lasik vai lasik zyoptix?

rahastusta?

Kyselisin vähän kokemuksia lasik ja lasik-zyoptix(super-lasik)-leikkauksista....Lähinnä siitä, että eroavatko ne toisistaan paljon? Hintaeroa näyttää kuitenkin olevan suhteellisen paljon.

Mutta onko tuo zyoptix-nimi pelkkää rahastusta? Olen lukenut, että zyoptix perustuu siihen, että silmästä saadaan yksilölliset arvot, eikä leikkaus perustu keksimääräisiin arvoihin. Kuitenkin jokaisen silmän arvot vaihtelevat pävittäin, joten onko tuo zyoptix sitten täyttä humpuukia?

4

2703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lasikiin todennäköisesti

      Lähtökohta koko laserointiin on sinun oma optiikkasi. Ei keskimääräisellä tarkoiteta "ihmisiä keskimäärin" vaan sinun "omaa optiikkaasi" keskimäärin. Jos oma optiikkasi on symmetrinen, voit valita menetelmän. Jos taas optiikassasi on epäsymmetrisyyksiä, Zyoptix voi olla selvästi parempi, ehkä ainoa sopiva vaihtoehto. Jos suunnittelet laserointia, niin hakeudu ensin esitutkimukseen, jossa selviää lähtötilanne. Et kai ole päättämässä leikkausmenetelmää suoralta kädeltä? Vai lasketko budjettia? Itselläni epäsymmetria on vähäistä joten en hyödy merkittävästi Zyoptixista.

    • Toiveissa rillitön elämä
    • ...

      minulla ei ole omakohtaista kokemusta laser-leikkauksista vielä. tunnen kuitenkin sellaisia tekevän silmäkirurgin. hän kertoi, että zyoptixin ehdoton etu on se, että se ei heikennä hämäränäköä kuten muut tekniikat.

    • Mikko37

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4711
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1524
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1246
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1162
    8. 164
      1050
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1048
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe