Jag föreslår ni följer Heikki Talas exempel, försvenskar er helt och struntar i ert kulturella förlutna och börjar kommunicera på landets språk, d.v.s svenska. Att börja med så kan ni försvenska era namn. Sedan ska ni sluta gnälla och uppföra er på landets villkor.
Hädanefter vill jag bara se texter på svenska, eftersom ni är svenska! Det är tillåtet att skriva på finska och svenska på dessa forum, så det är ingen ursäkt för att skriva på finska.
Håll Sverige svenskt!
Lär er landets språk!
2
309
Vastaukset
- globalisoitunut
kaikenlaista mongerrusta sitä internetissä näkeekin.
Jos oikein ymmärsin siinä kehotettiin opiskelemaan suomea kun se kerran on pohjoismaalainen tärkeä kieli. - ruosuja,
meinaan, ruotsin suomalaisia ja puhumme keskenämme vain suomea! Sinunlainen pälli ei voi tulla tänne määräilemään ja hääräilemaan. Ruosut ovat suomalaisia vaikka ruotsissa asummekin!
Ja menes nyt opettelemaan oikeaa ruotsia, sellaista kuten ruotsissa puhutaan ja kirjoitetaan.
Emme myöskään aio vääristellä nimiämme vaan pidetään isien suomalainen sukunimi!
Kommunecera? Ja, med svenskar talar vi svenska men ruosut puhuvat suomea ruosujen kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136975Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1074727L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa553981TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133344Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6852035Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2341420- 661348
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551283Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12972