Tyhmä kysymys, mutta onko joka paikasta mahdollisuus päästä Rukkiin? Vai onko joku tietty ala mistä sinne ei pääse?
Vastaukset 3
- Vänrikki.I
Reserviupseerikurssille pääsyssä on muutamia erikoistapauksia. Esim. lääkintä on tällainen. Lääkintä-RUK:lle ei pääse ellei ole suorittanut soveltuvalta alalta riittävän pitkälle yliopisto-opintoja. Käytännössä siis pitää olla lääkäri, hammaslääkäri, eläinlääkäri, farmaseutti tai proviisori tai riittävän pitkälle näitä aloja lukenut (esim. lääkis 4 vuotta takana jo), että kurssille hyväksytään.
- Muistankohan oikein
Varusmiessoittokunnasta Lahdesta ei ole varsinaisesti mahdollista päästä RUK:un ja taitaapi olla muutama muukin samanlainen paikka.
- pvvmsk
Muistankohan oikein kirjoitti:
Varusmiessoittokunnasta Lahdesta ei ole varsinaisesti mahdollista päästä RUK:un ja taitaapi olla muutama muukin samanlainen paikka.
Turha puhua asioista, joista ei ole tietoa. Muskarista menee vuosittain (eli saapumiserästä) 4-5 kaveria RUK:iin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061004
- 74925
- 59861
Meistä puhutaan
Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni43736- 52734
Uunimakkara koululaisten suosikki
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p269707- 95571
- 69556
- 17542
Rönttä-Volvo
Onko muut panneet merkille kylällä rallikuskia larppaavan nuoren miehen ja allaan mustan V70 Volvon? Ajaa kuin heikkopäi17527