Espoon alueiden arvosta

ranking

Aikaisemmassa viestiketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001337&posting=22000000016163429

kyseltiin Espoon muutamien alueiden keskinäistä arvostusta. Siihen tuli kaikennäköistä vastausta. Nyt IS on julkistanut alueilla toteutuneiden yksittäisten asuntokauppojen, sekä eri postinumeroalueiden asuntojen keskihintoja.

Tässä em. viestiketjussa mainittujen kaupunginosien todellinen arvostusjärjestys, joka siis perustuu kunkin alueen nimen jälkeen ilmoitettuun alueen asuntojen keskihintatasoon:

Kilo 2865 eur/m2
Tapiola 2849 eur/m2
Leppävaara 2589 eur/m2
Mankkaa 2573 eur/m2
Mäkkylä 2496 eur/m2
Matinkylä 2320 eur/m2
Olari 2267 eur/m2
Karakallio 2170 eur/m2

Ko. luvut löytyvät sivulta http://www.iltasanomat.fi/arkisto/uutinen.asp?folder=/Uutiset/Kotimaa&pvm=16.5.2006&id=1174041

4

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dr. Doctor

      Huomioitava kuitenkin, että nämä hinnat kertovat vain neukkukuutioista ja osaketaloista (rivikanakopperot ja parikanakopperot).

      Omien talojen hinnat sitten ihan erikseen...

    • Pientaloasuja

      Toi vertailu tuntuu aika naurettavalta esim. Leppävaaran osalta. Siellä on selkeästi ainakin kolme eri aluetta:
      -Perkkaan kuutiot 2000 €/m2
      -radan pohjoispuolen 80-luvun talot 2500 €/m2
      -radan eteläpuolen 2000-luvun rakennuskanta 3000 €/m2

      Noilla spekseillä keskihinta asettuu 2500 euron tietämille vaikka alue on selkeästi hintojen ja haluttavuuden puolesta eriytynyt.
      Sama koskee Mäkkylää, jossa pientaloalueella hinnat ovat luokkaa 2800-3200 €/m2. IS:n suppeassa tilastossa niitä ei ollut ollenkaan mukana, vain kerrostaloja.

      • tilastoja

        "IS:n suppeassa tilastossa niitä ei ollut ollenkaan mukana, vain kerrostaloja. "

        IS:n tilastossa olleet keskihinnat eivät olleet IS:n omista "suppeista" tilastoista, vaan julkisista tilastoista, joissa siis ovat mukana kaikki kaupat.

        IS:n "suppeassa tilastossa" oli siis esimerkkejä joistakin toteutuneista yksittäisistä kauppahinnoista tietyltä ajanjaksolta; näiden kauppojen mukaan ei siis ko. keskihintoja oltu ko. listassa laskettu.


    • espoolaisasukki

      Pakko kommentoida,
      siis kyllähän oikea, henkinen ranking on alkaa;
      1) Tapiola (sis Pohjois-Tapiola)
      2) Mankkaa

      .
      .
      sitten tulee kenties Kilo,Lepuski jne
      OK, asia eri esim Matinkylän ranta -alue
      sekä osa Olarista tai Leppävaarasta mutta kyllähän ne on kerrostalolähiöitä jos vertaa
      Mankkaaseen. Mankkaa on arvostettu, vanha
      omakotitalo/rivari/paritalo alue jonka arvo
      on ollut korkea jo useita vuosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe