Osaisiko joku antaa vinkkiä missä voisi olla vika...
Talon kaikki patterit lämpeävät normaalisti lukuunottamatta 2 kapinallista, ne ovat aivan kylmät, ei siis edes haaleita. Tai näissä kahdessa ne liitäntäputketkin ovat kylmänä.
Putket kulkee välikatolla ja sieltä tulee alas joka patterille omat liitännät. Nämä kaksi kylmää patteria on linjan 3.viimeinen ja viimeinen, eli siinäkin välissä yksi lämpeää(tosin aika heikosti).
Yritin niitä ilmailla, mutta ilmaa ei tullut.
Termostaatit on kaikissa pattereissa täysillä.
Voisiko siellä olla jonkin sortin tukoksia? Ja miten sellaiset saisi helposti poistettua?
vesikiertopatterit
4
2604
Vastaukset
- olla
voi olla tukoksia. monesti putkistot jätetään huuhtelematta, ennen käyttöönottoa.
- useista
vastaavista tapauksista, joissa termostaatti on ollut jumissa. Olen melko varma, että kun annat esim vasaralla muutaman terävän iskun putkeen termarin lähelle, niin kohta alkaa putki lämmetä.
- putkari2
Äkkiseltään tulee kaksi syytä mieleen eli:
joko venttiili on jumissa. Se aukeaa kun otat termostaatin pois ja koputtelet ventiiliä ja vähän painelet venttiilin keskellä olevaa neulaa tai sitten voi myös välikatolta tulevissa putkissa olla ilmapussi jos sielä ei ole ilmakelloa/muuta ilmausta. Jos patteri on joskus lämmennyt eikä verkostoa ole tyhjennetty niin todennäköisesti venttiilin neula on vain jumissa. - make
tsekkaa patterin alaputkessa oleva kierto ruuvi että se on auki,avaa jakarilla suojapultti ja sen alla on kuusiokoloruuvi jota voi kiertää auki yleensä ruuvia ei voi kiertää liikaa auki on tehty niin että ei aukea liikaa.Ruuvin pitäisi olla auki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047324
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163496Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333422Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411465Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?501298