Varusteiden huolto

Max

Eli säärisuojien ja nyrkkeilyhanskojen huollosta kysymys. Treenien jälkeen pitää varusteet ainakin kuivata. Mutta voiko säärisuojia ja hanskoja pestä? Rasvata nahka varusteita voi ja kannattaa vissiin silloin tällöin?

Kiitos vastauksista!

2

1407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irma

      En lähtis nahkaisia varusteita pesemään. Ostin itse juuri uudet hanskat, ja sain vinkin, että kenkäkaupasta saattais löytyä jotain nahanhoitoainetta, jota vois hanskoihin hyvinkin laitella. Kuulema myös öljy tms. rasva ajaa saman asian, niin että nahka pysyisi pehmeänä.
      Tähän mennessä en ole moisia kikkailuja kokeillut, suojat on kestäneet vuosia ihan sillä, että nostan ne aina treenikassista kuivumaan ilmavaan tilaan, samoiten käsisiteet ripustanut pyykkitelineelle jne.

      Nyt vaan tuli ostettua vimpan päälle päheennäköset hanskat ja huomasin niissä jo lyhyen ajan käytön jälkeen kulumista (hanskan kuviossa), joten olen vakavasti harkinnut tuota hanskojen rasvaamista, niin turhamaiselta kuin tämä nyt kuulostaakin heh..

      Nahkaisia säärisuojiani en ole sisäpuolelta koskaan pessyt, järkyn näköisethän ne on tosin. Olen miettinyt, josko niitä tosiaan olis voinu vaikka juuriharjalla vähän vedellä, vielä en ole kokeillu.
      Varmaan säilyisi pidempään siistinä, jos pitäisi jotain sukkaa vaikka alla (esim. leikellyt fudissukat...), ettei säärestä irtoava hiki ja paska imeydy niin nopeasti suojan kangasosalle...

      Noita synteettisiä säärisuojia on ainakin meidän treeneissä porukat viskonu ihan huolella pesukoneeseenkin, ei ole mikskään menny.

      • Max

        Joo eri palstoilta olen vastaavia viestejä saanutkin.
        Säärisuojien kangasosaa vedellä varovasti pesin, ja vähän paremman näköinen ja pehmeämpi siitä tulikin. Nahkahanskoja olen tosiaan kenkäkaupasta ostetulla nahkarasvalla pyyhkinyt ja kyllä ne pehmenivätkin jonkin verran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4830
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe