Mitä olette mieltä, missä päin kaupunkia oikeasti sattuu ja tapahtuu eniten kaikenlaisia häiriöitä suhteessa asukaslukuun ja alueen kokoon? Olen itsekin oululainen enkä ole juuri muuttamassa mihinkään, mutta haluaisin muuten vain kartoittaa tilannetta.
Ennakkoon ajateltuna Meri-Toppila, Rajakylä, Kaukovainio ja uusi Kaakkuri taitavat olla eniten tapetilla, mutta onkohan jollakin ihan tilastollista näyttöä asiasta?
Esim. Itä-Tuiraa pidetään pahamaineisena alueena, mutta siellä paljon liikkuneena ongelmia ei olisi mielestäni sen enempää kuin muuallakaan.
Oulun rauhattomin lähiö?
3
1905
Vastaukset
- Taru...
Työn puolesta näkee/kuulee aika hurjia juttuja Meri-Toppilasta viikottain, välillä lähestulkoon päivittäin. Eli sinne on tainnut tuo rauhattomuus siirtyä nykyään. Tuirahan on aika rauhallista seutua, sen mitä siellä on tullut liikuttua. Samoin Puokkari on tainnut rauhoittua vanhoista ajoista.
- oululainen
Ei ihme, jos on Meri-Toppilasta tullut slummi. Sehän on rakennettu ihan sumppuun - talo talon kyljessä. Ja vuokra-asuntoja on paljon, nyt kaupunki joutuukin myymään omistusasunnoiksi osan vuokrakämpistä siellä. Ja myynti tehdään asteittain, sitä mukaa kun kämppiä vapautuu - ne pannaan myyntiin. Kysynpä vaan, että kuka ostaa sen ensimmäisen kämpän, kun koko muu talo on täynnä Sivakan vuokralaisia - tässä meidän hurjimmassa lähiössä... En ymmärtänyt tuota business ideaa ollenkaan.
- Pok
Meri-Toppilassa aikas rauhallista nykysin, joskus jotain kuulemma sattunut, ei sen enempää kun muuallakaan :) Reuhaamista ei ole näkynyt kun joskus harvoin kuppilan eessä viikonloppusin. Paljon asuu kyllä erilaisia ihmisiä, mutta eihän se tee alueesta rauhatonta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883