Useita aloituksia olen tehnyt otsikoiden "Islam ja x" ja sitten pyrkinyt sanomaan jotain otsikossa mainittujen asioiden suhteesta tai kysymään muslimien mielipidettä siitä.
No, kysytäänpä nyt, miten Islam ja rauha esiintyvät suhteessa toisiinsa. Näkyykö tuo asiaintila ulkopuoliselle tarkkailijalle muslimeita ja islamilaisia yhteiskuntia tarkkailemalla vai miten siitä saisi selon?
No, kysytäänpä nyt, miten Islam ja rauha esiintyvät suhteessa toisiinsa. Näkyykö tuo asiaintila ulkopuoliselle tarkkailijalle muslimeita ja islamilaisia yhteiskuntia tarkkailemalla vai miten siitä saisi selon?
Vastaukset 9
Vanhimmat
islaamiin jotta sen voisi ymmärtää.
Kerrohan hyvä immeinen, vaikka uskoisitte mitä, niin en ole koskaan ollut islamin harjoittaja joten kuinka voisin siihen.
Olen joskus yrittänyt ymmärtää uskontoja, mutta oma järkeni pitää minut poissa niistä, olenko paholaisen riivaama?
Vai ajattelenko liikaa?
olet vain kasvattanut omat aivot ja omantunnon. senpä jälkeen uskonnolla ei tee mitään.
Monet uskovat sanovat, että jos pitää evoluutiota todistettuna ja vielä ei usko mihinkään uskomuksiin niin ei olisi minkäänlaista moraalista velvoitetta toisia kohtaan.
Kuulun edellä mainittuun ryhmään ja nyt kysyisin islamin kannattajilta, miksi en ole koskaan tehnyt kenellekään pahaa tai varastanut vaikka en olekaan uskova ja uskon että kaikki uskonnot ovat huuhaata.
Eikö tämä sodi teidän arvoja vastaan ja kerro siitä että ilman uskoa korkeampiin voimiin on mahdollista elää rauhassa muiden kanssa. Vaikka monet muuta väittävät.
tutkimusten mukaan uskovaisten moraali on keskimäärin huonompi kuin uskomattomien.
Uskonto on moraalin korvike.
Tämän hetkinen vastaustilanne on sellainen, ettei islamilla ja rauhalla olisi mitään tekemistä toistensa kanssa, ei ainakaan mitään näkyvää tekemistä. Onkohan näin? Kykeneekö muslimit ja islammyönteiset vastaamaan?
miten muslimimaissa voisi olla rauha kun länsimaat itse taistelevat muslimeja vastaan tai sitten tukevat toisiaan vastaan taistelevia osapuolia aiheuttaakseen kaaosta?
Kuinka Espanjassa on rauha vaikka siellä on yritetty järkyttää hallinnon rakenteita terrori-iskuilla?
Jos sallit (ja vaikka et) niin yritän analysoida vastakysymyksen muotoon puettua vastaustasi
1) Myönnät, ettei muslimimaissa ole rauhaa. Jos vielä myöntäisit, että länsimaissa on, niin kumpi olisikaan sodan talo ja kumpi rauhan talo?
2) Esität, että syy muslimimaiden rauhan puutteeseen on ulkopuolisissa tahoissa, tarkemmin sanottuna meissä länsimaisissa ihmisissä ja valtioissa. Minun mielestäni tässä on kyse uhrin roolin hakemisesta ja vastuun pakoilusta. Annat ymmärtää, että on islam niin heikko, ettei islamin mailla ole mitään omaa tahtoa tai kykyä rauhaan.
Ja oma vastakysymykseni.
3) Voisiko rauhaan tahdottomat ja kyvyttömät olla sitten rauhaan tahtovia ja kykeneviä, jos muut olisivat poissa? Loppuisivatko ne toisiaan vastaan sotivat osapuolet, esimerkiksi, jos koko maailma islamisoitaisiin?
Saanen jo valmiiksi epäillä, että tätä tietä päästäsiin rauhaan ihmisten kesken.