Ruk

Pääseekö?

Tyhmä kysymys, mutta onko joka paikasta mahdollisuus päästä Rukkiin? Vai onko joku tietty ala mistä sinne ei pääse?

3

1239

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vänrikki.I

      Reserviupseerikurssille pääsyssä on muutamia erikoistapauksia. Esim. lääkintä on tällainen. Lääkintä-RUK:lle ei pääse ellei ole suorittanut soveltuvalta alalta riittävän pitkälle yliopisto-opintoja. Käytännössä siis pitää olla lääkäri, hammaslääkäri, eläinlääkäri, farmaseutti tai proviisori tai riittävän pitkälle näitä aloja lukenut (esim. lääkis 4 vuotta takana jo), että kurssille hyväksytään.

      • Muistankohan oikein

        Varusmiessoittokunnasta Lahdesta ei ole varsinaisesti mahdollista päästä RUK:un ja taitaapi olla muutama muukin samanlainen paikka.


      • pvvmsk
        Muistankohan oikein kirjoitti:

        Varusmiessoittokunnasta Lahdesta ei ole varsinaisesti mahdollista päästä RUK:un ja taitaapi olla muutama muukin samanlainen paikka.

        Turha puhua asioista, joista ei ole tietoa. Muskarista menee vuosittain (eli saapumiserästä) 4-5 kaveria RUK:iin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      823
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      488
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe