasiassa, Castrolilla.
toinenkin hyvä Motul jota on suositeltu ja hyväksi todettu on MOTUL 300V 4T COMPETITION 15W50
http://www.motul.com.my/eng/product_line_up/4stroke/4stroke07.html
täällä lisää juttua mitä öljyä 4-tahti ilmajäähdytteisiin moottoripyöriin ja kovassa käytössä oleviin 4-tahti mopoihin.
http://personal.inet.fi/koti/pehkonen/monkey/oljy.htm
tv AP
sekä moottori, kun ovat samassa öljyssä sen pitää olla kaikille sopivaa. Millers valmistaa osasynteettisenä zss10w-40 ja zss20w-50 sekä täyssynteettisenä zfs10w-40.