Opo:n tunneista..

misa

Olen laiskanpuoleisest käynyt koko kevään koulussa. Meillä on lukiossamme periaatteena että kahdessa jaksossa per vuosi on opoa. Se osuu senioreille aina 3. ja 6. jaksoihin, eli tässä jaksossa siellä olisi pitänyt olla. Kuitenkin, johtuen laiskuudestani ja motivaation puutteesta en ole käynyt yhdelläkään opon tunnilla tässä jaksossa.

Kysyisinkin nyt että miten tässä nyt käy, vai käykö mitenkään? Tuo ykkösopohan kun on sellainen koko lukioajan kestävä kurssi.. Kenellekään käynyt samoin, ja tuliko minkäänlaisia seuraamuksia?

4

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Pari vuotta sitten omassa koulussa ja parista muustakin olen kuullut samallalailla suhtauduttavan, että jos nyt ei kukaan ole läpimenneiden kirjoitusten jälkeiseen aikaan mennessä asiaan puuttunut niin siinä vaiheessa kuitataan suoritetuiksi ja sillä selvä.

      Esimerkkinä voin sanoa, että itse mm. kävin ensimmäisenä vuonna parilla opon tunnilla ja sen jälkeen en ainoallakaan. Eipä kukaan perään kysellyt kun ei muutoin tekemisiin joutunut koskaan. Lopussa vain hymyillen todettiin, että näemmä tämä voidaan katsoa olleen riittävää kun kerran päästötodistuksen ja lakin on käteen saanut.

      • muuten

        ei saa kurssisuoritusta ja ne pahuksen opotunnnitkin on pakollisia. Aina silloin tällöin jokunen kuulemma jää ilman lakkia, kun ei suorita opojaan.

        Lisätehtävillä kuulemma voi suorittaa joskus muutamia puuttuvia tunteja, mutta niitä lisätehtäviä ei ole vähän. Ja jos ei ole ollut tunneilla lainkaan, niin ei kyllä onnistu lisätehtävilläkään.

        Otahan opoosi yhteyttä pikaisesti.


    • LLL

      Nimittäin toukokuun alussa on pitänyt jo antaa YTL:lle kokelaiden nimet, jotka ovat lukion oppimäärän suorittaneet. Näin ollen sinulle pitäisi olla tulossa lakki, jos vain olet toukokuun alkuun mennessä suorittanut suurinpiirtein homman kotiin niin kuin olisi pitänyt! ;)

      • misa

        Olen siis seniori, en abi vielä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe