Tyhmä kysymys, mutta onko joka paikasta mahdollisuus päästä Rukkiin? Vai onko joku tietty ala mistä sinne ei pääse?
Ruk
3
1050
Vastaukset
- Vänrikki.I
Reserviupseerikurssille pääsyssä on muutamia erikoistapauksia. Esim. lääkintä on tällainen. Lääkintä-RUK:lle ei pääse ellei ole suorittanut soveltuvalta alalta riittävän pitkälle yliopisto-opintoja. Käytännössä siis pitää olla lääkäri, hammaslääkäri, eläinlääkäri, farmaseutti tai proviisori tai riittävän pitkälle näitä aloja lukenut (esim. lääkis 4 vuotta takana jo), että kurssille hyväksytään.
- Muistankohan oikein
Varusmiessoittokunnasta Lahdesta ei ole varsinaisesti mahdollista päästä RUK:un ja taitaapi olla muutama muukin samanlainen paikka.
- pvvmsk
Muistankohan oikein kirjoitti:
Varusmiessoittokunnasta Lahdesta ei ole varsinaisesti mahdollista päästä RUK:un ja taitaapi olla muutama muukin samanlainen paikka.
Turha puhua asioista, joista ei ole tietoa. Muskarista menee vuosittain (eli saapumiserästä) 4-5 kaveria RUK:iin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415408Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614274NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734132Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741228- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821