Haluaisin kysyä miten tämän palstan käyttäjät suhtautuvat suomalais naiseen joka on vaihtanut uskontoaan ja näin ollen palannut islamiin?Millaisia tunteita se teissä herättää?
Utelias olen....:)
Utelias olen....:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
islamista ja kristinuskosta yhteensä? Koska niissähän on kaikissa sama Jumala. Koraanissa mm. mainitaan, että muslimi on ihminen, joka uskoo Abrahamin Jumalaan. Islamhan on kristinuskon "jatke", eikä näissä uskonnoissa totta puhuen ole paljoakaan eroavaisuutta. Perusero on kristinuskon armokäsite Jeesuksen ristinkuoleman kautta, jota taas islamissa ei ole, ja jonka vuoksi muslimi joutuu jatkuvasti kamppailemaan lihaansa vastaan. Niin, ja vastauksena kysymykseesi, huonosti suhtautuvat. Sukulaiset häpeää, ja kadulla ihmiset tuijottaa kuin lehmä uutta veräjää.
Koko ajatus,että kaikki ihmiset syntyvät muslimina,on minulle vieras ja loukkaava.Sitähän tuo "palata Islamiin" merkitsee.Sehän tavallaan tekee kaikista muista vääräuskoisia.En voi kuin ihmetellä,miksi esim.suomalainen voi kääntyä Islamiin,onko joillakin erikoisuuden tavoittelua,painostaako / kannustaako puoliso,vai mikä?
oli lähinnä tutkimusmatka kokonaan toisenlaiseen kulttuuriin aviomieheni kautta. Kuten sanoin, en kokenut itseäni "eestaas"käännynnäiseksi, koska Jumala on sama, muu on ainoastaan teologista pohdintaa.
Voisikohan olla siten että ihminen huomaa mikä on oikein ja mikä väärin.Olen sitä mieltä että jokaisen ihmisen on uskottava johonkin ja jos ihmisestä tuntuu että islam on oikea uskonto ja sen huomaa "omakseen" niin ei siihen painostusta tarvita.Harvoin kenenkään puoliso on painostanut vaihtamaan uskontoa.
Miksi olet tätä mieltä? Oletan siis, että tarkoitat ns. uskonnollista uskoa.
Itse olen ateisti, enkä koe tarvetta minkäänlaiseen uskonnolliseen käyttäytymiseen. Miksi minun olisi uskottava johonkin?
Ihmettelen ja yritän ymmärtää. Olen esim. ajatellut, että jos länsimainen pukeutumistyyli tuntuu joistakin naisista samalta kuin minun pitäisi kulkea kulkuset näkyvissä, ahdistavaahan se olisi. Vaikka muutkin on samalla tavalla pukeutuneita.
Siis muslimiksi kääntyminen voi olla jonkinlaista pakoa ahdistuksesta Allahin suojiin. Islamin yhteisö antanee sitten sosiaalista ulottuvuutta elämään ja mies muuta puuhaa.
Syystä tai toisesta joku voi jo valmiiksi inhota tavallisen suomalaisen elämäntapaa. Varsinkin siveät naiset saattavat paheksua suomalaisten lökäpöksymiehien ryypiskelyä ja tolskaamista. Sitäpähän ei sitten tarvitse karsiä muslimiseurassa.
kuinkas sitten suu pannaan ei ole puuhaa kuin opiskella teidän kaikkien kiusaksi :)
vitsi vitsinä oletpas oivaltanut sitten viimekuuleman...
joku muukin sanoi pidän ilmaisua "palannut islamiin" käännynnäisestä loukkaavana ja muita uskontoja halveksivana.
Mitä käännynnäisiin tulee, olen kiinnostunut ja yritän ymmärtää, arvaukseni on että merkittävimmät motiivit ovat:
1. Rakastuminen ja liitto muslimimiehen kanssa.
2. Ahdistuminen länsimaisen tasa-arvon mukanaan tuomista paineista ja "pakeneminen" perinteisempään "naisen rooliin".
Mielelläni kuulen muitakin perusteluita. :)
Eipä kannata sinun enää ihmetellä, miksi monet suomalaiset eivät pidä muslimeista, kun asenteesi on noin ylimielinen ja muita ihmisiä loukkaava.
Arvaatko miksi?