Kertauskirjoja yo-kirjotuksiin?

Enkun ja historian aion ensi syksynä kirjoittaa. Olisiko hyviä kertauskirjaehdotuksia? Avainsana kompakti.

Kiitos mahdollisille avunantajille ^^
5539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mikä tuohon historiaan tulee, niin siinä jos hamuaa korkeampiin arvosanoihin, niin on todellakin tiedettävä paljon - eli oltava laaja näkemys. Toisaalta en kertaukirjaa koskaan ole nähnyt, mutta kaipa niistäkin voi olla hyötyä.

Itse repäsin L:n historiasta ja enkusta, ja parista muustakin aineesta, lukematta mitään kertauskirjoja, mutta tämä on täysin subjektiivistä; itse en pysty oppimaan kunnolla kertauskirjoilla - tarvitsen "koko kuvan", mikä tietekin vie paljon aikaa. Toisille niistä taas on huomattavsti hyötyä.

Hisstoriasta löytyy ainakin yksi kertauskirja. Laudatur.fi:sivuilta löytyy kertaussettejä (mm. myös kuunteluihin), ja kurrsien 7-8 (Dateline) kirjat ovat suureksi avuksi. Sieltä löytyy todella laadukkaita luvunyymmärryksiä (vaikemapia kuin itse yo). Kannattaa myös harjoitella vanhoja yo-tehtäviä - ja panostaa aineeseen. Aineesta johtuen sain L:n...

Äänestä
  • Kannattaa käydä katselemassa kertauskirjoja jo nyt keväällä kirjastoista, sesonkiaika kun on jo menny ohi ja seuraava on vasta syksyllä. Ainakin Hkin kirjastoissa valikoimat on mielestäni suht laajat. Englantia ajatellen vanhat yo-paketit on hyviä. Niissä on yo-tehtävihko ja kuuntelukasetit, vastauksineen. Ite kirjotin enkun syksyllä, ja ainakin mulle noista kuunteluharjotuksista oli hyötyä.

    Selasin myös kielioppikirjan läpi. Grammar rules on aika selkee ja siinä on kaikki perusasiat. Aukkotehtävissä testataan usein aika minimaalisia kielioppisääntöjä, esim. viime syksynä piti kääntää enkuks "tunnen itseni pahoinvoivaksi" (vai olisiko ollut joku muu adjektiivi, en oo siitä niin varma). Ilman tuon kielioppikirjan selaamista olisin varmasti haksahtanu vastaamaan "I feel myself nauseous", oikea versio "I feel nauseous". Mikäli siis et puhu englantia äidinkielimäisesti, kieliopin pikkusäännöistä on luultavasti hyötyä.

    Äänestä

Mäki kirjotan historian ja englannin ensi syksynä.=) Historiaan lähinnä ajattelin panostaa lukemalla kaikki kurssikirjat vihot kunnolla läpi sekä seuraamalla uutisia ja lukemalla jotain lisäkirjallisuutta. Itselleni historia kun on ainoa aine, mistä ois ihan realistiset mahdollisuudet saada se L. Englannista pääasia kunhan pääsee läpi..

Äänestä

meitä kehotettiin kovasti kertaamaan enkkua Listen to the World -kirjan avulla. siinä on monipuolisesti tehtäviä: kuunteluja, luettuja, avoja, monivalintaa... Kirja sisältää cd:n ja oikeat vastaukset. Minulla on nyt tuo kirja ylimääräisenä, voisin myydän halukkaalle. Joitakin tehtäviä on tehty kirjaan, mutta pyyhitty sen jälkeen. Hieman paistaa läpi. Yleisilme on kuitenkin todella siisti. kysykään: [email protected]

Äänestä

Salo Pekka; Memos, lukion historian kertauskirja, wsoy

Mielestäni tosi huono. Paljon täysin turhaa asiaa ja monet tärkeät asiat jääneet kokonaan pois tai tosi suppeasti mainittu. Sisältää jotain tehtäviäkin. Tosi sekava kirja. Jopa mun omat muistiinpanot ovat paremmat ja selvemmät.. =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Future Abi(?) kirjoitti:

Enkun ja historian aion ensi syksynä kirjoittaa. Olisiko hyviä kertauskirjaehdotuksia? Avainsana kompakti.

Kiitos mahdollisille avunantajille ^^

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu