Minä kirjoitin...kirjoita sinäkin!
http://www.iltalehti.fi/osastot/perhevakivalta/200605150174007_pv.shtml
http://www.iltalehti.fi/osastot/perhevakivalta/200605150174007_pv.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Allekirjoitin! Tiedän millaista on elää väkivaltaisessa perheessä.
on kirjoitettu..
Kirjoitin jo teidän kaikkien puolesta nimimerkillä "Vitun Lässyttäjä" Koskenkorva
Olet juuri tapaus joka on saanut ilmeisesti
aika huonot lähtökohdat tähän maailmaan.
Onko sua hakattu vai unohdettu, kun vaivaudut
tollasia järjettömiä laukomaan?
Tai oletko mahdollisesti itse hakkaaja?
Tai jos joku varastanut sun Pokemon kortit...
Tuossa jätetään mainitsematta, millä tavoin olisi tarkoitus vaikuttaa.
Tarkoittaako tämä taas sitä, että sosiaalityöntekijöille annetaan taas lisää vapauksia? Vai mitä?
Itse olen kokenut satunnaista väkivaltaa lapsena (nyt olen päälle 2-kymppinen) ja kerran eräs tuttava kiusallaan (isälle kostoksi) otti yhteyttä sossuun. Tällaisissa tapauksissa lapsia huostaanotetaan ja juoksutetaan paikasta toiseen, vanhemmat saa jäädä kotiin -> lasta rangaistaan. Sain itse lopulta jäädä kotiin.
Olin tuolloin 14-v. ja mielestäni paljon parempi jäädä kotiin perheen luo, jonka luona aina asunut ja oppinut pitämään huolta itsestä. Toinen vaihtoehto lastenkoti, täysin vieraita ihmisiä, kotiintuloaikoja ja ruoka-aikoja, jollaisiin en ikinä ole tottunut... Ja kaikkea tuollaista.
Minulla on sen verran ikäviä kokemuksia ilkeistä sossutädeistä, jotka kyllä lässyttää, jos joku nuorisorikollinen tarvitsee apua, mutta jos joku ihan tavallinen nuori haluaa huolehtia itse itsestään, niin sitten aletaan kiristämään, uhkailemaan ja jopa soittelemaan sukulaisille ja kouluun.
Suomessa huostaanotetaan myös käytännössä ilman syytä lapsia joka vuosi. Onhan näitä, jotka ei saa ääntään kuuluviin. Esimerkiksi vaikka joku yksinhuoltajaäiti, jolla on vaikkapa joku fyysinen sairaus, jonka takia joutuu olemaan sairaalassa - niin pian on pienet lapset sossun huostassa, sitten sijaisperheessä ja kohta painostetaan äitiä adoptioon. Sitten kun tervehdyttyään vaatii lapsiaan takaisin, niin ilmoitetaan että lapset ovat jo tottuneet uuteen perheeseensä, salaillaan, ei vastata puhelimeen... Näitäkin tapauksia on.
Ei enää yhtään vapauksia sossutädeille! Lapsia täytyy suojella muulla tavalla. Voisiko joku joskus kysyä lapsilta/nuorilta mitä he haluavat? Jos vanhemmat ovat syyllisiä pahoinpitelyyn (=rikos) eikö heitä voisi määrätä jonkinlaiseen terapiaan? Ei siis laittaa vankilaan, vaan vaihtoehtoisesti pakolliseen terapiaan, jotta lapset voisivat jäädä kotiinsa, jossa olotkin toivottavasti paranisivat. Ei ketään muitakaan pahoinpitelyn uhreja viedä kotoa ja laiteta laitokseen ja anneta pahoinpitelijän jäädä kotiinsa elelemään normaalia elämäänsä!
että pakollisesta terapiasta olisi jotakin hyötyä?? Kun ei ole.