saattelimme rakkaan koiramme (15v) eilen koirien taivaaseen :(
Rakkaasta perheenjäsenestä vastuun kantaminen loppuun asti on joskus tosi vaikeaa ja raskasta:(
lepää rauhassa rakas
14
941
Vastaukset
- davalyan
paikka 15 vuoden jälkeen luopua ystävästä mutta hienoa että eli pitkän elämän kanssanne =)Raskasta on viimeisen päätöksen teko,mutta parasta lemmikille sitten kun ei enää jaksa.
- mamma-66
Et ole ikiunessa, et ole poissa
Olet tuhat tuulta puistikoissa,
olet valon välke aallokossa,
olet timantti hankien loistossa.
Et jättänyt meitä, et ole vaiti,
olet lintujen laulu taivaalla,
olet kuiskaus viljapellolla,
olet henkäys rakkaasi poskella.- luopumisen tuska
kauniista, lohduttavista sanoistasi.
- paivansadeko
Vaimeni ääni tassujen, sammui liekki suuren sydämen. Syttyi taivaalle uusi tähti, koiraenkeli tästä maailmasta lähti. Laukkaa nyt tuulen lailla, ikuisesti vihreillä mailla.
- Koirakko
niin siinä käydään parhaassa tapauksessa läpi koko koiran elämä pennusta vanhukseen. Ja ikävä on kamala. Minulta meni muutama kuukausi ennenkuin tietyt rakkaaksi tulleet tutut reitit pystyin ottamaan takaisin lenkkipoluiksi. Itku tuli, kun ei ilman koiraa voinut olla... Osanottoni.
- pikkukoiranen
Syvät osanottoni! Lemmikistä luopuminen on todella raskas tapahtuma. Minulla se on kohta edessä, kissavanhukseni alkaa viimeisiä vuosiaan viettelemään. Hän asuu vanhempieni luona (en viitsinyt vanhusta viedä kotoaan pois muuttaessani uuteen kotiin) ja sairastaa diabetestä. Insuliinihoidon alussa kissa sai kovan shokin ja oli muutamasta hassusta hetkestä kiinni ettei mennyt kissojen taivaaseen, silloin ajattelin etten ikinä ota uutta lemmikkiä. Nyt jaloissa pyörii 4kk ikäinen koiranpentu johon olen niin kiintynyt että sinun viestiä lukiessa muutama kyynel vierähti poskelle ajatellessani vauvani menetystä sitten joskus tulevaisuudessa... :(
- Eläinrakas?
Ihan gallup mielessä kysyn, antaako KUKAAN koiran kuolla luonnollisesti?
Onko koira pakko tappaa?- luopumisen tuska
minulle oma vastauksesi? vielä sillä lisäyksellä,että onko sinulla ollut lemmikkejä perheenkäseninä, jotka ovat pennusta alkaen sinulla olleet/eläneet?
- ei "perheenkäseninä"
luopumisen tuska kirjoitti:
minulle oma vastauksesi? vielä sillä lisäyksellä,että onko sinulla ollut lemmikkejä perheenkäseninä, jotka ovat pennusta alkaen sinulla olleet/eläneet?
Meillä ei lemmikeitä tapeta, kaikki ovat saaneet elää elämänsä rakastettuina. Ihmetyttää kovasti tuo piikki- intoilu ja sitten pyörii uusi pentu kohta jaloissa.
Ei viitsitä kouluttaa, ei osata hoitaa ja aina se piikki odottaa..
Sairasta. - rakaskoira
ei "perheenkäseninä" kirjoitti:
Meillä ei lemmikeitä tapeta, kaikki ovat saaneet elää elämänsä rakastettuina. Ihmetyttää kovasti tuo piikki- intoilu ja sitten pyörii uusi pentu kohta jaloissa.
Ei viitsitä kouluttaa, ei osata hoitaa ja aina se piikki odottaa..
Sairasta.Juu olisihan se ihanaa että kaikki lemmikit saisivat nukkua pois luonnollisesti ilman tuskia, mutta minusta on kyllä parempi viedä vanha ja sairas, kärsivä eläin piikille kun omista itsekkäistä syistä kiduttaa rakastaan pitämällä sitä hengissä kauheiden kipujen kanssa.
Nuoren ja terveen koiran piikille vientiä en ymmärrä, mutta vanhan ja sairaan kyllä.
Harvempi koira kuitenkaan vain kuolee vanhuuteen, ihmisillä kuitenkin on nykyään vielä myötätuntoa ja armoa jäljellä. - umalehtinen
ei "perheenkäseninä" kirjoitti:
Meillä ei lemmikeitä tapeta, kaikki ovat saaneet elää elämänsä rakastettuina. Ihmetyttää kovasti tuo piikki- intoilu ja sitten pyörii uusi pentu kohta jaloissa.
Ei viitsitä kouluttaa, ei osata hoitaa ja aina se piikki odottaa..
Sairasta.motiivejasi. Hirveän häijysti laitat viestiä toiselle tajuamatta asiaa.
Yleensä kaltaisellasi tyypillä ei ole lemmikin lemmikkiä.
Aloittajalle syvä osanottoni. - käyttämäsi sana
ei "perheenkäseninä" kirjoitti:
Meillä ei lemmikeitä tapeta, kaikki ovat saaneet elää elämänsä rakastettuina. Ihmetyttää kovasti tuo piikki- intoilu ja sitten pyörii uusi pentu kohta jaloissa.
Ei viitsitä kouluttaa, ei osata hoitaa ja aina se piikki odottaa..
Sairasta.perheenkäseninä???????????? En löytänyt vaikka googletin.
- 155 cm ilman sulkaa
Jaksamista surunne keskelle, teit oikean päätöksen antaessasi rakkaalle pääsyn pilvien reunalle..
Taas valo viiltää taivaanrantaa, se päivän yöstä erottaa.
On tullut aika pois se antaa, jota niin paljon rakastaa.
Sen järjellä me ymmärrämme, kun toinen lähtee, toinen jää.
Vain pieni lapsi sisällämme, ei sitä tahdo käsittää.
Hyvää matkaa, hyvää matkaa, kulje kanssa enkelin.
Hyvää matkaa, hyvää matkaa, sinua paljon rakastin.
(Petri Laaksonen)- luopumisen tuska
ihanasti tilanteeseen sopiva...Kiitos kun laitoit noi sanat.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883