Myymäläpäällikön palkka? (kiire)

Lissu

Huomenna toinen kierros työhaastattelussa. Palkkatoivetta kai pitäis esittää, mutta mitä?

Mitähän olis minulla, työkokemusta 9v myyjänä kodinkoneliikkeessä. Nyt hakusessa myymäläpäällikön paikka vaatealalta. Koulutus sähköasentaja ja "viittävaille" merkonomi puuttuu kielet päättötyö.

Kiitos vastanneille!

4

3626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissu

      Deadline: ehdotukselle klo 8.15 saakka.

      • Monenlaista

        Terve!

        Juu, tuo palkkahan on aina vähän henkilökohtainen juttu monelle, niin työnantajalle ja hakijalle. Joku maksaa ihan reilusti, toiset kitsastelee. Sen olen huomannut, että pienet yksityisyrittäjät lukee TESsiä tarkkaan ja luulee saavansa alle 10 euroo/h päällikön huolehtimaan koko roskasta. Sellaseen en lähtis, koska onhan siinä vastuu myymälästä, henkilökunnasta, tuloksesta ja varmaan pitää itsekin myydä koko ajan ja olla paikkaamassa jos joku on kipee tai ei muuten vaan viitsi tulla töihin. Ilta- tai muita lisiä tuskin maksavat eli palkka sovitaan tietyn suuruiseksi riippumatta tunneista, jotka teet. Itse täytyy olla tarkka ettei tee 60h viikossa ja saa 37,5h palkan. Muista sopia ylityöt erikseen.

        Jos summia heittäs, niin pk-seudulla n. 2500 euroa alkuun, riippuu tietenkin paljon siitä mikä on myymälän vuosimyynti. Ellei sitten halua vaan kokemusta ensiksi ja ponnahduslautaa eteenpäin. Kannattaa punnita, mitä haluaa.

        Ja moni myymäläpäällikkö saa bonuksia, jos budjetit toteutuu tai muita kannustimia. Mutta ne on sitten bonuksia ja tulee palkan päälle.

        Tsemppiä kakkoskierrokselle!


    • dad

      riippuu siitä onko tulosvastuullinen vai ei..
      jos olisi tekstiilialan materiaalikoulutus yms..
      kannattaisiko pyytää ensin esimieskoulutusta..
      palkkaus vaihtelee 1800-3200 välillä

      • utelo

        Minä olen ollut kahdessa eri päivittäistavarakaupassa myymäläpäällikkönä, toisessa palkka oli 1900€/kk ja toisessa 2250€/kk. Kummassakin sai vääntää ylitöitä jatkuvasti ilman mitään korvausta, täytyy todella olla kutsumustyö jos sitä jaksaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe