milläs renkailla ajelette? Itsellä B-stone er300 205/55R16 runflat. Pito mutkissa aivan järkyttävän hyvä, miinuspuolena rengasäänien valtaisa vaihtelu. Johtuuko merkistä vai onko kaikissa rf:renkaissa sama
ongelma...? Vastailkaapas kun vaan maltatte ajeluiltanne.
e90 sekä e91
11
1395
Vastaukset
- daw
nissan 350z oon nyt ostanut alle noi 245\35 19" Pirelli Loistava pito mutkaan saa ajaa 100 eikä tunnu missään mut renkas äänet voi voi voi
- 330d E90
Mulla myöskin bridgestonet, edessä 225/40x18 ja takana 255/35x18 run flatit.
Rengasmelua on ja muutenkin runflat maisen kovat- kalle 325
Runflatit veks ja alle tavalliset renkaat, mutta ei Contia se on kova ja äänekäs.
Michelin ok.
Meno paranee, omassa myös urh. alusta. - se taitaa olla
kalle 325 kirjoitti:
Runflatit veks ja alle tavalliset renkaat, mutta ei Contia se on kova ja äänekäs.
Michelin ok.
Meno paranee, omassa myös urh. alusta.että ei ole RF:t tehty Suomen oloihin, on sen verran huonokuntoiset tiestöt.
- 330d E90
kalle 325 kirjoitti:
Runflatit veks ja alle tavalliset renkaat, mutta ei Contia se on kova ja äänekäs.
Michelin ok.
Meno paranee, omassa myös urh. alusta.pitäisi tehdä viimeistään silloin, kun nykyiset renkaat ovat tarpeeksi kuluneet. Pilot sportista olen kuullut pelkkää hyvää.
- Tuleva bemaristi
Uusi E90 diesel tilauksessa, talvirenkaita en siihen vielä ole ostanut. Kannattaako ottaa runflatit vai käykö myös tavalliset esim Nokian Hakkapeliitat? Olen nykyisellä ajellut kitkarenkailla kun on etuvetoinen, pärjääkö bemarilla kitkoilla? Kiitos asiallisista kommenteista etukäteen.
- 330d E90
Hkpl 4 runflat rengas ei toimi kovinkaan hyvin. Renkaan rakenne on sen verran löysä, että suurellakin vaihteella kiihdytettäessä luistonesto menee päälle koko ajan. Näin siis tapahtuu kuivallakin asfaltilla. Pito on ihan Ok, mutta ainakin 500 Nm on näille renkaille liikaa.
- kalle 325
Oli edellisesssä 525:ssa Nokian NRW kitkat
235/45x17 ja olin erittäin tyytyväinen niihin. Oli pitoa ja hiljaiset sekä kulutusta kestävät ajoin n. 60000 km kesät talvet.Takaa jo sakoilla tuossa vaiheessa. - BMW Power
kalle 325 kirjoitti:
Oli edellisesssä 525:ssa Nokian NRW kitkat
235/45x17 ja olin erittäin tyytyväinen niihin. Oli pitoa ja hiljaiset sekä kulutusta kestävät ajoin n. 60000 km kesät talvet.Takaa jo sakoilla tuossa vaiheessa.Kitkoilla olen ajanut jo 6-7 talvea (BMW:llä), ja olen erittäin tyytyväinen Contin kitkoihin.
500 Nm rupeaa olemaa jo liikaa kesärenkaillekin mutta Nokian Q:sta minulla on huonot kokemukset, ne heittivät luistoneston päälle kiihdytyksissä jopa yli 80 km/h vaikka ala oli alle 200 heppainen bensakone (-01 525iA).
E90:een pitäsi laittaa ulkonäkösyistä vakiorenkailla ainakin 20 mm spesserit ja jopa 255 levelle takarenkaille sopisi yli 10 mm levennys.
Sen verran syvällä lokasuosissa takarenkaat ovat jostain kumman syystä. - 330d E90
BMW Power kirjoitti:
Kitkoilla olen ajanut jo 6-7 talvea (BMW:llä), ja olen erittäin tyytyväinen Contin kitkoihin.
500 Nm rupeaa olemaa jo liikaa kesärenkaillekin mutta Nokian Q:sta minulla on huonot kokemukset, ne heittivät luistoneston päälle kiihdytyksissä jopa yli 80 km/h vaikka ala oli alle 200 heppainen bensakone (-01 525iA).
E90:een pitäsi laittaa ulkonäkösyistä vakiorenkailla ainakin 20 mm spesserit ja jopa 255 levelle takarenkaille sopisi yli 10 mm levennys.
Sen verran syvällä lokasuosissa takarenkaat ovat jostain kumman syystä.oli / on todella surkuhupaisa rengas. Tosiaan kahdeksankympin vauhdissa luistonesto päälle.
Minäkin olen monet talvet kitkoilla ajanut, viime talvena menin mainosmiesten halpaan ja ostin hkpl 4:t. Mulle vakuutettiin, että entisten nokialaisen löysyys on korjattu, valitettavasti jouduin pettymään.
Olet oikeassa tuossa E90 rengasasiassa. Kesällä takana 255/35x18 eikä näytä yhtään suurelta, eikä leveältä. Talvikiekko 225/45x17 näyttää melkein kottikärrynpyörältä.
- 325i
Mulla on alkuperäiset Contin Sport Contactit kokoa 225/45 17 ja sporttialusta. Tottakai leveämmät renkaat pitävät ääntä enemmän kuin kapeat mutta ei ole mielestäni kovin häiritsevää. Auto on muuten todella hiljainen joten ehkä siksi rengasääniin muutenkin saattaa kiinnittää enemmän huomiota.
Run flatit olivat alkuun todella uraherkät mutta nyt kun sisäänajo on ohi ja autolla on ajettu kunnolla eli reilusti kovaa ajoa mutkissa jne. niin käytös on kyllä muuttunut. Ehkäpä renkaiden sivurakenne hieman löystyy kun niillä todella ajetaan. Siihen tarkoitukseenhan tämän auton olen ostanutkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216772Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235403- 1152555
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152026Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361753Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111983- 59947
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28857Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43853