olen rakentelemassa maasähköjä lasikuitupaattiin,niin onko järkevää maadottaa maasähköjen jakorasia veneen omiin sähköihin.
tulee siis 3kpl 2-oss. pistorasioita ja jakorasia mihin tulee maista sähkö ja jatkuu näihin pistortasioihin.
niin siitä jos vetää maan veneen 12v järjestelmään.
onko järkee vai ei.
(toiv. joku sais selvän mitä ajan takaa)
tulee siis 3kpl 2-oss. pistorasioita ja jakorasia mihin tulee maista sähkö ja jatkuu näihin pistortasioihin.
niin siitä jos vetää maan veneen 12v järjestelmään.
onko järkee vai ei.
(toiv. joku sais selvän mitä ajan takaa)
Vastaukset 16
Vanhimmat
MISSÄÄN TAPAUKSESSA EI saa sotkea keskenään 230V ja 12V systeemeitä!
Maasähkösysteemin tulee olla täysin erillinen veneen omista sähköistä lukuunottamatta akkulaturia. Mitään "suoramaadoitusta" veneen runkoon tai sähköjärjestelmään ei saa tehdä. Itse asiassa, jos tekisit sellaisen, niin laituripistorasian vikavirtasuojan pitäisi katkaista sähköt het kättelyssä.
oletan,että olet oikeassa.
en siis tee mitään erillis maadotusta maasähköstä mihinkään suuntaan.
nää muut vastaajat olivat vissiin hönös.
tosissaan olin ja ei ollu provo ei pervo kuhan halusin tietää.
On joku syy miksi 220 V asennuksia ei saa tehdä, ellei ole asennusoikeuksia. Ja nyt ymmärrän sen hyvin.
oleva paksu punainen kaapeli yhdistetään juottamalla maasähköjärjestelmän keltavihreään johtoon. Muista, että sähkömiestä ei saa juottaa sillä voi tulla virheitä. Maasähköjärjestelmän sininenkaapeli yhdistetään veneen polttoainejärjestlmän keltaiseen kaapeliin (voi olla myös muun värinen). Lopuksi vielä maasähköjärjestelmän musta/rukea kaapeli kiinnitetään ruuvviliitoksella pentterin rst tiskialtaaseen. Maasähköjärjestelmän liitoskaapeli saataa rajoittaa veneilyäsi kesän aikana riippuen veneilytottumuksistasi.
muuten ymmärsin, mutta miks se ruskea johto pitäis liittää tiskialtaaseen??? Onko se jotenkin niin iso metallikapopale että sen ja muun järjestelmän väliin muuten tulee iso varaus joka on jotenki vaarallinen??? ja bensatankista tulee useampi johto. kun edeliseen veneeseen laitoin maasähkön niin bensamittarin mittariosa paloi rikki.
on ns. ylivuotokaapeli. Jos unodat irroittaa maasäkökaapelin ja vene jää pidemmäksi aikaa laituriin yksikseen, estät näin veneen täyttymisen sähköllä ja siten vältät ikävän yllätyksen saapuessasi seuraavan kerran veneelle.
Niin, mitä tulee siihen bensamittarin kärähtämiseen, niin se kuuluu toki asiaan. Oikeaoppisesti kytketty maasäköjärjestelmä käräyttelee juuri nimenomaan bensamittareita 2-3 per kesä.
varmaankin sulakkeet kannattaa korvata esim rautanaulasta valmistetuilla tehohäviöttömillä tehokkailla versioilla, muuten sulakkeisiin uppoaa turhan paljon rahaa kesän mittaan. ja tämähän kannattaa testata toisella yhdistyskaapelilla bensatankista siihen rst-altaaseen, jos mitään ei tapahdu sitä kytkiessä niin jotain on pielessä, ja muista että sähköt pitää olla ehdottomasti kytkettynä ennen tuon yhdistyskaapelin asentamista.
Aloin sitten jälkikäteen miettiä, että olikohan tätäkään kysymystä tarkoitettu tosissaan. Suluissa olleen loppulauseen perusteella ajattelin, että haluttiin tosissaan tietoa, mutta tuo kuvaus pistorasioista ja jakorasiasta pani sittenkin epäilemään... Mutta jos kysyjä nyt silti oli tosissaan, kuten toivon (tyhjän hölisijät ovat varsinainen palstojen vitsaus), niin suosittelen vähän syvällisempää perehtymistä ensin. Sopivaa hakusanaa vain googleen...
huolimattomasti. Heebo kysyi, kannattaako maadottaa maasähköjärjestelmän jakorasia veneen omaan sähköjärjestelmään. Siis näinhän kannattaa toki tehdä, eli kytke johto muoviseen jakorasiaan ruuvviliitoksella. Vedä senjälkeen johto vessan kautta avotilaan ja sieltä pisiin ja jatka kunnes pääset akulle. Johdon pituus ja jyrkät mutkat ovat tärkeitä, jotta impulsiiviset sähköasallot ehtivät hieman tasaantua ennen johdon loppumista. Nyt voi mieltymyksesi mukaan kytkeä johdon joko akun punaiseen tai mustaan johtoon, varo kuitenkin rikkomasta mustaa/punaista muovikuorta. Olen kuullut, että tämä maadoitus tulee pakolliseksi kaikissa pursiseurojen katsastamissa veneissä.
www.teeitsesähköisku.fi
miksi vaivata sähkömiestä, ja niin kallista
Maasahköjärjestelmä tulee rakentaa "kelluvana" eli irti veneen maadoituksista. Asiaa monimutkaistaa, jos veneessä on esim. generaattori tms. muuta samassa järjestelmässä.
Jonkinlaisa kuvia löydät Mastervoltin sivuilta.
Venesähköjä ei kannata rakennuttaa tavallisella sähkärillä, sillä tämä ei välttämättä tiedä niistä yhtään mitään.
Veneessä sähköjen on todellakon hyvä olla "kelluvat". Uppoavat sähköt ovat joissain tapauksissa vieneet koko veneen pohjaan. Sähkö on siinämielessä petollista, että maasäkökaapelin ollessa kytketty, sähkö virtaa veneeseen koko ajan. Jos vaikka jätät kaapelin kiinni viikoksi, on lähes varmaa, että viikon aikana veneeseen virtaa sähköä niin paljon, että koko vene uppoaa. Onneksi ongelmaan on ratkaisu, eli kelluvat sähköt.
Oheet rakentamiseen löydät täältä http://www.thairakthai.or.th/
Biltemasta saa valmiin keskuksen, tai voi rakentaa itse irto osista.
ÄLÄ USKO NÄITÄ VIESTEJÄ. KESKUSTELE VENESÄHKÖJEN ASENTAJIEN KANSSA. SUURI OSA NÄISTÄ JUTUISTA ON TÄYTTÄ PUPPUA !!!
Vaikkapa täältä
http://www.suomenlahdenpuuveneilijat.fi/sahko1.htm
joo,jos mulla on toi "palmu" nimimerkki niin ei mun "palmulla" tarvii kirjotella tätä asiaa hauskemmaksi.
ootteko te, joilla oli noita ns.asiattomia vastauksia niin PURJEHTIJOITA .
jotenki sopis ,mutta toivottavasti olen vääräs.
en muuten ite sitä maadotusta keksiny,mutta kun sähkäri alko hommiin niin alko itteki epäilyttää ja otinpa asiakseen ja kysyä teitiltä.
ja täältähän löytyki asiallista porukkaa niin selvispä sekin.
kiitoksia vaan kaikille vastauksista!!!