kamppailulajit ja raskaus

kamppailulajin harrastaja

Onko täällä muita kamppailulajien harrastajia? Tein juuri positiivisen testin ja nyt mietinkin että kuinka turvallista minun on vielä harjoitella. Haluaisin harjoitella vielä hetken aikaa, kun olen tähän asti harrastanunut lajia erittäin aktiivisesti, mutta tottakai vauvan hyvinvointi on etusijalla. Enkä kyllä vielä haluaisi seurassamme vauvauutisia kuuluttaa, vasta sitten kun kriittisimmät viikot ovat ohi.

6

2015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • la-24.8.2006

      Taistelulajit raskaus.
      Valitettavasti ei suositella :-(

      http://web.maxinetti.fi/maxi.kirppanat/liikunta_ja_raskaus.html

      Liikuntalajeja voit valita mieltymystesi mukaan. Suositeltavia lajeja ovat mm. jooga, itämainen tanssi, kävely, hiihto, uinti, ohjattu ryhmäliikunta. Vältä kuitenkin lajeja, jotka saattavat aiheuttaa iskuja ja voimakkaita kontakteja vartalon alueelle (esim. jalka-, kori-, lento-, käsipallo, telinevoimistelu, laskettelu ja taistelulajit) tai liikuntamuotoja, joissa kohtu joutuu hölkkäävään liikkeeseen (esim. ratsastus).

      http://www.selkaliitto.fi/oss/teoria.htm

      1.2.1 Suositeltavat liikuntalajit raskauden aikana

      Suositeltavia liikuntalajeja ovat muun muassa kävely, pyöräily, hiihto, uinti ja aerobinen voimistelu. Liikuntalajeja, joita tulisi välttää ovat sellaisia, joihin sisältyy kaatumisia, hyppyjä, iskuja vartalolle sekä äkillisiä ja voimakkaita venytyksiä. (Hartikainen ym. 1995: 213.) Tällaisia lajeja ovat esimerkiksi taistelulajit ja telinevoimistelu. Ratsastus on epäsuotavaa varsinkin raskauden jälkipuoliskolla, jossa kohtu joutuu hölkkäävään liikkeeseen. (Erkkola 1988: 43.)

      • la-24.8.2006

        anteeksi, vaihdoin vahingossa kamppailun taisteluun,
        mutta lopputulos sama. Ei suositella :-(


    • on :)

      Minä lopetin varalta saman tieen.
      Kun laji sisätlää aika lailla hyppyä ja iskuja.
      Vaikka ei mahaan, voimakkaat iskut (vaikka jalkatekniikka) eivät ole hyvästä kuulemma.
      Myös syke nousee ajoittain aika korkealle, rasitus tasolle,
      ja se ei ole koko raskauden aikana suositeltavaa.
      Neuvolassakin sanottiin samaan tieen että EI.
      Harmi kyllä, mutta pitää ottaa n. vuoden tauko.
      Seuralle aion kertoa vasta tulee rv 12.
      Törkeää, mutta olen sanonut, etten pääse työn vuoksi vähän aikaa.
      Olen nyt rv 10 2 :)

    • kamppailija tyttö

      Itse en ole vielä vauvoja hankkinut, mutta pitkään kamppailulajeja harrastaneena tiedän, että neuvolan täti kieltää moiset puuhat kokonaan. Näin on ainakin
      raskaana oleville treenikavereille sanottu. Treeneissä tulee lajista riippuen enemmän tai vähemmän kovia tällejä ja kaatuilua ja likistelyä...
      varsinkin jos vastustajalle ei tiedota tilastaan, on iso riski että vahinkoja sattuu. Tietysti joku tai chi tai kuntonyrkkeily missä tehdään vaan pistehanskoihin osumia on ihan turvallista?

    • kamppailulajin harrastaja

      Noin vähän maalaisjärjellä ajattelinkin, lajissamme kun on riski saada esim. potku mahaan ja muutenkin harjoittelu on aika rankkaa. Vaikka kuinka varovainen olisi niin vahinko voi tapahtua.

      Elikkä tästä lähtien keskityn masun kasvattamiseen. Vähän tylsältä tuntuu ettei pääse varmaan vuoteen treenaamaan. Voinhan toki onneksi harrastaa muuta liikuntaa. Ja valmennushommissa voin olla mukana oman jaksamisen mukaan. Taidanpa kyllä näin aluksi seurassa sanoa, että töissä pitää nyt tosi kiirettä ;)

      Sellaistahan se äitiys on, että vauva on ykkösenä, sitten muut jutut. Jotenkin tullut ajatelleeksi asiaa ennen kuin vasta nyt. Siis sitä että kamppailiulajin harjoitteleminen ei raskausaikana todellakaan ole suositeltavaa :(

      Mutta, mites sitten raskauden jälkeen? Kuinka pian olette päässeet takaisin treeneihin? Miten olette onnistunut yhdistämään vauvanhoidon ja harjoittelun?

    • Boxingmom

      Vanha aloitus mutta itselleni tällä hetkellä ajankohtainen. Harrastan siis nyrkkeilyä/kuntonyrkkeilyä. Mulle neuvolatäti JA naispuolinen ohjaaja jolla omia lapsia, on sanoneet että huoletta saan jatkaa treenejä niin kauan kun siltä tuntuu. Kuitenkin täytyy välttää isommilla viikoilla hyppyjä ja rutistuksia. Sparrata saan kunhan vastapuoli tietää että odotan joten siis hellemmin eikä yhtään iskuja vatsan alueelle.
      Hypyt olen jo jättänyt pois mutta säkkiä hakkaan ja pistareita valmentajan kanssa!
      Tietenkään en yhtä täysiä vedä treeneissä kun ennen raskautta mutta kyllä hien saan pintaan joka kerta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2244
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      1980
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1923
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1630
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1499
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1470
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1084
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1063
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1043
    Aihe