Suunnittelemmme miehen kanssa kahdestaan reissua Riikaan kesällä. Suosittele hyvää ja edullista hotellia hyvällä sijainnilla (lähellä nähtävyyksiä, kävelymatkan päässä?).
Muutkin matkavinkit tulevat tarpeeseen. Mitä must juttuja Riikassa on?
Muutkin matkavinkit tulevat tarpeeseen. Mitä must juttuja Riikassa on?
Vastaukset 11
Vanhimmat
No, jos raha ei ole este, niin menkääpä Radisson Sas Daugavaan, loistova hotelli ja mainio sijainti! Hotelli on Daugava-joen (suomeksi kai Väine-joen) varrella ja vanhaan kaupunkiin johtavan sillan kupeessa. Näköalat ovat mahtavat ja missään en ole syönyt niin uskomatonta aamiaista kuin Radissonissa! Vetäkää kanawokit aamulla naamaan, niin pärjäätte pitkälle iltaan.
Heti hotellilta lähtiessä ja sillan yli mentyä, on vainojen museo. Siellä kannattaa poiketa. Siitä on sitten näppärä jatkaa vanhaan kaupunkiin tutustumista; ooppera on lähellä, kivoja puistoja, kauppoja, ravintoloita jne.
Hotelli on Daugava-joen (suomeksi kai Väine-joen) varrella
- suomen kielellä Väinä-joki.
Heti hotellilta lähtiessä ja sillan yli mentyä, on vainojen museo.
- ? Mahtanet tarkoittaa Miehitysmuseota?
Radisson SAS Daugava on jo vanha ja sisustukseltaan kulunut. Jos luksushotellia kaipaat, niin suosittelen hotelli Bergsiä. 3-tähden hotelleista Albert on hieno ja hyvällä paikalla.
ei ihan luxuslomaa olla hakemassa, mukavaa keskitason siistia hotellia hyvalla paikalla.
luin jostain vanhasta ketjusta jostain luostarihoteelista, onko kokemuksia siita
*en tied' mihin mun v'limerkit onb kadonneet koneelta.... help( Tulee mit' sattuu kun kirjoitan, joku ihme asetus p''ll'.... en saa aa>n pisteita nakyviin, enka kaikkia valimerkkeja, sorry!!!
riga in your pocket ja acommodation
multilux on ihan hyvä paikka
keskeinen sijainti, rauhallinen, aamiainen ei ihmeellinen, itsepalvelu keittiö
kauppoja ja ravintoloita lähellä
Ei ole Riikassa hotellia, mutta kauniit silmät hänellä on ja hyvä vartalo.
Riiassa saatta olla paljonkin eritasoisia ja -hintaisia hotelleja.
masennusvaara...
Olemme olleet Laineessa ja Radi un Draugissa ja voimme suositella molempia hyvillä mielin.
Kävin läpi monia hotelleja Riiassa ja sain mielestäni hyvällä hinnalla (85€/yö/huone) hyvän hotellin erittäin keskeiseltä paikalta. Saa nähdä onko hintansa arvoinen, kun juhannuksen jälkeen pakkaamme matkalaukut ja suuntaamme kohti "Baltian Pariisia"....
kiitos kaikille vastanneille, matka on nyt varattu ja tuonne Hotelli Latvijaan mekin suuntaamme. Hinta/laatusuhde vaikutti olevan ok, viikonloppuhointa oli tosin kalliimpi 120e tai jotain sinnepäin... Toisekseen kaikki edulliset vanhankaupungin keskustan viihtyisät hotellit oli jo täyteen buukattu, joten päädyimme tuohon suureen hotelliin. Näköalat ainakin sieltä huipulta on kuulemma hienot!
katseleppa reval hotellien tarjoussivuja tallinnassa