Hääpukeutuminen

Nenna

Olen tässä miettinyt vieraan pukeutumisesta häihin. Mitä mieltä olette, voiko häihin laittaa pitkän, juhlapukumaisen mekon (naruolkaiminen)?

7

14020

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles

      Sen sijaan, että mietit yksityiskohtia, mieti kokonaisuutta. Millainen juhla häät on? Miten sinä haluat pukeutumisellasi kunnioittaa hääparia? Jos menet paikalle kulahtaneissa farkuissa ja rikkinäisessä T-paidassa, annat jonkinlaisen viestin. Asiallinen pukeutuminen on myös kunnioituksen osoitus juhlan päähenkilöille. Miten sinä haluat heitä kunnioittaa?

      • Nenna

        No tottakai häihin nyt laitetaan juhlavaate. Sehän nyt on itsestään selvyys.
        Mutta mietinkin onko iltapukutyyppinen pitkä hame "liian" juhlava? Kun olen kuullut sellaista mielipidettä että tällaista ei mielellään laitettaisi häihin, ettei ikäänkuin kilpaile morsiamen kanssa.


      • MMM
        Nenna kirjoitti:

        No tottakai häihin nyt laitetaan juhlavaate. Sehän nyt on itsestään selvyys.
        Mutta mietinkin onko iltapukutyyppinen pitkä hame "liian" juhlava? Kun olen kuullut sellaista mielipidettä että tällaista ei mielellään laitettaisi häihin, ettei ikäänkuin kilpaile morsiamen kanssa.

        sanoit, jos hame tai mekko on iltapukutyylinen se ei sovi päiväjuhlaan (häät yleensä päivällä). Mielestäni ei kuitenkaan haittaa vaikka olisi pitkäkin kunhan ei ole ns. liian juhlava.


      • Charles
        Nenna kirjoitti:

        No tottakai häihin nyt laitetaan juhlavaate. Sehän nyt on itsestään selvyys.
        Mutta mietinkin onko iltapukutyyppinen pitkä hame "liian" juhlava? Kun olen kuullut sellaista mielipidettä että tällaista ei mielellään laitettaisi häihin, ettei ikäänkuin kilpaile morsiamen kanssa.

        No mistä pirusta täällä joku voi tietää, millaisiin häihin sinä olet menossa. Olen ollut häissä, joissa morsian oli suorissa housuissa ja siistissä paidassa. Sulhasella oli samanlainen asu. Sitten olen ollut häissä, joissa kaikilla juhlaan osallistuvilla miehillä oli frakit (siis sulhasella, best-manilla ja morsiusparin isillä).

        Riippuu siis täysin niistä juhlista, mihin olet menossa. Iltapuku sopii iltajuhlaan. Ajattele asiaa siltä kannalta, että jos kutsussa lukee: "juhlapuku", se tarkoittaa miehellä frakkia ja naisella iltapukua. Onko kavaljeerillasi frakki tai musta tumma puku juhlassa?

        Yleensä kesähäissä näkee naisilla aika kevyitä mekkoja ja asuja. En muista nähneeni iltapukua kellään päivähäissä.


    • anoppi

      Kyllä häät suo mahdollisuuden vieraidenkin pukeutua juhlavasti siis pitkään pukuun, toivottavasti tiedät hääparin tyylin(farkut vai juhla)

    • gugguu

      http://www.morsiuspari.fi/index.php/fi/haaopas/haaetikettiopas/pukukoodit Tuolta löytyy aika selkeät pukukoodit ja selitykset niitä vastaaviin asuihin. Kohteliastahan olisi isäntäväeltä ilmoittaa kutsussa selkeä pukukoodi, niin vieraillaatkin voisi sitten unohtaa turhan pähkäilemisen.

      Itse olen kesällä menossa kirkkohäihin vieraaksi ja pukukoodina on tumma puku. Luulen että kaikilla naisilla on lyhyt/polvipituinen mekko, mutta pähkäilen tässä, olisiko tällainen http://nelly.com/fi/vaatteita-naisille/vaatteet/juhlamekot/forever-unique-778/raya-dress-778068-133/ tilaisuuteen sopiva? Kertokaahan konstailematon mielipiteenne! :D Minusta mekko on ihanan kesäinen ja sopivasti juhlavakin tuon laahuksen ansiosta. Toki se on avoin, mutta mukana tulee huivi jonka voisi laittaa olkapäille kirkkoon. Morsian ei kuulemma laita kotelomekkonsa kanssa kirkkoonkaan huivia. Onko mekko mielestänne edestä liian lyhyt tai halvan oloinen?

      • Rouva O

        En allekirjoita tuon linkitetyn pukukoodioppaan ohjeita, joiden mukaan koodilla "tumma puku" nainen voi pukeutua lähes kaikkeen välillä jakkupuku - iltapuku - juhlapuku??

        Luulen, että oppaan kirjoittajalta on mennyt hiukan sekaisin se seikka, että mies voi korvata tummalla puvulla myös juhlapuvun (vrt. Linnan juhlat, joissa aina näkyy muutama tumma pukukin herroilla). Linnan kutsuissa on kuitenkin kaikille pukukoodina "juhlapuku", jonka mukaisesti daamit pukeutuvat täyspitkään juhlapukuun, vaikka heidän puolisonsa korvaisivatkin frakin tummalla puvulla.

        Kyllä minä jättäisin nimensä mukaisesti iltapuvun iltajuhlaan. Vierailupukuunkin voi kuulua pitkä helma, mutta ei täyspitkänä vaan nilkkapituisena. Päiväpuvun materiaali poikkeaa myös iltapuvuista. Ne juhlavimmat kankaat jätetään iltaan.

        guguu:
        Pyysit konstailematonta mielipidettä linkittämästäsi puvusta. Mielestäni se on smokki-juhliin tarkoitettu lyhyt iltapuku. En laittaisi sitä päivällä pidettäviin häihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4438
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      56
      2583
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      111
      2326
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe