termos!
mikä pielessä kun maalis/huhtikuussa mulla vm. 03 Tdi passatin oikea etujarru laahasi ja rohisi startin jälkeen n. 3 min, jonka jälkeen ääni pois...
nyt huomasin että jarrulevy on pinnaltaan n. 2cm leveydeltä ruosteessa eli ovatko palat epätasaiset vaiko mikä?
jarrut ei enää rohise ja toimivat, mutta olisiko siellä palautin tms. rikki ja pitääkö tässä millainen korjaus tehdä???
Etujarru laahaa vm.03 Pasassa
11
4016
Vastaukset
- jumissa
eli vain toisen puolen jarrupala hoiti jarrutuksen. Pitäisi huoltaa ja putsata jarrut Suomen suola-loka-lika-oloissa useammin kuin 50 tkm välein.
- irroittelija
Kuinka satulan saa irti, tarvitaanko mäntään jokin erikois/ vw:n oma merkkityökalu...???
Riittääkö avaus, putsaus ja palautinjärjestelmän osittainen voitelu??? - busa
irroittelija kirjoitti:
Kuinka satulan saa irti, tarvitaanko mäntään jokin erikois/ vw:n oma merkkityökalu...???
Riittääkö avaus, putsaus ja palautinjärjestelmän osittainen voitelu???Avaus, putsaus ja satulan liukupintojen voitelu alumiinitahnalla riittää. Levyjarruissa ei ole palautinjärjestelmää. Ainakin 00 mallissa satula lähtee irti kahdesta pultista, jotka on siinä sisäpinnalla. Pidä toisella avaimella kiinni ettei se tappi pyöri. Jos et vaihda paloja ei mäntää tarvii painaa sisään joten mitään erikoistyökaluja ei silloin tarvii, biltemasta kuulemma se erikoistyökalu löytyy jos tarviit. Varo vielä rasittamasta jarruletkuja ja jarrupalankulumisen tunnistimen johtoa.
- irroittelija taas
busa kirjoitti:
Avaus, putsaus ja satulan liukupintojen voitelu alumiinitahnalla riittää. Levyjarruissa ei ole palautinjärjestelmää. Ainakin 00 mallissa satula lähtee irti kahdesta pultista, jotka on siinä sisäpinnalla. Pidä toisella avaimella kiinni ettei se tappi pyöri. Jos et vaihda paloja ei mäntää tarvii painaa sisään joten mitään erikoistyökaluja ei silloin tarvii, biltemasta kuulemma se erikoistyökalu löytyy jos tarviit. Varo vielä rasittamasta jarruletkuja ja jarrupalankulumisen tunnistimen johtoa.
teräsharjallako vaiko vaan rätillä ja miten ruosteen saa pois levyn pinnalta vaurioittamatta sitä
- busa
irroittelija taas kirjoitti:
teräsharjallako vaiko vaan rätillä ja miten ruosteen saa pois levyn pinnalta vaurioittamatta sitä
Se puhdistus tehdään vain niille jarrusatulan liukupinnoille jota vastaan jarrupalat liikkuu, ja myös jarrupalan vastaavaan reuna puhdistetaan. Itse olen parhaaksi puhdistus työkaluksi huomannut viilan, ja mihin viila ei pääse nii ruuvimeisselillä olen rapsuttanut. Ja lopuksi niinhin liukupintoihin se alumiinitahna voitelu.
Jarrulevyn pinnan ruostuminen on merkki siitä että jarrut tosiaan jumittaa. Jos ne on pahasti uraiset, ja palat kulahtaneet, on ne molemmat uusittava. Kerran tosin eräs asentaja hioi hiomakoneella levytkin hätätapuna. Jos ne näyttää siedettäviltä, niin mä en tekisi niille mitään vaan antaisin nyt putsattujen jarrujen hoitaa levyt kiiltävimmäksi. - vw-man
busa kirjoitti:
Se puhdistus tehdään vain niille jarrusatulan liukupinnoille jota vastaan jarrupalat liikkuu, ja myös jarrupalan vastaavaan reuna puhdistetaan. Itse olen parhaaksi puhdistus työkaluksi huomannut viilan, ja mihin viila ei pääse nii ruuvimeisselillä olen rapsuttanut. Ja lopuksi niinhin liukupintoihin se alumiinitahna voitelu.
Jarrulevyn pinnan ruostuminen on merkki siitä että jarrut tosiaan jumittaa. Jos ne on pahasti uraiset, ja palat kulahtaneet, on ne molemmat uusittava. Kerran tosin eräs asentaja hioi hiomakoneella levytkin hätätapuna. Jos ne näyttää siedettäviltä, niin mä en tekisi niille mitään vaan antaisin nyt putsattujen jarrujen hoitaa levyt kiiltävimmäksi.... vaan kuparitahnaa jarruille
- busa
vw-man kirjoitti:
... vaan kuparitahnaa jarruille
No, ainakin minulle asentaja suositteli alutahnaa, koska se kestää vielä paremmin korkeita lämpötiloja.
- passat4you
busa kirjoitti:
No, ainakin minulle asentaja suositteli alutahnaa, koska se kestää vielä paremmin korkeita lämpötiloja.
Ensiyritys tehty, satulassa näyttäisi olevan 2 x 17" pulttia joilla sen saa irti... Päällinen puhdistus irrotti jo kuivunutta suolamutaa n. kahvikupillisen verran! Kyseessä siis vm. 03 74 Kw
Homma jatkuu, kun saan lisää työkaluja (ja vesisade loppuu). Meinaan käydä kaikki jarrut läpi - Kuparitahnaa kannattaa pyyhkästä kevyesti myös renkaan pultteihin (ei ruostu ja avautuu ok).
- passat4you
Kokeilin laiskan miehen versiota - kumivasaralla naputtelin satulaa, ei auta... Sai vaan levyn "irti" kun väliin meni paskaa ja nyt jarrut ns. hakkaa ja ravistaa yli 100 km/h vauhdissa.
Eli vielä kerran pitää stana koko paska purkaa ja putsata- busa
niin tommoisen jarruherkistyksen tekee (ja myös osaa) tehdä lähin pikkukorjaamo kyllä halvalla. Itse teetin kerran paikallisella pajalla (entinen Volvon merkkikorjaamon mies joka pitää omaa yhden miehen puljua nyt), 20 kymppiä maksoi takajarrujen laitto ja hyvä tuli.
- Kyllästynyt
Eivät tehneet huollossa mitää sanoivat vaan, että kivi levynja satulan välissä - no ei ole mitään kiviä kun ongelmia on silloin tällöin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874078Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10899
- 131875
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750